ایام محرم 1398
1390/04/08 14:42:01
سرویس اقتصادی
یوسفیان‌ملا با انتقاد از عملکرد بانک‌ها در اعطای دسته چک به افراد بی‌صلاحیت:

روزانه 16 هزار چک برگشت می‌خورد

نماینده مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، از برگشت خوردن روزانه ۱۶هزار چک در بانک‌های کشور خبر داد و افزایش حجم چک‌های برگشتی را نشانه احساس مسئولیت نکردن بانک‌های کشور در قبال امنیت اقتصادی مردم و منافع کشور اعلام کرد.
روزانه 16 هزار چک برگشت می‌خورد نماینده مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، از برگشت خوردن روزانه 16هزار چک در بانک‌های کشور خبر داد و افزایش حجم چک‌های برگشتی را نشانه احساس مسئولیت نکردن بانک‌های کشور در قبال امنیت اقتصادی مردم و منافع کشور اعلام کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/8108.jpg روزانه,16,هزار,چک,برگشت,می‌خورد Icana

"عزت‌الله یوسفیان ملا" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) از افزایش بی‌سابقه حجم چک‌های برگشتی در بازار خبر داد و گفت: هم‌اکنون روزانه بیشتر از 16 هزار چک در بانک‌های مختلف سراسر کشور برگشت می‌خورد که علت اصلی آن مسئولیت‌ناپذیری بانک‌ها در برابر نظام اقتصادی کشور است.

 

شکست اقتصادی 32 هزار نفر در روز؛ ارمغان بانک‌ها برای مردم

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با برگشت خوردن هر چک، اگر طرفین معامله هر چک را فقط منحصر به دو نفر بکنیم، به معنای این است که روزانه دست کم 32هزار نفر در سراسر کشور به عنوان طلبکار و بدهکار با شکست اقتصادی و مسائل نامطلوب بعد از آن روبه‌رو می‌شوند.

 

بی‌توجهی بانک‌ها در اعطای چک به افراد فاقد صلاحیت، علت اصلی افزایش چک برگشتی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان این که بانک‌های کشور در اعطای دسته چک به افراد دقت لازم را به خرج نمی‌دهند، تأکید کرد: بخش چشمگیری از مصیبت چک‌های برگشتی در کشور، به علت عملکرد نادرست بانک‌ها است که تنها به منافع خود فکر می‌کنند و به سلامت اقتصادی کشور و مشکلاتی که به ازای برگشت خوردن هر چک به وجود می‌آید، توجه ندارند.

 

تبادل 49 میلیون فقره چک در سال 89

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی نهادهای متولی در سال گذشته، تعداد 49 میلیون برگ چک در کشور مبادله شده است که  5.9 میلیون برگ از این چک‌ها برگشت خورده‌اند؛ این رقم به معنای آن است که از 628 هزار میلیارد تومان چک که در سال گذشته برای انجام معامله‌های اقتصادی صادر شده‌اند، حدود 29 هزار میلیارد تومان آنها، به پول تبدیل نشده‌ و برگشت خورده‌اند.

به زبان ساده‌تر 4.4 درصد از چک‌هایی که در سال 89 صادر شده‌اند، به علت فقدان پشتوانه مالی، برگشت خورده‌اند و شواهد بازار اقتصادی کشور، از بالاتر رفتن حجم چک‌های برگشتی در سال 90 و کاهش بیشتر شاخص اعتماد در بازار سرمایه نشان دارند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet