حلول ماه ربیع الاول
1390/04/08 16:52:56
سرویس بین الملل
اسماعیلی در آستانه سفر لاریجانی به آذربایجان:

سفر رئیس مجلس به باکو نقطه عطفی در روابط دو کشور خواهد بود

عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و آذربایجان، گفت: سفر رئیس قوه مقننه به کشور جمهوری آذربایجان نقطه عطفی در برقراری روابط تجاری و ایجاد امنیت مرزی بین دو کشور ایران و آذربایجان خواهد شد.
سفر رئیس مجلس به باکو نقطه عطفی در روابط دو کشور خواهد بود عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و آذربایجان، گفت: سفر رئیس قوه مقننه به کشور جمهوری آذربایجان نقطه عطفی در برقراری روابط تجاری و ایجاد امنیت مرزی بین دو کشور ایران و آذربایجان خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/329.jpg سفر,رئیس,مجلس,به,باکو,نقطه,عطفی,در,روابط,دو,کشور,خواهد,بود Icana

"ولی اسماعیلی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت(www.icana.ir)، در آستانه سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به کشور آذربایجان با اشاره به اشتراکات فراوان بین دو ملت ایران و آذربایجان، افزود: با توجه به اشتراکات فرهنگی، دینی و روابط عاطفی به خصوص در بین ساکنان مرزی دو کشور قطعا سفر رئیس مجلس ثمرات فراوانی را به دنبال خواهد داشت.

نماینده گرمی در مجلس با اشاره به وجود 470 کیلومتر مرز زمینی بین دو کشور ایران و آذربایجان، خاطرنشان کرد: این سفرها می تواند تاثیر بسزایی در ایجاد روابط عمیق بین دو کشور داشته و روابط بین دو کشور تا حد عالی گسترش دهد.

او با اشاره به اقدامات بعضی کشورها همچون آمریکا و رژیم صهیونیستی در زمینه فراهم نشدن زمینه برقراری روابط دوستانه بین ایران با سایر کشورهای همسایه، تصریح کرد: این کشورها با هر ترفندی در صددند تا روابط ایران با کشورهای همسایه بر اساس روابط بر پایه حسن همجواری نباشد.

اسماعیلی ادامه داد: بر این اساس هم جمهوری اسلامی ایران و هم جمهوری آذربایجان نباید فضایی برای عرض اندام لابی های آمریکا و اسرائیل فراهم کنند.

عضو کمیسیون شوراها با اشاره به پتانسیل های اقتصادی موجود در مرزهای دو کشور، خاطر نشان کرد: این سفر می تواند دست آوردهای مفیدی را در زمینه انجام توافقات لازم برای فعال کردن گمرکات تعطیل و نیمه تعطیل در مناطق مرزی دو کشور داشته باشد.

نمانیده گرمی تاکید کرد: چنانچه مسئولان آذربایجان اقدامات لازم را در زمینه بالابردن رقم مناسبات اقتصادی که مورد استقبال ایران نیز است در دستور کار قرار دهند، علاوه بر رشد اقتصادی قابل توجه بین دو کشور ایران و آذربایجان، شاهد برقرای امنیت در مرزهای دو کشور خواهیم بود.

وی به ناامنی ایجاد شده در پی وجود مافیای قاچاق مواد مخدر در مرزهای دو کشور اشاره کرد و افزود: چنانچه دو کشور در زمینه انجام مبادلات اقتصادی از مبادی رسمی توافقاتی داشته باشند علاوه بر موفقیت اقتصادی، برقراری امنیت و تامین آسایش فکری را نیز شاهد خواهیم بود.

اسماعیلی با تاکید براین که تاکنون مناسبات دو کشور به دلیل دخالت برخی کشورها ایده‌آل نبوده است، افزود: با توجه به سفرهای اخیر مقامات ارشد کشورمان به آذربایجان به نظر می رسد این کشور می تواند در حوزه امنیتی به عنوان یک شریک استراتژیک در منطقه به حفظ امنیت منطقه کمک کند.

"علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی فردا برای دیداری رسمی به جمهوری آذربایجان می روند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet