خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/04/11 09:20:00
سرویس بین الملل
کرمی:

سازمان کنفرانس اسلامی عملکرد موفقی نداشته است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: اگرچه کارکرد و دستاوردهای اجلاس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی می‌تواند بسیار مهم و اثرگذار باشد، اما وابستگی کشورهای اسلامی عضو باعث شده از میزان تاثیر گذاری آن کاسته شود.
سازمان کنفرانس اسلامی عملکرد موفقی نداشته است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: اگرچه کارکرد و دستاوردهای اجلاس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی می‌تواند بسیار مهم و اثرگذار باشد، اما وابستگی کشورهای اسلامی عضو باعث شده از میزان تاثیر گذاری آن کاسته شود. https://cdn.icana.ir/d/019/2310.jpg سازمان,کنفرانس,اسلامی,عملکرد,موفقی,نداشته,است Icana

"غلامرضا کرمی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت(www.icana.ir)، با اشاره به برگزاری اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی (کنفرانس اسلامی سابق) در قزاقستان، افزود: این کنفرانس به دلیل تعداد کشورهای اسلامی عضو این سازمان، جمعیت کشورهای اسلامی می‍تواند نقش موثری را در تصمیم‌گیری‌های بین المللی اتخاذ کند.

نماینده کرمان و راور ادامه داد: اما این که اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در ارتباط با مسائل جهانی کارایی لازم را داشته یا نه، باید گفت در مجموع عملکرد این سازمان نشان داده عدم کارایی لازم این کنفرانس در تصمیمات مهم است.

او اشکال اصلی عدم موفقیت سازمان کنفرانس اسلامی را واگرایی و وابستگی برخی کشورهای اسلامی به قدرت­های فرامنطقه­ای و به خصوص آمریکا عنوان کرد و افزود: وابستگی بعضی کشورهای اسلامی باعث شده قدرت تصمیم گیری در این کنفرانس به مرور زمان از آن گرفته شود.

کرمی با تاکید براین که توقع از برگزاری اجلاس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی به دلیل موقعیت خاص آن توقع بالایی است، خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی و در مقطعی که ملت­های بعضی از کشورهای منطقه ناامید از حاکمان خود دست به قیام زده‌اند برگزاری چنین اجلاس هایی می تواند فرصت مناسبی برای رسیدگی به مشکلات داخلی این کشورها و زمینه ای برای تامین استقلال  مردم آنها باشد.

 او علت اصلی شکل­گیری موج بیداری را وابستگی حاکمان برخی حکومت های اسلامی منطفه دانست و گفت: همین وابستگی باعث شده نتیجه مطلوبی در عملکرد سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی شاهد نباشیم.

کرمی تصریح کرد: ملت های چنین کشورهایی به دلیل تحمیل ذلت طی سالیان متمادی با قیام خود در صدد ایجاد تغییر در حاکمان و نحوه اداره کشورهایشان هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس به اشاره به اتفاقات اخیر بحرین، گفت: برگزاری اجلاس کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی فرصتی است تا کشورهای اسلامی عضو بتوانند با حمایت از مردم بحرین زمینه خروج آنان را از شرایط تحت ستم نجات دهند.

اجلاس وزیران خارجه سازمان همکاری‌های اسلامی که تغییر نام یافته سازمان کنفرانس اسلامی هفته پیش در قزاقستان برگزار شد.

در حال حاضر 57 کشور عضو سازمان همکاری‌های اسلامی هستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet