ایام محرم 1398
1390/04/08 17:59:00
سرویس سیاسی
مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر کرد؛

منابع طبیعی و محیط زیست از دیدگاه مقام معظم رهبری

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در قالب گزراشی دیدگاه‌های مقام معظم رهبری را در پیرامون منابع طبیعی و محیط زیست تشریح کرد.
منابع طبیعی و محیط زیست از دیدگاه مقام معظم رهبری مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در قالب گزراشی دیدگاه‌های مقام معظم رهبری را در پیرامون منابع طبیعی و محیط زیست تشریح کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/5950.jpg منابع,طبیعی,و,محیط,زیست,از,دیدگاه,مقام,معظم,رهبری Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز با اشاره به اینکه انسان اقتصادی غرب، رفتار بسیار نامناسبی را با موهبت‌های الهی در طبیعت داشته و ردپای غیر قابل دفاعی را از خود بر جای گذاشته است اضافه کرد: همان‌طور که مقام معظم رهبری نیز تاکید فرموده‌اند، عامل اصلی تخریب محیط زیست در سطح دنیا، قدرت‌های استکباری هستند که در استفاده از سلاح‌های شیمیایی ، آزمایش سلاح‌های اتمی و تولید سلاح به هیچ حد و مرز و اصول انسانی پایبند نیستند. تولید بخش عظیمی از گازهای گلخانه‌‌ای نیز در کشورهای صنعتی اتفاق می افتد که سبب تخریب لایه ازن شده است.

این گزارش می‌افزاید: امروزه یکی از دلایل اصلی توجه جهانی به بحث پایداری در توسعه، تخریب بی‌رویه محیط زیست و منابع طبیعی در پرتو آموزه‌های نظام سرمایه‌داری مبتنی بر حداکثرسازی سود است. اکنون دیگر، اعتماد بشر نسبت به قدرت فناوری و دانش خود متزلزل شده است. از این رو است که در رفتار با طبیعت محتاط‌تر شده و در تکاپوی تدوین اخلاق محیط زیستی برآمده است. این در حالی است که بررسی متون اسلامی، نشان دهنده غنی بودن این متون، از دستورات و قواعد مواجهه صحیح و به دور از هرگونه افراط و تفریط با محیط زیست است ولی غفلت محققان اسلامی سبب شده است که غربی‌ها که خود عامل اصلی تخریب محیط زیست به شمار می‌آیند، داعیه‌دار تدوین و معرفی اخلاق محیط زیست شوند و حتی در آثار خود، دین را به عنوان محرک و مشوق انسان (به منزله خلیفه خدا بر روی زمین) در تخریب طبیعت معرفی کنند. ازسوی دیگر، در داخل کشور نیز بخشی از دست‌اندرکاران امور توسعه‌ای کشور، دغدغه جدی عملی در رابطه با صیانت از محیط زیست نداشته و این امر ، سبب از دست رفتن منابع طبیعی شده است. این مطالعه با هدف معرفی و تبیین نظرات مترقی مقام معظم رهبری پیرامون محیط زیست و منابع طبیعی انجام شد تا در حد امکان، دو خلا فوق را برطرف سازد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: بررسی بیانات مقام معظم رهبری در رابطه با محیط زیست و منابع طبیعی نشان می‌دهد که ایشان معتقدند: اسلام انسان را به آباد ساختن زمین برای ایجاد حیات طیبه موظف کرده است که البته این اقدام باید در چارچوب حدود الهی انجام شود. ایشان به درستی بر عدالت بین نسلی اشاره و تاکید کرده‌اند که بشر، امانتدار این نعمت الهی (طبیعت) برای نسل‌های بعدی بوده و منتقع شدن وی از طبیعت نباید منجر به تخریب محیط زیست شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet