ایام محرم 1398
1390/04/24 15:45:20
سرویس اقتصادی
رئیس فراکسیون بنادر و شهرهای ساحلی مجلس:

تأثیر ادغام‌ وزارت راه بر حوزه دریایی منفی نیست

رئیس فراکسیون بنادر و شهرهای ساحلی مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی کرد که ادغام وزارتخانه‌ها تأثیر منفی بر حرکت استراتژیک توجه به حوزه دریایی نخواهد داشت.
تأثیر ادغام‌ وزارت راه بر حوزه دریایی منفی نیست رئیس فراکسیون بنادر و شهرهای ساحلی مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی کرد که ادغام وزارتخانه‌ها تأثیر منفی بر حرکت استراتژیک توجه به حوزه دریایی نخواهد داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/5721.jpg تأثیر,ادغام‌,,وزارت,راه,بر,حوزه,دریایی,منفی,نیست Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir) "مصطفی مطورزاده" در پی ادغام وزارتخانه‌های راه‌وترابری و مسکن و شهرسازی‌؛ درباره تأثیر ادغام وزارتخانه‌ها بر صنایع و فعالیت‌های دریایی کشور به نشریه "فرهنگ جنوب"،‌ گفت: به‌هر‌حال، ادغام وزارتخانه‌ها تکلیف برنامه پنجم است و باید انجام شود.

وی با بیان این‌که «کلیت مجلس با وزارتخانه‌های ادغامی مدنظر دولت به‌جز ادغام وزارتخانه‌های نفت و نیرو موافقت دارد»، گفت: ادغام‌ها در مواردی می‌تواند به سود بخش دریایی نیز تمام شود.

نماینده خرمشهر با اشاره به دخیل بودن بیش از 17 ارگان و وزارتخانه در حوزه دریایی، افزود: در این میان، ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن که متولی صنایع دریایی کشور است و کشتی‌سازی‌های بزرگی را هم تحت پوشش دارد با وزارت بازرگانی که همچنان در مسائل شرکت‌های کشتیرانی جمهوری اسلامی، والفجر و... مؤثر است؛ می‌تواند در جهت تعامل بهتر کشتیرانی‌ها و کشتی‌سازان مفید واقع شود.

وی ابراز امیدواری کرد که با توجه به سفارش‌های قبلی کشتیرانی جمهوری اسلامی به صنایع داخلی، روند تعریف پروژه‌های ساخت کشتی در داخل با این ادغام روان‌تر شود.

 رئیس فراکسیون بنادر و شهرهای ساحلی مجلس که پیش از این مخالفت خود با ادغام وزارتخانه‌های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی را اعلام کرده بود؛ دلیل رأی موافق مجلس به این ادغام را «سنخیت نسبی فعالیت 2 مجموعه در امور زیربنایی» دانست.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا ادغام این 2 وزارتخانه منجر به نزول جایگاه سازمان بنادر و دریانوردی، به‌عنوان مرجع دریایی کشور، نخواهد شد؟»، گفت: با وجود جفای زیادی که به حوزه دریایی در کشور می‌رود؛ اما مباحث مربوط به بنادر، سواحل، شیلات و محیط‌زیست دریایی جایگاه نسبی خود را در مسیر توسعه کشور پیدا کرده‌اند و به‌نظر نمی‌رسد ادغام‌ها روی این موقعیت و حرکت استراتژیک اثر منفی بگذارد.

 مطورزاده همچنین درباره آخرین وضعیت صندوق حمایت از صنایع دریایی گفت: امسال بحث این صندوق و منابع اولیه آن در بودجه سال 90 تعریف شده؛ که امیدواریم بر مبنای آن، در سنوات آتی بتوان اعتبارات مناسبی را جهت این صندوق در نظر گرفت.

وی همچنین درباره عدم‌تشکیل جلسه شورای‌عالی صنایع دریایی با وجود گذشت 3 سال از ابلاغ و تصویب قانون توسعه و حمایت از صنایع دریایی، گفت: در زمان مسئولیت مهندس محرابیان در وزارت صنایع و معادن، چندین‌بار این موضوع را پیگیری کردم و حتی جلسه‌ای با هماهنگی اینجانب و حضور وزیر با هیأت‌مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران تشکیل و مسائل آن پیگیری شد.

 رئیس فراکسیون بنادر و شهرهای ساحلی مجلس با بیان این‌که «تصویب و ابلاغ آیین‌نامه اجرایی صندوق حمایت از صنایع دریایی و طرح آن در بودجه نتیجه آن پیگیری‌ها بود»، در عین‌حال، ابراز امیدواری کرد که با نهایی شدن ادغام وزارتخانه‌های صنایع و بازرگانی، وزیر مربوطه تشکیل شورای‌عالی صنایع دریایی را به‌طور جدی‌تر پیگیری کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet