ایام محرم 1398
1390/04/10 10:01:01
سرویس بین الملل
خدادادی:

سفر رئیس مجلس به آذربایجان موجب هم‌افزایی دو کشور در منطقه می‌شود

عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و آذربایجان با بیان این‌که طی یک دهه گذشته از ظرفیت‌های لازم برای ارتباط با جمهوری آذربایجان استفاده نشده است تاکید کرد: چنانچه موضوع برقراری روابط بین دو کشور به صورت جدی‌تری پیگیری نشود فرصتی برای استفاده دشمنان از خاک این کشور علیه ایران فراهم خواهد شد.
سفر رئیس مجلس به آذربایجان موجب هم‌افزایی دو کشور در منطقه می‌شود عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و آذربایجان با بیان این‌که طی یک دهه گذشته از ظرفیت‌های لازم برای ارتباط با جمهوری آذربایجان استفاده نشده است تاکید کرد: چنانچه موضوع برقراری روابط بین دو کشور به صورت جدی‌تری پیگیری نشود فرصتی برای استفاده دشمنان از خاک این کشور علیه ایران فراهم خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/462.jpg سفر,رئیس,مجلس,به,آذربایجان,موجب,هم‌افزایی,دو,کشور,در,منطقه,می‌شود Icana

"سلمان خدادادی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، گفت: جمهوری آذربایجان یکی از همسایگان ایران است که روابط عمیق فرهنگی و مذهبی با ایران دارد.

عضو کمیسیون شوراها با تاکید بر این که بیش از 90 درصد مردم کشور آذربایجان شیعه هستند افزود: به دلیل همین قرابت های مذهبی و فرهنگی است که مردم کشور آذربایجان علاقه مند به برقراری روابط اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و... با ایران هستند.

او با بیان این که مردم جمهوری آذربایجان خود را از ایران جدا نمی دانند، اظهار داشت: در سفری که "الهام علی اف" رئیس جمهوری این کشور به تبریز داشت در سخنرانی خود اعلام کرد افتخار من این است که اجدادم ایرانی هستند.

خدادادی با تاکید بر این که متاسفانه به دلیل بی توجهی و تنگ نظری های صورت گرفته از سوی سیاست گذاران دیپلماسی ایران در دوره های گذشته، روابط ایران و آذربایجان در جایگاه مطلوب خود قرار ندارد، به سفر "علی لاریجانی" رییس مجلس شورای سلامی به این کشور اشاره و خاطر نشان کرد: در دستور کار قرار دادن چنین سفرهایی قطعا به رفع سوء تفاهم ها، مشکلات سیاسی و استحکام روابط بین دو کشور خواهد انجامید.

عضو کمیسیون شوراها به موقعیت مناسب کشور آذربایجان برای تبدیل شدن به بازار بزرگی برای صادرات محصولات ایران اشاره کرد و ادامه داد: آذربایجان کشوری نو پاست که می تواند بازار خوبی برای تولیدات صنعتی، خانگی و ... ایران باشد.

نماینده ملکان با تاکید بر این که چنین سفرهایی هم­افزایی را در منطقه افزایش می­دهد، اظهار داشت: دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران در دو دهه اخیر تلاش­های جدی برای ایجاد تنش در روابط ایران با کشورهای همسایه داشته اند.

خدادادی به تلاش آمریکا برای ایجاد پایگاه نظامی در آذربایجان اشاره کرد و افزود: علاوه بر این کشور آذربایجان در بین نخستین گزینه هایی بود که آمریکا برای انتقال گروهک منافقان بعد از خروج از عراق در نظر گرفته بود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور خاطر نشان کرد: در این راستا می طلبد که ایران تلاش های جدی تری را برای برقراری روابط با کشور آذربایجان در دستور کار قرار دهد.

نماینده ملکان با بیان این که گسترش روابط به نفع هر دو کشور خواهد بود تاکید کرد: نفع ایران در این ارتباط کاهش طمع مخالفان نظام برای بهره برداری از خاک کشور آذربایجان علیه ایران و نفع آذربایجان داشتن پشتوانه­ای قدرتمند به نام ایران در مسائل مختلف این کشور است.

"علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته برای دیداری رسمی از جمهوری آذربایجان عازم این کشور شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet