ایام محرم 1398
1390/04/11 12:24:00
سرویس بین الملل
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کرواسی در تشریح دستاوردهای سفر به زاگرب مطرح کرد؛

حمایت از هیئت پارلمانی ایران در کرواسی بی‌سابقه بود

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کرواسی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر این گروه دوستی به زاگرب، تلاش برای افزایش تعاملات اقتصادی میان این دو کشور ، خواهرخواندگی دو شهر کرمانشاه و اسپلیت، افزایش تعاملات فرهنگی، دانشگاهی و دارویی را به عنوان مهم‏ترین دستاوردهای این سفر یاد کرد.
حمایت از هیئت پارلمانی ایران در کرواسی بی‌سابقه بود رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کرواسی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر این گروه دوستی به زاگرب، تلاش برای افزایش تعاملات اقتصادی میان این دو کشور ، خواهرخواندگی دو شهر کرمانشاه و اسپلیت، افزایش تعاملات فرهنگی، دانشگاهی و دارویی را به عنوان مهم‏ترین دستاوردهای این سفر یاد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/5883.jpg حمایت,از,هیئت,پارلمانی,ایران,در,کرواسی,بی‌سابقه,بود Icana

"حشمت‎الله فلاحت‎پیشه" در گفت‎وگو با خبرنگار خانه ملت(www.icana.ir)، در تشریح سفر اخیر هیئت پارلمانی ایران به کرواسی، گفت: مقام‎های کرواسی در بالاترین سطح از هیئت پارلمانی ایران، استقبال کردند و این استقبال در تاریخ مناسبات گروه دوستی پارلمانی ایران با سایر کشورها بی‎سابقه بود.

نماینده مردم اسلام‌آبادغرب، دالاهور، گهواره، کرند غرب و حمیل در مجلس، افزود: دیدار با رئیس‏جمهور، رئیس مجلس، کمیسیون سیاست‎خارجی، گروه دوستی کرواسی و ایران و مفقی اعظم مسلمانان کرواسی از جمله برنامه‏های سفر هیئت پارلمانی ایران به کرواسی بود.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کرواسی با اشاره به سفر این گروه دوستی به ایالت اسپلیت، اظهار کرد: در طول سفر با رئیس‎مجلس، شهردار شهر اسپلیت دیدار کردیم و ایجاد چند توافق در زمینه دارویی و دانشگاهی از جمله نتایج این دیدارها بودند، همچنین در دیدار با شهردار شهر اسپلیت، موضوع خواهرخواندگی دو شهر کرمانشاه و اسپلیت نیز مطرح شد که از سوی شهردارهای این دو شهر مورد استقبال قرار گرفت و این موضوع در حال اجرایی شدن است.

فلاحت‌پیشه در ادامه به دیدارهیئت پارلمانی ایران با رئیس‎جمهور کرواسی اشاره کرد و گفت: اینکه رئیس‌جمهور با گروه دوستی دیدار کند، یک روال غیرعادی است؛ اما خوشبختانه این اتفاق برای گروه دوستی ایران رخ داد، رئیس‎جمهور کرواسی پس از این دیدار به سایر مقام‎ها و مسئولان کرواسی، کارت سبزی را نشان داد تا بر این اساس، نهایت همکاری را با ایران داشته باشند.

وی درادامه اظهار کرد: تشریح موقعیت استراتژیک ایران در شرایط کنونی و گلایه ازتأخیر8 ساله در برگزاری، کمیسیون مشترک بین ایران و کرواسی  از جمله مباحثی بودند که از سوی گروه دوستی پارلمانی ایران و کرواسی مطرح شد، که رئیس جمهور کرواسی پس از شنیدن این موضوع ازپیگیری جدی برای برگزاری نشست این کمیسیون مشترک خبر داد.

رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این موضوع که کروات‎ها پس از شش سال توانستند به اتحادیه اروپا ملحق شوند، افزود: پیوستن کرواسی به اتحادیه اروپا، می‎تواند زمینه تعدیل مواضع غیرمنطقی اتحادیه اروپا علیه ایران را فراهم کند. در .

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کرواسی با اعلام اینکه در این سفر قرار شد تا تبادلات مناسبی در زمینه‎‏های فرهنگی، دارویی و دانشگاهی صورت بگیرد، خاطرنشان کرد: رئیس جمهور کرواسی نیز بر نقش و جایگاه ایران بر تحولات منطقه تأکید کردند و حق ایران در استفاده از فناوری هسته‏ای ایران را به رسمیت شناختند، اما از سطح پایین روابط اقتصادی ایران و کرواسی گله‏مند بودند.

وی در پایان از احتمال گنجاندن سفر به کرواسی در برنامه سفر رئیس‏مجلس شورای اسلامی، به بالکان که در ماه‏های آینده صورت می‏گیرد، خبر داد.

"حشمت‌الله فلاحت‌پیشه"، "شبیب جویجری"، "اکبر رنجبرزاده"، "جهانبخش امینی"، "سیدکاظم موسوی" و "هاشم سواری" از جمله اعضای گروه دوستی ایران و کرواسی هستند که به منظور افزایش تعاملات میان دو کشور از 4 تیرماه به مدت 4 روز به کرواسی سفر کرده بودند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet