خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/04/12 08:31:00
سرویس فرهنگی
عباسپور با استقبال از تشکیل کمیسیون هنر و معماری در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی:

هنر و معماری اسلامی باید در چارچوب مهندسی فرهنگی ترسیم شود

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات و عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تشکیل کمیسیون هنر و معماری در این شورا را به شرط تدوین اسناد بالادستی، عدم موازی‌کاری با سایر دستگاه‌ها و استفاده از متخصصین و صاحب‌نظران حوزه و دانشگاه، حرکتی مفید دانست.
هنر و معماری اسلامی باید در چارچوب مهندسی فرهنگی ترسیم شود رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات و عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تشکیل کمیسیون هنر و معماری در این شورا را به شرط تدوین اسناد بالادستی، عدم موازی‌کاری با سایر دستگاه‌ها و استفاده از متخصصین و صاحب‌نظران حوزه و دانشگاه، حرکتی مفید دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/7160.jpg هنر,و,معماری,اسلامی,باید,در,چارچوب,مهندسی,فرهنگی,ترسیم,شود Icana

"علی عباسپورتهرانی‌فرد" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، با اشاره به تشکیل کمیسیون هنر و معماری در شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی مرجع سیاستگذاری کلان در مسایل فرهنگی، علمی و هنری است و دستگاه‌ها براساس سیاستگذاری‌های این شورا اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس افزود: کمیسیون هنر و معماری شورای انقلاب فرهنگی نیز باید بر اجرایی شدن سیاست‌های کلان نظارت کند و به تدوین اسناد بالادستی بپردازد که البته مصوبات این کمیسیون هم در صورت تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی قابلیت اجرایی شدن پیدا می‌کند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به شرح وظایف فرهنگستان هنر، توضیح داد: نباید فراموش کرد که ما یک فرهنگستان هنر نیز داریم که چنین کاری را انجام می‌دهد و این کمیسیون باید دقت کند که اقدامات و وظایفش تداخلی با وظایف فرهنگستان هنر نداشته باشد و به سیاست‌گذاری‌های کلان اکتفا کند زیرا فرهنگستان هنر برنامه‌ریزی براساس سیاست‌های کلان و نظارت بر پیشرفت کشور از نظر هنر را برعهده دارد و نباید کاری انجام شود که این کمیسیون موازی فرهنگستان هنر گام بردارد.

وی با اشاره به سیاستگذاری واحد در امور هنری به عنوان یکی از وظایف این کمیسیون اضافه کرد: سیاستگذاری کلان شرط لازم برای پیشرفت در عرصه‌های مختلف هست، اما شرط کافی نیست؛ زیرا برای فرهنگستان هنر هم چنین قصدی تعریف شده بود، اما می‌بینیم که آن خواسته‌ها محقق نمی‌شود. اکنون نیز لازم است که این کمیسیون وجود داشته باشد، اما نکته مهم اصل فعالیت دستگاه‌های اجرایی است که آیا آن مصوبات را عملیاتی می‌کنند یا خیر و البته نقش دستگاه‌ها و هر ارگانی باید در اینجا تبیین شود تا تداخل وظایف به وجود نیاید.

عباسپور اشاره کرد: به طور مثال قانون مهمی تحت عنوان قانون حجاب و عفاف در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب می‌شود، اما این قانون نه تنها توسط دولت به اجرا درنمی‌آید، بلکه دولت با اجرای آن مخالفت می‌کند و در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مخالفت خود را اعلام می‌کند و نهایتا شورای عالی انقلاب فرهنگی هم نسبت به اجرای این قانون،‌ جز در این دو سه هفته اخیر چندان توجهی نمی‌کند.

وی با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی عالی‌ترین نهاد فرهنگی کشور است، افزود: متاسفانه اکنون حدود 9 سال از دستور مقام معظم رهبری درباره مهندسی فرهنگی کشور می‌گذرد و چهار سال پیش هم بر آن تاکید کردند، اما عملا شورای عالی انقلاب فرهنگی حرکتی انجام نداده است. هنر و معماری اسلامی هم در چارچوب مهندسی فرهنگی کشور باید ترسیم شود؛ مهندسی فرهنگی باید یک نقش جامع فرهنگی کشور باشد که هنر و معماری اسلامی هم در این چارچوب تعریف شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات درباره ترکیب اعضای این کمیسیون نیز گفت: ما برای فرهنگ اسلامی باید از همه متخصصین با دیدگاه‌های سنتی، نوین و مدرن و نشات گرفته از متخصصین حوزوی و دانشگاهی استفاده کنیم و باید تلفیقی از اینها در کنار هم قرار گیرد تا بتوانیم یک معماری و هنر با هویت ایرانی - اسلامی داشته باشیم زیرا ما یک کشور غنی از نظر هنر و معماری هستیم و طبیعی است که این هنر رنگ اسلامی بگیرد و مجموعه‌ای از اندیشمندان حوزه و دانشگاه با دیدگاه‌های سنتی و نوین و با نگرشی به آینده در این کمیسیون حضور داشته باشند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی اخیرا با هدف سیاستگذاری کلان و هدایت امور فرهنگی و هنری کشور کمیسیون هنر ومعماری را در این شورا تشکیل داده است. اعضای این کمیسیون را حبیب‌الله آیت‌الهی، محمد اخوین، محمدرضا جعفری جلوه، محمدعلی رجبی، سیدمسعود شجاعی طباطبایی، مجید کیانی، سیدمحمد میرزمانی، حمیدرضا نوربخش، حسن بلخاری، سعید کشن‌فلاح، محمدعلی خبری و غلامرضا اسلامی هستند و محمود فرشچیان نیز به‌عنوان عضو افتخاری در این کمیسیون حضور خواهد داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet