ایام محرم 1398
1390/04/12 11:07:27
سرویس اقتصادی
قادری با تشریح علل نوسان قیمت جهانی طلا؛

اقتصاد ایران، بازار پولی و مالی ثابتی ندارد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان این که علت اصلی کاهش قیمت جهانی طلا و نفت، تشدید بحران اقتصادی در کشورهای اروپایی است، گفت: افزایش قیمت سکه در بازار داخلی در شرایطی که قیمت جهانی طلا کاهش داشته است، نشان می‌دهد که اقتصاد ایران، بازار پولی و مالی ثابتی ندارد.
اقتصاد ایران، بازار پولی و مالی ثابتی ندارد عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان این که علت اصلی کاهش قیمت جهانی طلا و نفت، تشدید بحران اقتصادی در کشورهای اروپایی است، گفت: افزایش قیمت سکه در بازار داخلی در شرایطی که قیمت جهانی طلا کاهش داشته است، نشان می‌دهد که اقتصاد ایران، بازار پولی و مالی ثابتی ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/8317.jpg اقتصاد,ایران،,بازار,پولی,و,مالی,ثابتی,ندارد Icana

"جعفر قادری" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) با بیان این که افزایش قیمت طلا در بازار جهانی با افزایش قیمت جهانی نفت رابطه مستقیم دارد، تصریح کرد: زمانی که قیمت جهانی نفت افزایش می‌یابد درآمد کشور میزبان نفت نیز بالا می‌رود و با توجه به این که بیشتر کشورهای میزبان نفت، ‌تولیدکننده طلا در دنیا نیز هستند، قیمت طلا را نیز افزایش می‌دهند.

 

بحران اقتصادی اروپا قیمت نفت و طلا را کاهش داد

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با یادآوری این که قیمت جهانی طلا و نفت در روزهای اخیر کاهش داشته است، افزود: علت اصلی کاهش جهانی قیمت طلا و نفت، تشدید بحران اقتصادی در کشورهای اروپایی به ویژه در یونان است.

 

افزایش نقدینگی علت اصلی افزایش قیمت سکه

وی ادامه داد: نوسان جهانی قیمت طلا و همچنین افزایش حجم نقدینگی در بازار از علت‌های اصلی افزایش قیمت سکه در بازار داخلی است.

 

اقتصاد ایران با سیاست نادرست اداره می‌شود

جعفر قادری اظهار کرد: افزایش قیمت سکه در بازار داخلی در شرایطی که قیمت جهانی طلا کاهش داشته است، نشانگر آن است که اقتصاد ایران یک بازار پولی و مالی ثابتی ندارد و با یک سیاست نادرست اداره می‌شود.

 

مسائل سیاسی بر اقتصاد تأثیر منفی گذاشته است

وی با بیان این که مسائل اقتصادی تابعی از موضوع‌های مختلفی همچون بحث سیاسی است، تصریح کرد: فعالیت‌های سیاسی دولت در ماه‌های اخیر و موضوع ادغام وزارتخانه‌ها، اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار داده است.

 

بانک مرکزی نرخ سود سپرده‌ها را افزایش دهد

این نماینده مردم در مجلس با بیان این که افزایش حجم نقدینگی موجود در جامعه که در اثر کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی به وجود آمده است، قیمت سکه در بازار داخلی را افزایش داده است، افزود: مسئولان بانک مرکزی باید برای تثبیت قیمت سکه در بازار و متناسب کردن قیمت آن با قیمت جهانی طلا نرخ سود سپرده‌های بانکی و نرخ اوراق مشارکت را افزایش دهند.

 

حجم نقدینگی در تولید هزینه شود

قادری گفت: با توجه به این که حجم نقدینگی در جامعه افزایش یافته است و مردم برای کسب سود به بازارهای مختلفی مانند سکه و مسکن روی آورده‌اند، مسئولان بانک مرکزی باید با برنامه‌ریزی دقیق حجم نقدینگی در جامعه را به سمت تولید در کشور هدایت کنند.

 

ثبات سیاسی، دلیل اصلی رشد اقتصادی ترکیه

وی با یادآوری این که نرخ رشد اقتصادی کشور ترکیه به 11 درصد رسیده است، ادامه داد: دلیل اصلی رشد اقتصادی کشور ترکیه در سال‌های اخیر، ثبات سیاسی حاکم بر این کشور است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار کرد: دولت برای متناسب کردن قیمت سکه در بازار با قیمت جهانی طلا افزون بر افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی، التهاب فضای سیاسی کشور را کاهش دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet