حلول ماه ربیع الاول
1390/04/12 08:31:00
سرویس بین الملل
کوثری در سالروز حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران:

ایران با پیگیری حادثه هواپیمای 655مدعیان حقوق‌بشر را زیرسوال ببرد

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: ایران می‌تواند با پیگیری حادثه هواپیمای مسافربری ایران در ۱۲ تیر سال ۶۷ از سوی ناو هواپیمابر آمریکایی، دادگاه‌های بین‌المللی، مدعیان و کشورهایی که دم از حقوق بشر می‌زنند را زیر سوال ببرد.
ایران با پیگیری حادثه هواپیمای 655مدعیان حقوق‌بشر را زیرسوال ببرد نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: ایران می‌تواند با پیگیری حادثه هواپیمای مسافربری ایران در 12 تیر سال 67 از سوی ناو هواپیمابر آمریکایی، دادگاه‌های بین‌المللی، مدعیان و کشورهایی که دم از حقوق بشر می‌زنند را زیر سوال ببرد. https://cdn.icana.ir/d/019/2259.jpg ایران,با,پیگیری,حادثه,هواپیمای,655مدعیان,حقوق‌بشر,را,زیرسوال,ببرد Icana

"اسماعیل کوثری" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت(www.icana.ir)، به مناسبت سالروز حمله به هواپیمای مسافربری ایران در 12 تیر سال 1367 و شهادت نزدیک به 300 نفر از شهروندان بی­گناه ایرانی توسط ناو هواپیمابر آمریکایی، افزود: اتفاقی که در 12 تیر سال 67 رخ داد حرکتی زشت و جنایتکارانه بود که از سوی ناو هواپیمابر آمریکا صورت گرفت.

نماینده تهران، ری ، شمیرانات و اسلامشهر با بیان این که ناو هواپیمابر آمریکایی با تجهیزات راداری قوی و ارتباط با رادارهای منطقه کاملا از مسافربر بودن هواپیما آگاهی داشت، خاطرنشان کرد: آمریکا تنها به منظور تشدید فشارها بر ایران با هدف تحمیل شکست در جنگ 8 ساله چنین اقدام شومی را در دستور کار خود قرار داد.

وی با تاکید بر این­که آمریکا با این اقدام ماهیت اصلی خود را به جهانیان نشان داد، یادآور شد: نه تنها آمریکا بلکه اروپا و سازمان ملل که دم از حقوق بشر می­زنند با سکوت خود در این حادثه به جهانیان ثابت کردند که کاملا دروغ می گویند و خودشان جنایت کارترین دولت­ها و تروریست­های قرن هستند.

او با اشاره به این که این قدرت­ها نه تنها به دنبال حقوق بشر نبوده بلکه کاملا ضد حقوق بشر عمل می­کنند، تصریح کرد: سکوت سازمان ملل و سازمان‌های مدعی حقوق بشر در برابر چنین حادثه غیر انسانی و متهم نکردن آن چهره واقعی آنان را به همه نشان داده است.

نماینده تهران با بیان این که دستگاه دیپلماسی ایران باید در زمنیه دریافت غرامت از دولت آمریکا پیگیری­های جدی داشته باشد، افزود: حداقل حسن این کار در این است که ایران می تواند دادگاه‌های بین المللی و کسانی که دم از حقوق بشر می­زنند را با پیگیری ها خود زیر سوال برده و واقعیت را به جهانیان نشان دهد.

هواپیمای مسافربری شماره 655 شرکت هواپیمایی ایران ایر با 298 مسافر در حالی که از بندرعباس عازم دبی بود روز دوازدهم تیر ماه سال 1367(ژوییه 1988 میلادی) بر فراز خلیج فارس در نزدیکی جزیره "هنگام" با شلیک موشک هدایت شونده از "ناو یو.‌اس.‌اس وینسنس" متعلق به نیروی دریایی آمریکا در آسمان منفجر و سرنگون شد.

در این حمله موشکی ناو آمریکایی با فرماندهی "ویلیام سی راجرز" افسر نیروی دریایی و فرمانده ناو جنگی وینسنس به هواپیمای مسافربری ایران بر فراز خلیج فارس، 298 نفر شامل 66 کودک زیر 13 سال و 54 زن به شهادت رسیدند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet