خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1390/04/12 10:07:08
سرویس اجتماعی
فاطمه آلیا:

سازمان بهزیستی باید مستقل از سایر دستگاه‌ها اداره شود

رئیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه در فرآیند ادغام وزارتخانه‌ها نباید سازمان بهزیستی مورد بی‌توجهی قرار گیرد، گفت: در حال حاضر پیشنهاداتی در مجلس مطرح است که بخش‌هایی از سازمان بهزیستی زیر نظر کمیته امداد، وزارت رفاه و وزارت بهداشت قرار گیرد، اما بهترین راهکار آن است که بهزیستی مستقل از سایر دستگاه‌ها اداره شود.
سازمان بهزیستی باید مستقل از سایر دستگاه‌ها اداره شود رئیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه در فرآیند ادغام وزارتخانه‌ها نباید سازمان بهزیستی مورد بی‌توجهی قرار گیرد، گفت: در حال حاضر پیشنهاداتی در مجلس مطرح است که بخش‌هایی از سازمان بهزیستی زیر نظر کمیته امداد، وزارت رفاه و وزارت بهداشت قرار گیرد، اما بهترین راهکار آن است که بهزیستی مستقل از سایر دستگاه‌ها اداره شود. https://cdn.icana.ir/d/019/2713.jpg سازمان,بهزیستی,باید,مستقل,از,سایر,دستگاه‌ها,اداره,شود Icana

"فاطمه آلیا" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، تصریح کرد: از زمانی که بحث ادغام‌ها در مجلس شورای اسلامی مطرح شد برای رسیدگی موثر و قانونی به امورمعلولان تاکید داشته‌ام باید سازمان بهزیستی مستقل باقی بماند، در بسیاری از کشورها رسیدگی به حقوق معلولان آنقدر اهمیت دارد که این سازمان مستقل و زیر نظر بالاترین مقام اجرایی کشور اداره می‌شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اگر سازمان بهزیستی در کشورمان نمی‌تواند زیر نظر بالاترین مقام اجرایی اداره شود، حداقل باید مستقل بماند چرا که این سازمان بانک اطلاعاتی معلولان محسوب می‌شود.

وی همچنین افزود: اکنون پیشنهاداتی در مجلس مطرح است که بخش‌هایی از سازمان بهزیستی زیر نظر کمیته امداد، وزارت رفاه و وزارت بهداشت قرار گیرد، اما باید به طرح‌هایی که در فضای ادغام مطرح می‌شود، دقت کافی وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: به صلاح است سازمان بهزیستی مستقل بماند و اعتبارات بیشتری به آن داده شود البته به موازات نیزارائه خدمات به این قشر افزایش داشته باشد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: تا چندی پیش معلولان و خانواده‌های آنها احساس انزوا می‌کردند. تاسیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان و تصویب قانون جامع حمایت از معلولان باعث شد که آنها مطالبات خود را مطرح کنند و به دنبال حقوق خود باشند. سایر دستگاه‌ها ونهادهای اجرایی نیز باید برای اجرای قانون جامع حمایت از معولان هماهنگی لازم را داشته باشند تا شاید بخشی از دین‌مان را به این جامعه ادا کرده باشیم.  

 

رونمایی از سامانه اشتغال معلولان در سازمان بهزیستی

آلیا مسکن و اشتغال را جزء اولویت‌های معلولان دانست و گفت: در بسترسازی و مناسب‌سازی باید اولویت بر روی اشتغال و مسکن معلولان قرار داشته باشد،

وی افزود: هفته گذشته قدم خوبی در این ارتباط برداشته شد و سامانه اشتغال معلولان در سازمان بهزیستی رونمایی شد که ایجاد این سامانه باعث دسترسی به اطلاعات خوب و ازرشمندی در رابطه با معلولان خواهد بود.

رئیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان با اشاره با تعداد معلولان در کشور، اظهار کرد: طیف معلول در کشور وسیع است و آنهایی که معلولیت شدیدتری دارند به دلیل عدم رعایت مناسب‌سازی در معرض  خطر بیشتری قرار دارند.

وی با اشاره درگذشت "هما بدر" معلم نابینا در یکی از ایستگاه‌های مترو یادآور شد: به لحاظ عدم رعایت مناسب‌سازی این اتفاق تاسف بار افتاد، باید مناسب‌سازی در کشور مانند سایر کشورها رعایت شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان داشت: عدم مناسب سازی ممکن است به معلول شدن افراد سالم نیز منجر شود و با تکرار این روند کرامت معلولان حفظ نخواهد شد.

 وی با اشاره به جلسه شورای مرکزی اصولگرایان با "علی نیکزاد"  وزیرراه و شهرسازی عنوان کرد: در آن جلسه ایشان اعلام کردند به مواردی که آسایش و راحتی را در حمل و نقل شهری برای معلولان به همراه خواهد داشت، توجه کافی دارد.

آلیا تصریح کرد: همچنین بنا شد در ساخت مراکز مسکونی، اداری، مساجد و... مناسب سازی برای معلولان درنظر گرفته شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet