خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1390/04/12 11:15:30
سرویس بین الملل
آقازاده با اشاره به سالروز حمله ناو جنگی وینسنس آمریکایی به هواپیمای ایرباس ایران:

کارنامه آمریکا از اقدامات ضد بشری سیاه است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سالروز حمله ناو جنگی وینسنس آمریکایی به هواپیمای ایرباس ایران، گفت: کارنامه آمریکا از اقدامات ضد بشری سیاه است.
کارنامه آمریکا از اقدامات ضد بشری سیاه است عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سالروز حمله ناو جنگی وینسنس آمریکایی به هواپیمای ایرباس ایران، گفت: کارنامه آمریکا از اقدامات ضد بشری سیاه است. https://cdn.icana.ir/d/019/519.jpg کارنامه,آمریکا,از,اقدامات,ضد,بشری,سیاه,است Icana

سید "علی آقازاده دافساری" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) درباره سالروز حمله ناو جنگی وینسنس آمریکایی به هواپیمای ایرباس ایران در سال ۶۷، گفت: واشنگتن با هدف کمک به صدام و خروج آن از موضع ضعف، در جنگ مستقیم با جمهوری اسلامی وارد شد و ورود رسمی خود را به این عرصه با انهدام هواپیمای مسافربری در خلیج فارس اعلام کرد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سرعت، مسیر و نقطه پروازی هواپیما‌ها از لحظه پرواز تا فرود آمدن مشخص است، تصریح کرد: هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی در خطوط تجاری بین‌المللی به مقصد دبی در حال اوج گرفتن بود و زمان حادثه در ارتفاع دوازده هزار پایی (بیش از ۳۵۰۰ متر) قرار داشت.

وی با بیان اینکه ناو پیشرفته نظامی قادر به تشخیص یک جنگده از هواپیمای مسافربری است، افزود: "ویل راجرز" فرمانده ناو وینسنس بعد از آن اقدام ضد انسانی ادعا کرد که به علت فشار روانی ناشی از قرار گرفتن در وضعیت جنگی، دستور پرتاب موشک را به سوی هواپیمای ایرباس ایران صادر کرد، اما گزارش کمیته حقیقت یاب بین المللی خلاف این ادعا را به اثبات رساند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس کارنامه آمریکا را از اقدامات ضد بشری سیاه خواند و اظهار کرد: افکار عمومی جهان آمریکا را متهم اصلی همه اقدامات تروریستی صورت گرفته در عرصه بین‌الملل می‌دانند و مصادیق بارز و عینی آن را هیچ‌گاه فراموش نخواهند کرد.

وی در مورد پرداخت غرامت نیز تاکید کرد: جریمه‌ای از سوی سازمان ملل متحده تعیین شد؛ اما پرداخت این مبالغ جبران خسارت این اقدام تروریستی را نمی‌کند و باید این مسئله از کانال مجاری ذی صلاح بین المللی به جد پیگیری قرار گیرد تا روزی مقامات کاخ سفید در دادگاه حاضر و مجبور به ارائه توضیح شوند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس ادامه داد: رسانه‌ها وظیفه سنگینی در رابطه با محاکمه مقامات کاخ سفید بر عهده دارند، چون می‌توانند با شفاف‌سازی اذهان ملت‌ها زمینه محاکمه حقوقی جنایتکاران بشری در دهه‌های گذشته را تسهیل می‌کنند.

هواپیمای مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران ایر با ۲۹۸ مسافر در حالی که از بندرعباس عازم دبی بود روز دوازدهم تیر ماه سال ۱۳۶۷(ژوییه ۱۹۸۸ میلادی) بر فراز خلیج فارس در نزدیکی جزیره "هنگام" با شلیک موشک هدایت شونده از "ناو یو.‌اس.‌اس وینسنس" متعلق به نیروی دریایی آمریکا در آسمان منفجر و سرنگون شد.

در این حمله موشکی ناو آمریکایی با فرماندهی "ویلیام سی راجرز" افسر نیروی دریایی و فرمانده ناو جنگی وینسنس به هواپیمای مسافربری ایران بر فراز خلیج فارس، ۲۹۸ نفر شامل ۶۶ کودک زیر ۱۳ سال و ۵۴ زن به شهادت رسیدند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet