خبرگزاری خانه ملت

اربعین حسینی
1390/04/12 11:29:00
سرویس سیاسی

شورای نگهبان لایحه ادغام 5 وزارتخانه را تائید کرد

شورای نگهبان لایحه تشکیل دو وزارتخانه «تعاون،کار و رفاه اجتماعی» و «صنعت،معدن و تجارت» را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانست.
شورای نگهبان لایحه ادغام 5 وزارتخانه را تائید کرد شورای نگهبان لایحه تشکیل دو وزارتخانه «تعاون،کار و رفاه اجتماعی» و «صنعت،معدن و تجارت» را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانست. https://cdn.icana.ir/d/019/940.jpg شورای,نگهبان,لایحه,ادغام,5,وزارتخانه,را,تائید,کرد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir) به نقل از اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، لایحه دوفوریتی تشکیل دو وزارتخانه «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و «صنعت، معدن و تجارت» مصوب جلسه مورخ هشتم تیرماه یکهزار و سیصد و نود مجلس شورای اسلامی، در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

نمایندگان در جلسه علنی روز چهارشنبه - ۸تیر ماه ـ مجلس شورای اسلامی در بررسی جزئیات لایحه دو فوریتی وظایف و اختیارات دو وزارتخانه «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و «صنعت، معدن و تجارت» ماده واحده این لایحه را با  ۱۴۱رای موافق، ۳۸رای مخالف و ۸رای ممتنع از مجموع ۱۹۶نماینده حاضر در صحن تصویب کردند.

براساس این مصوبه مجلس، به موجب این قانون از ادغام سه وزارتخانه «تعاون، کار و رفاه و تامین اجتماعی» و دو وزارتخانه «صنایع و معادن و بازرگانی» به ترتیب دو وزارتخانه «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و «صنعت، معدن و تجارت» تشکیل می شود. کلیه وظایف و اختیاراتی که بر طبق قوانین بر عهده وزارتخانه های یاد شده بوده است به دو وزارتخانه جدید منتقل می شود.

به موجب تبصره ۱این ماده واحده مصوب، کلیه امکانات، تعهدات، اعتبارات، نیروی انسانی، اموال منقول و غیرمنقول در وزارتخانه های رفاه و تامین اجتماعی و کار و امور اجتماعی و تعاون به وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و نیز در وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی به وزارت صنعت، معدن و تجارت منتقل می گردد.

همچنین براساس تبصره ۲این لایحه، تنقیح قوانین مربوط به وظایف و اختیارات وزارتخانه های یاد شده، با توجه به قوانین: برنامه پنجساله پنجم توسعه و اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهار (۴۴) قانون اساسی و مدیریت خدمات کشوری در کارگروهی متشکل از معاونان برنامه ریزی و نظارت راهبردی، توسعه مدیریت و سرمایه انسانی، حقوقی، امور مجلس رئیس جمهور و حسب مورد وزیر مربوطه ظرف شش ماه تهیه و پس از تصویب هیات وزیران به مجلس شورای اسلامی تقدیم می گردد.

نمایندگان به موجب تبصره ۳این ماده واحده مصوب نیز مقرر کردند در کلیه قوانین به جای وزارتخانه های ادغامی فوق الذکر و وزیران آنها به ترتیب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزیران آنها جایگزین می شود.

دولت در لایحه خود ابتدا خواستار ادغام دو وزارتخانه کارو  رفاه و تامین اجتماعی در وزارتخانه کار و رفاه اجتماعی و دو وزارتخانه صنایع و معادن و بازرگانی در وزارتخانه صنعت و تجارت شده بودند.

در زمان بررسی جزئیات لایحه دو فوریتی وظایف و اختیارات دو وزارتخانه کار و رفاه اجتماعی و صنعت و تجارت، مهرداد بائوج لاهوتی نماینده لنگرود خواستار ادغام ۳وزارتخانه کار، تعاون و رفاه و تامین اجتماعی با هم شد که این پیشنهاد با موافقت مجلس و دولت تصویب شد و وزارتخانه جدیدی به نام  " وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی"  تشکیل شد. همچنین در ادامه بررسی جزئیات لایحه دو فوریتی ادغام وزارتخانه ها سید حسین هاشمی نماینده میانه خواستار اضافه شدن کلمه «معدن» به نام وزارتخانه صنعت و تجارت شد که این پیشنهاد نیز با موافقت نمایندگان روبرو شد و به این ترتیب از ادغام دو وزارتخانه صنایع و معادن و بازرگانی وزارتخانه «صنعت، معدن و تجارت» تشکیل شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet