خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1390/04/12 11:31:00
سرویس فرهنگی

"تاریخچۀ مجلس سنا" از سوی کتابخانه مجلس منتشر می‌شود

"تاریخچۀ مجلس سنا" تألیف مسعود کوهستانی­‌نژاد به زودی از سوی کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر می‌شود.
"تاریخچۀ مجلس سنا" از سوی کتابخانه مجلس منتشر می‌شود "تاریخچۀ مجلس سنا" تألیف مسعود کوهستانی­‌نژاد به زودی از سوی کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/3331.jpg "تاریخچۀ,مجلس,سنا",از,سوی,کتابخانه,مجلس,منتشر,می‌شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، به نقل از کتابخانه، موزه ومرکز اسناد مجلس، در این کتاب، چگونگی ایجاد مجلس سنا در ساختار حکومتی مشروطه، موانع تشکیل آن در سالهای 1324- 1330 ق بررسی، و در نهایت به این پرسش که «آیا مجلس سنا ترفندی سیاسی بوده، یا ضرورتی ساختاری؟» پاسخ داده شده است.

در پایان کتاب، رسالۀ مجلس سنا تألیف دانش­علی، بازخوانی شده است. این رساله، مفصّل­ترین متن در معرّفی تاریخچه، کارکرد و قوانین مربوطه به مجلس سنا در طول نخستین دهه­های برقراری نظام مشروطیّت و سیستم پارلمانی در ایران است.

با تدوین، تصویب و اجرای قانون اساسی و متمّم آن در فاصلۀ بین رمضان 1324 ق تا شعبان 1325ق، مجلس سنا به عنوان بخشی از قوۀ مقننۀ کشور با برخورداری از حقوق تام، تعیین تکالیف و وظایف تشکیل یافت. در نظر برخی از سیاستمداران، تشکیل این مجلس، ترفند سیاسی از سوی دستگاه سلطنت برای اعمال قدرت و کنترل قوۀ مقنّنه بوده، و از دیدگاهی دیگر، وجود آن به عنوان یک ضرورت در ساختار حکومت تلقّی شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet