شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1390/04/12 14:48:32
سرویس اقتصادی
عسگر جلالیان:

تا بدهی دولت به پیمانکاران پرداخت نشود، خصوصی‌سازی برق ممکن نیست

عضو کمیسیون انرژی مجلس، بدهی پنج‌هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به پیمانکاران صنعت برق را مشکل اصلی خصوصی‌سازی صنعت برق خواند و گفت: تا وقتی مطالبات این پیمانکاران تسویه نشود؛ واگذاری نیروگاه‌ها و شرکت‌های انتقال و توزیع برق به بخش خصوصی ممکن نمی‌شود.
تا بدهی دولت به پیمانکاران پرداخت نشود، خصوصی‌سازی برق ممکن نیست عضو کمیسیون انرژی مجلس، بدهی پنج‌هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به پیمانکاران صنعت برق را مشکل اصلی خصوصی‌سازی صنعت برق خواند و گفت: تا وقتی مطالبات این پیمانکاران تسویه نشود؛ واگذاری نیروگاه‌ها و شرکت‌های انتقال و توزیع برق به بخش خصوصی ممکن نمی‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/4596.jpg تا,بدهی,دولت,به,پیمانکاران,پرداخت,نشود،,خصوصی‌سازی,برق,ممکن,نیست Icana

"عسکر جلالیان" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) از پرداخت نشدن مطالبات شرکت‌های تولید، انتقال و توزیع برق که بیش از پنج‌هزار میلیارد تومان از وزارت نیرو طلبکار هستند، انتقاد و اظهار کرد: شرکت‌های انتقال و توزیع برق به علت پرداخت نشدن بدهی‌هایشان از سوی وزارت نیرو در وضعیت نامطلوبی قرار دارند و واگذاری آنها با این وضعیت ناممکن است.

نماینده مردم دیر، کنگان و جم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مطالبات صنعت نفت از دولت و وزرات نیرو مانع از این می‌شود که بخش خصوصی به سمت خرید این شرکت‌ها حرکت کند؛ زیرا هیچ کس خریدار شرکتی  که بدهکار است و مطالباتش را هم نمی‌تواند از دولت بگیرد، نیست.

 

خبری از خصوصی‌سازی صنعت برق نیست

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان این که دولت به تکالیف خود در زمینه خصوصی‌سازی شرکت‌های تولید، انتقال و توزیع برق عمل نکرده است: تأکید کرد: تا امروز گزارشی در باره این که حتی یک شرکت انتقال و توزیع به بخش خصوصی واگذار شده باشد یا یک نیروگاه در جریان خصوصی‌سازی فروخته شده باشد، نداریم و علت اصلی آن نیز بالا بودن حجم بدهی دولت به صنعت برق است.

وی همچنین افزود: متأسفانه سازکار شفافی برای نحوه تحویل انرژی و خرید برق از شرکت‌های توزیع برق از سوی دولت تعریف نشده و این یکی دیگر از عوامل بی‌رغبتی بخش خصوصی به خرید شرکت‌های فعال در صنعت برق است.

 

وزارت نیرو؛ بزرگترین بدهکار بخش خصوصی

جلالیان با تأکید بر این که بالا رفتن حجم مطالبات از وزارت نیرو، صنعت برق را در انجام وظایف خود و خدمت‌رسانی به مردم با مشکل روبه‌رو کرده است؛ تصریح کرد: شرکت‌های دولتی انتقال و توزیع برق که با پیمانکاران بخش خصوصی کار می‌کنند، به علت پرداخت نشدن مطالباتشان از سوی وزارت نیرو، به بزرگترین بدهکاران بخش خصوصی و پیمانکاران فعال در صنعت برق تبدیل شده‌اند.

عضو کمیسیون انرژی هشدار داد: تداوم این روند و پرداخت نشدن مطالبات صنعت برق در آینده نزدیک موجب تیره شدن روابط بخش دولتی فعال در صنعت برق و بخش خصوصی فعال در این حوزه می‌شود و در نتیجه خدمات‌رسانی به مردم در حوزه برق با مشکل جدی روبه‌رو می‌شود.

وزارت نیروی دولت دهم به اذعان خود دولت بزرگترین بدهکار بخش خصوصی است؛ آمارهای رسمی دولت نشان از بدهی حدود 6 هزار میلیارد تومانی این وزارتخانه به پیمانکاران بخش خصوصی دارد که بخش چشمگیری از این بدهی‌ها تنها به بخش برق وزارت نیرو مربوط می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet