شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1390/04/12 18:20:00
سرویس سیاسی
نماینده صومعه‌سرا:

برای رسیدن به عدالت باید برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم

نماینده صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر بنا باشد که ما بخواهیم عدالت را در جامعه اسلامی و به‌خصوص در حوزه اقتصادی پیاده کنیم، نخستین موردی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم.
برای رسیدن به عدالت باید برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم نماینده صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر بنا باشد که ما بخواهیم عدالت را در جامعه اسلامی و به‌خصوص در حوزه اقتصادی پیاده کنیم، نخستین موردی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم. https://cdn.icana.ir/d/019/216.jpg برای,رسیدن,به,عدالت,باید,برنامه‌ریزی,دقیقی,داشته,باشیم Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، سید "کاظم دلخوش‌اباتری" عضو کمیسیون اقتصادی در گفت وگو با نشریه "گلچین گیلان" به بیان نظرات خود درباره عدالت پرداخته است. متن این گفت وگو به شرح زیر است:

 

مقوله عدالت در جامعه و حاکمیت کشور ما چه جایگاهی دارد و چطور مورد توجه قرار می‌گیرد؟

موضوع عدالت در آیات و روایات اسلامی به کرات مورد اشاره قرار گرفته است. مقام معظم رهبری هم در سال‌های گذشته براساس همین آیات و روایت جامعه را به سمت تعادل در اقتصاد، جهش اقتصادی، حضور در عرصه‌های اقتصادی، استفاده درست و بهینه از منابع؛ چه نیروی انسانی در کشور که می‌تواند منبع بسیار خوبی برای تحقق اهداف اقتصادی باشد و چه منابع طبیعی و خداداد، استفاده درست از انفال، منابع طبیعی و خداداد مثل جنگل‌ها و مراتع رهنمون کرده‌اند.

یکی از دلایلی که ما از پتانسیل و ظرفیت نیروی انسانی در کشور به خوبی بهره نبرده‌ایم این است که متأسفانه هنوز به درستی اینها را شناسایی نکرده‌ایم یا به عبارت دیگر در استفاده از منابع و در اختیار قرار دادن برای افراد متأسفانه چارچوب عدالت اجتماعی در جامعه کاملا رعایت نشده است.

حضور مقام معظم رهبری در عسلویه در روزهای اولیه سال که به نام جهاد اقتصادی نامگذاری شده هم بیانگر این موضوع است که ما منابع خوبی در کشور داریم که می‌توانیم با مدیریت آنها، از آن به درستی و در راستای جهش اقتصادی و ایجاد عدالت اقتصادی استفاده کنیم.

 

تحقق عدالت در جامعه چه ملزومات و پیش نیازهایی را می‌طلبد؟

اگر بنا باشد که ما بخواهیم عدالت را در جامعه اسلامی و به‌خصوص در حوزه اقتصادی پیاده کنیم، نخستین موردی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم و از توانمندی بخش‌های مختلف استفاده کنیم. در واقع برای پیاده کردن عدالت در سطح جامعه ابتدا باید از پتانسیل خبرگان و کارشناسان بخش‌های مختلف به خوبی استفاده کنیم، از توانمندی‌های این اشخاص بهره ببریم و استفاده درست و صحیحی از افکار و عقاید این افراد داشته باشیم.

 

چرا این اتفاق تا به حال نیفتاده و به‌نظر شما با گذشت 30 سال از تاسیس نظام جمهوری اسلامی چه ضعفی در این رابطه وجود داشته است که منجر شده تا رهبری نظام وضع عدالت در کشور را مطلقا راضی‌کننده ندانند؟

یکی از دلایلی که ما از پتانسیل و ظرفیت نیروی انسانی در کشور به خوبی بهره نبرده‌ایم این است که متأسفانه هنوز به درستی اینها را شناسایی نکرده‌ایم یا به عبارت دیگر در استفاده از منابع و در اختیار قرار دادن برای افراد متأسفانه چارچوب عدالت اجتماعی در جامعه کاملا رعایت نشده است.

 

به نظر شما تعریف درست از عدالت که بتواند به‌عنوان یک تعریف مشترک مبنا قرار گیرد، چیست؟

به نظر من براساس آیات و روایات اسلامی موجود عدالت به معنای استفاده درست و بهینه از منابع برای عموم و آحاد جامعه جهت پیشبرد اهداف اقتصادی کشور است.

 

فکر می‌کنید با مبنا قرار دادن این تعریف تا چه حد می‌توان در جهت اجرای عدالت قدم برداشت؟

مطمئنا اگر ما درست بیاندیشیم، فکر کنیم، برنامه‌ریزی کنیم و مدیریت کنیم و بتوانیم از توانمندی همه بخش‌ها به درستی استفاده کنیم می‌توانیم در تحقق عدالت در سطح جامعه اثرگذار باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet