خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1390/04/12 14:42:38
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:‏

سازمان همکاری اسلامی از ظرفیتهای خود استفاده نکرد ‏

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری سی و هشتمین اجلاس وزرای امور خارجه ‏کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (کنفرانس اسلامی) در آستانه قزاقستان گفت: این سازمان در این اجلاس از ظرفیتهای ‏خود در زمینه نقش آفرینی در تحولات مهم منطقه به خوبی استفاده نکرد.‏
سازمان همکاری اسلامی از ظرفیتهای خود استفاده نکرد ‏ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری سی و هشتمین اجلاس وزرای امور خارجه ‏کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (کنفرانس اسلامی) در آستانه قزاقستان گفت: این سازمان در این اجلاس از ظرفیتهای ‏خود در زمینه نقش آفرینی در تحولات مهم منطقه به خوبی استفاده نکرد.‏ https://cdn.icana.ir/d/019/4657.jpg سازمان,همکاری,اسلامی,از,ظرفیتهای,خود,استفاده,نکرد,‏ Icana

محمد مهدی شهریاری در گفت و گو با ایرنا افزود: این در حالی است که سازمان همکاری اسلامی (کنفرانس اسلامی) دومین سازمان بین المللی از نظر تعداد اعضا بعد از جنبش عدم تعهد محسوب می شود و با توجه به ظرفیتها می تواند نقش موثرتری در تحولات منطقه خاورمیانه ایفا کند.

نماینده مردم بجنورد، جاجرم، گرمه،‌ مانه و سملقان در مجلس یادآور شد: این سازمان همکاری برای بررسی مسایل و مشکلات مسلمانان، کشورهای اسلامی و ارتباطات آنها با جهان تشکیل شد اما در اجلاس سی و هشتم وزرای خارجه این سازمان، مسایل و مشکلات فراروی کشورهای اسلامی مورد بررسی جدی قرار نگرفت.

شهریاری تصریح کرد: مهمترین موضوعی که در این اجلاس، آن هم به طور سمبلیک و بعضا هم بدون مشورت با تمامی اعضا مورد بررسی و تصویب قرار گرفت، تغییر آرم و نام سازمان بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: توقع این بود که در این اجلاس مسایل مهم دنیای اسلام مورد رسیدگی اعضا قرار بگیرد که متاسفانه این موضوع در دستور کار اجلاس نبود؛ با این وجود، وزیرانی که در این اجلاس سخنرانی کردند نگرانی های کشورهای متبوع خود را از این مسایل عنوان کردند.

این نماینده مجلس افزود: با این حال مطرح شدن این مشکلات توسط وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی می تواند مفید باشد و حساسیتهایی که کشورهای اسلامی در ارتباط با کشورهای منطقه دارند را گوشزد کند.

شهریاری با بیان این که توقع کشورهای مسلمان این است که این سازمان نقش مثبت تری را بویژه در مورد مسایل کشورهای اسلامی ایفا کند، ابراز امیدواری کرد که شرایط جدید منطقه باعث شود این سازمان بیشتر با کارکردهای خود آشنا شود و بتواند نقش موثری را در آینده منطقه ایفا کند.

 

کشورهای اسلامی با اتحاد می‌توانند مصوبات سازمان ملل را به نفع خود رقم بزنند

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از این گفت‌وگو ظرفیت کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی از نظر سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را بسیار بالا دانست و افزود: اگر 57 کشور عضو سازمان همکاری اسلامی بتوانند با هم اتحاد داشته باشند، می توانند تمامی مصوبات سازمان ملل را به نفع خود رقم بزنند.

وی اظهارداشت: از آنجا که دو سوم ذخایر انرژی دنیا در اختیارکشورهای اسلامی است، این سازمان می تواند نقش بسیار مثبت و سازنده ای را در زمینه های مختلف ایفا کند.

شهریاری گفت: تحولات منطقه خاورمیانه دارد به نوعی رقم می خورد که اگر سازمان همکاری های اسلامی بخواهد از این ظرفیت در رابطه با موضوعات مختلف از جمله علیه رژیم صهیونیستی استفاده کند، می تواند مسایل مردم فلسطین را به خوبی حل کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet