خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1390/04/25 14:55:20
سرویس اقتصادی
یادداشتی از حسن تأمینی‌لیچائی

تحقق اهداف نیازمند اجرای دقیق قانون است

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی به بررسی آثار واردات بی‌رویه برنج در سال‌های اخیر و ضررهایی که این روند متوجه شالیکاران داخلی می‌کند، پرداخته است.
تحقق اهداف نیازمند اجرای دقیق قانون است نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی به بررسی آثار واردات بی‌رویه برنج در سال‌های اخیر و ضررهایی که این روند متوجه شالیکاران داخلی می‌کند، پرداخته است. https://cdn.icana.ir/d/019/1642.jpg تحقق,اهداف,نیازمند,اجرای,دقیق,قانون,است Icana

متن یادداشت این نماینده مجلس که در نشریه گلچین گیلان منتشر شده،‌ به شرح زیر است:

استان گیلان به‌عنوان یکی از قطب‌های مهم کشاورزی مطرح بوده و هست و در طول سالیان اخیر به واسطه حجم بالای تولید برنج همواره به‌عنوان یک بازوی توأمند در تولید برنج بوده و هست اما متأسفانه در طول سال‌های اخیر کشاورزان و شالیکاران این منطقه با معضلات جدی روبه‌رو بوده و هستند و این معضلات به حدی است که برخی از این افراد هنوز نتوانسته‌اند نسبت به فروش محصولات خود اقدام کنند.

براساس بررسی‌های به عمل آمده این معضلات از دلایل متعددی نشات می‌گیرد که یکی از آنها واردات بی‌رویه برنج است که در سال‌های اخیر وجود داشته و هنوز نیز ادامه دارد. براساس تحقیقات به عمل آمده این نکته حادث شده که دست‌هایی در کار هستند که واردات برنج را با سود کلان مدیریت می‌کنند و هدف اصلی آنها نیز تغییر ذائقه مردم و وابسته کردن کشور به برنج تولیدی سایر کشورهاست و همین مسئله به تولیدات داخلی برنج آسیب می‌زند.

هرچند به‌منظور حل این مشکلات اقداماتی از سوی متولیان از جمله جهاد کشاورزی انجام شده و برای نمونه می‌توان به برقراری تعرفه ۹۰ درصدی روی برنج وارداتی، از آغاز مرداد ماه سال ۹۰ اشاره کرد که در نوع خود یک اقدام مهم برای مقابله با مافیای واردات برنج بوده است اما باید کوشید تا این مهم به نحو احسنت اجرایی شود چراکه در حال حاضر با وجود دستور وزیر کشاورزی برای بستن تعرفه ۹۰ درصدی بر برنج وارداتی، همچنان نگرانی‌هایی پیرامون انبارهای مملو از برنج وارداتی وجود دارد که هنوز هیچ آمار شفافی درباره آنها وجود ندارد.

ناگفته نماند در سال‌های گذشته اقداماتی برای صدور مجوز واردات برنج از برخی کشورها انجام شد که نتیجه آن زیان دیدن بسیاری از برنج‌کاران شمالی و ایجاد سودهای میلیاردی برای مافیای واردات برنج بود و این درحالی است که اغلب برنج‌های وارداتی اغلب فاقد کیفیت و استانداردهای بهداشتی لازم هستند. آنچه مسلم است در طول این سال‌ها دست‌هایی در کار بوده‌اند که با وجود تلاش مکرر برخی از مسئولان برای جلوگیری از واردات برنج‌های بی‌کیفیت خارجی به کشور، همچنان واردات برنج به کشور را مدیریت می‌کنند و از این رهگذر سودهای میلیاردی نصیب آنان می‌شود. با این تفاسیر و با توجه به موارد یاد شده، این نکته پدید می‌آید که پیرامون طرح‌ها و برنامه‌های ارائه شده باید زمین‌های را فراهم کرد تا برنامه‌های طراحی شده به نحو احسنت اجرایی و پیاده شود تا بتوان نتیجه مطلوب از آن را کسب کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet