هدر موبایل
1390/04/13 12:25:29
سرویس اقتصادی
کوچکی نژاد خبر داد:

افزایش 100 درصدی هزینه کاشت برنج در کشور

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، از افزایش ۱۰۰ درصدی هزینه‌ کاشت، نگهداری و برداشت برنج در کشور خبر داد و گفت: برنج‌کاران در سال ۹۰ با افزایش ۱۰۰ درصدی هزینه‌ها روبه‌رو شدند؛ به گونه‌ای که هزینه شخم زدن یک هکتار شالیزار از ۱۵۰هزار تومان به حدود ۳۵۰ هزار تومان و هزینه استخدام کارگر نیز از ۲۰هزار تومان به بیش از ۴۰ هزار تومان افزایش یافته است.
افزایش 100 درصدی هزینه کاشت برنج در کشور عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، از افزایش 100 درصدی هزینه‌ کاشت، نگهداری و برداشت برنج در کشور خبر داد و گفت: برنج‌کاران در سال 90 با افزایش 100 درصدی هزینه‌ها روبه‌رو شدند؛ به گونه‌ای که هزینه شخم زدن یک هکتار شالیزار از 150هزار تومان به حدود 350 هزار تومان و هزینه استخدام کارگر نیز از 20هزار تومان به بیش از 40 هزار تومان افزایش یافته است. https://cdn.icana.ir/d/019/1642.jpg افزایش,100,درصدی,هزینه,کاشت,برنج,در,کشور Icana

"جبار کوچکی نژاد ارم ساداتی" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) از افزایش هزینه های کشت برنج بر اثر اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت سوخت مصرفی کشاورزان خبر داد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: برنج‌کاران کشور امسال با رشد بی سابقه هزینه‌های کاشت روبه‌رو شده‌اند و تنها در یک قلم هزینه شخم شالیزارها بیش از 100 درصد رشد پیدا کرده و از هکتاری 150 هزارتومان به هکتاری 350 هزار تومان رسیده است.

 

وزارت کشاورزی و بازرگانی مواظب تأثیر افزایش هزینه کاشت بر قیمت تمام شده برنج، باشند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با بیان این که بخشی از افزایش هزینه‌های کاشت برنج به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مربوط می‌شود، تأکید کرد: وزارت بازرگانی و وزارت کشاورزی به‌عنوان مسئولان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان داخلی باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که اثر مستقیم افزایش قیمت‌ها بر قیمت تمام شده برنج کاهش یابد.

وی همچنین افزود: تقریبا تمامی هزینه‌های کشت برنج از هزینه تهیه بذر و نشاء گرفته تا هزینه‌های مربوط به حمل و نقل وشخم اراضی افزایش یافته است؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت به طور متوسط هزینه تولید برنج 100 درصد افزایش پیدا کرده است.

سالانه سه میلیون تن برنج در کشور مصرف می‌شود که حدود دو میلیون و 300هزار تن از این مقدار در داخل کشور و به دست برنج‌کاران ایرانی تولید می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet