حلول ماه ربیع الاول
1390/04/13 14:43:00
سرویس فرهنگی
نظر اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس درباره ادغام کتابخانه ملی با نهاد کتابخانه‌های عمومی؛

چرا ادغام کتابخانه ملی با نهاد کتابخانه‌های عمومی منتفی شد؟

پس از چند ماه از بلاتکلیفی کتابخانه ملی و تصویب ادغام این نهاد با نهاد کتابخانه‌های عمومی، اوایل تیر ماه سال جاری با معرفی رئیس جدید کتابخانه ملی، طرح ادغام این نهاد با نهاد کتابخانه‌های عمومی منتفی شد.
چرا ادغام کتابخانه ملی با نهاد کتابخانه‌های عمومی منتفی شد؟ پس از چند ماه از بلاتکلیفی کتابخانه ملی و تصویب ادغام این نهاد با نهاد کتابخانه‌های عمومی، اوایل تیر ماه سال جاری با معرفی رئیس جدید کتابخانه ملی، طرح ادغام این نهاد با نهاد کتابخانه‌های عمومی منتفی شد. https://cdn.icana.ir/d/019/4524.jpg چرا,ادغام,کتابخانه,ملی,با,نهاد,کتابخانه‌های,عمومی,منتفی,شد؟ Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، طرح ادغام کتابخانه ملی با نهاد کتابخانه‌های عمومی در 13 اردیبهشت ماه سال 90 برای اولین بار ازسوی حبیب‌الله عظیمی معاون کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران مطرح شد. این طرح که در شورای عالی اداری به تصویب رسیده بود، واکنش‌های متعددی را ازسوی صاحب‌نظران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پی داشت.

بسیاری از نمایندگان تصویب ادغام کتابخانه ملی با نهاد کتابخانه‌های عمومی از سوی شورای عالی اداری را فاقد وجاهت قانونی و توجیه منطقی می‌دانستند و اقدام به چنین ادغامی را موجب بی‌توجهی و مغفول ماندن وظایف ذاتی نهاد مهم کتابخانه ملی تفسیر می‌کردند.

همچنین از آنجا که نهاد کتابخانه‌های عمومی یک نهاد عمومی غیردولتی و کتابخانه ملی یک نهاد کاملا دولتی است، ادغام این دو نهاد شائبه ابهامات و مغایرت‌های قانونی را با خود به همراه داشت که همین امر موجب مخالفت بسیاری از کارشناسان این حوزه با ادغام این دو نهاد بود.

پس از مخالفت‌ها و انتقادات بسیاری از مسئولان و کارشناسان درباره ادغام نهاد کتابخانه‌های عمومی با کتابخانه ملی، در نهایت در روز 5 تیر ماه 90، اسحاق صلاحی به عنوان رئیس جدید کتابخانه ملی معرفی شد. این در حالی بود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم‌زمان با معرفی رئیس جدید کتابخانه ملی اعلام کرد که ادغام این نهاد با نهاد کتابخانه‌های عمومی فعلا منتفی است.

حسینی با تاکید بر اینکه مسئله الحاق یا ادغام بحث حقوقی به دنبال دارد، گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی یک نهاد غیر دولتی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی سازمانی دولتی است که زیر نظر ریاست جمهوری اداره می شود ، ادغام یا الحاق این دو مجموعه نیازمندمصوبه مجلس شورای اسلامی است که آنهم به لحاظ قانونی اشکالاتی دارد.بنابراین بحث این ادغام منتفی خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet