هدر اصلی
1390/04/12 17:51:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
مطهری مطرح کرد:

استیضاح نجار درصورت فشار بر نمایندگان سوال‌کننده از رئیس‌جمهور

نماینده تهران در مجلس تاکید کرد چنانچه استانداران و فرمانداران بخواهند نمایندگان امضاکننده سئوال از رئیس جمهور را برای باز پس گیری امضاها تحت فشار قرار دهند، وزیر کشور را استیضاح خواهیم کرد.
استیضاح نجار درصورت فشار بر نمایندگان سوال‌کننده از رئیس‌جمهور نماینده تهران در مجلس تاکید کرد چنانچه استانداران و فرمانداران بخواهند نمایندگان امضاکننده سئوال از رئیس جمهور را برای باز پس گیری امضاها تحت فشار قرار دهند، وزیر کشور را استیضاح خواهیم کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/2151.jpg استیضاح,نجار,درصورت,فشار,بر,نمایندگان,سوال‌کننده,از,رئیس‌جمهور Icana

علی مطهری طراح اصلی سئوال از رئیس جمهور در گفتگو با مهر در باره اخبار منتشر شده در روزهای اخیر مبنی بر پس گرفتن امضاها از طرح سئوال از رئیس جمهور گفت: برای من هم این موضوع اسباب تعجب است که چرا عده ای مسئله ساده ای به نام سئوال از رئیس جمهور را این مقدار بزرگ جلوه می دهند و مایلند آن را به صورت یک تابو حفظ کنند.

وی ادامه داد: این که رئیس جمهور بتواند در پاسخ به سئوالی در صحن علنی مجلس توضیح دهد و منطق خود را بیان کند فرصتی برای وی و به نفع ایشان است و قطعا موجب تفاهم بیشتر مجلس و دولت خواهد شد. اتفاقا همان طور که برخی دوستان نادان دولت با این کار مخالفند برخی دشمنان دانای دولت هم با این کار مخالفند و به ما می گویند به رئیس جمهور تریبون ندهید و برای او فرصت بیان حرفهایش را ایجاد نکنید، اما امضا کنندگان سئوال با این هر دو گروه مخالفند و رفع ابهامات و پیروی از حق و رعایت مصالح کشور و ایجاد تفاهم میان قوا برایشان مهمتر از تعصبات گروهی و سیاست منهای دیانت است.

مطهری گفت: به نظر می رسد که خبر از پس گرفتن امضاها در ایام تعطیل مجلس نوعی فضاسازی برای ایجاد رعب و تزلزل در میان امضاکنندگان است اما اکثر قریب به اتفاق امضاکنندگان از روی عقیده و ایمان امضا کرده اند و قصد اصلاح و تفاهم دارند نه تخریب و دشمنی، فرضا کسی هم بخواهد امضای خود را پس بگیرد شخصیت خود را زیر سئوال می برد و باید در مقابل مردم پاسخگو باشد چون سئوال از رئیس جمهور در برخی موارد خواست اکثر مردم است.

نماینده تهران در پاسخ به این سئوال که شما خبری از پس گرفتن امضاها دارید؟ گفت: خیر، من خبری ندارم. در آن چند روزی که مجلس دایر بود به موردی برنخوردم. این ایام هم که مجلس تعطیل است و امکان پس گرفتن امضا وجود ندارد، ظاهرا افرادی که این خبرها را می دهند آرزوی خود را بیان می کنند و آرزو هم بر ناامیدان عیب نیست.

 عضو شاخص فراکسیون اصولگرایان مجلس در پاسخ به این سئوال که آیا رایزنی با شخص شما از سوی هیئت رئیسه یا دولت برای پس گرفتن طرح انجام شده؟ تصریح کرد: خیر، هیچ کدام با من صحبت نکرده اند. فقط یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس یک روز بعد از تحویل نامه سئوال به رئیس وقت جلسه علنی، در مصاحبه ای گفت هیئت رئیسه با طرح سئوال مخالف است و در واقع نظر خود را به عنوان نظر هیئت رئیسه مطرح کرد، من با او صحبت کردم و گفتم اولا موافقت یا مخالفت هیئت رئیسه نقشی در این موضوع ندارد و در آیین نامه مجلس جایگاهی برای آن تعریف نشده است و ثانیا هیئت رئیسه در این گونه موارد باید بی طرف و بی نظر باشد تا نماینده در کمال آزادی تصمیم بگیرد و تحت فشار نباشد.

 وی تاکید کرد: که اگر استانداران و فرمانداران هم بخواهند نمایندگان امضاکننده را تحت فشار قرار دهند وزیر کشور را استیضاح خواهیم کرد، به هر حال آن عضو هیئت رئیسه به اشتباه خود اعتراف کرد و قبول کرد که هیئت رئیسه بی طرف است.

 مطهری در پاسخ به این سئوال که فکر می کنید در مدت یک ماهی که رئیس جمهور وقت پاسخگویی دارد امضاها به تعداد مورد نیاز باقی می ماند ؟ گفت: سئوال ها متعدد است، ممکن است در بعضی موارد از توضیحات نماینده رئیس جمهور در کمیسیون ها قانع شویم و در بعضی موارد قانع نشویم و آن سئوالها به صحن علنی بیاید. با شناختی که از امضاکنندگان دارم فکر می کنم اکثر قریب به اتفاق آنها بر اساس عقیده و ایمان و پایبندی به ارزشهای اسلامی نامه را امضا کرده اند و اهل معامله نیستند.

 وی ادامه داد: اگر قانع شوند می گویند قانع شدیم و اگر قانع نشوند ایستادگی می کنند. امضاکنندگان از تیپ افرادی هستند که استیضاح مرحوم کردان را امضا کردند که با فشار فراوانی که وجود داشت حتی یک نفر امضای خود را پس نگرفت، البته اینجا سئوال است نه استیضاح، تنها یک پرسش و پاسخ است و حتی رای گیری برای قانع شدن یا نشدن مجلس نیز در آیین نامه پیش بینی نشده است، به هر حال ما مامور به وظیفه ایم و مامور به نتیجه نیستیم.

 مطهری در پاسخ به این سئوال که آیا از نوع تلاش هایی که برای پس گرفتن امضاها می شود از سوی دولت باخبر هستید؟ گفت : خیر، شاید دولت تلاشی انجام ندهد، حدس می زنم خود آقای احمدی نژاد هم مخالف طرح سئوال نباشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet