هدر اصلی
1390/04/19 15:40:46
سرویس اقتصادی
ترابی خبر داد:

بررسی نقش زکات در عمران روستایی در کمیسیون اقتصادی

عضو کمیسیون اقتصادی گفت: پرداخت زکات و خمس یکی از مهم‌ترین پایه‌های اقتصاد اسلامی است که از صدر اسلام تا‌کنون اقتصاد بلاد و حکومت اسلامی را پیش برده است و همواره مبالغ جمع‌آوری شده از طریق زکات در اختیار رئیس حکومت اسلامی قرار می‌گرفت و بسیاری از هزینه‌های حکومت اسلامی از این طریق تامین می‌شد.
بررسی نقش زکات در عمران روستایی در کمیسیون اقتصادی عضو کمیسیون اقتصادی گفت: پرداخت زکات و خمس یکی از مهم‌ترین پایه‌های اقتصاد اسلامی است که از صدر اسلام تا‌کنون اقتصاد بلاد و حکومت اسلامی را پیش برده است و همواره مبالغ جمع‌آوری شده از طریق زکات در اختیار رئیس حکومت اسلامی قرار می‌گرفت و بسیاری از هزینه‌های حکومت اسلامی از این طریق تامین می‌شد. https://cdn.icana.ir/d/019/454.jpg بررسی,نقش,زکات,در,عمران,روستایی,در,کمیسیون,اقتصادی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "عبدالرضا ترابی" در گفت‌وگو با هفته‌نامه کویر با اشاره به بررسی زکات در جلسات اخیر کمیسیون اقتصادی، با بیان این که در دین اسلام، مواردی برای پرداخت زکات پیش‌بینی شده است، کمک به فقیران و مستمندان و استفاده از زکات برای امور عمران و ابادانی را از جمله این موارد برشمرد.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی افزود: مثلا در یک روستا می‌توانند زکات را صرف ساختن پل، حمام یا مراکز بهداشتی کنند؛ در گذشته قانونی وجود داشت که در هر منطقه و یا مکانی که مردم سهم زکات خود را برای پروژه‌های عمرانی اختصاص می‌دهند به همان میزان هم دولت برای همان پروژه بودجه اختصاص دهد.

وی ادامه داد: در بسیاری از مناطق و شهرهای کشور این قانون به درستی اجرا نشد و عدم‌پرداخت سهم دولت در این پروژه‌ها در موارد بسیاری باعث کاهش 50 درصدی میزان مشارکت مردم در پروژه‌ها و حتی پرداخت زکات شد.

ترابی در باره راهکارهای حل این مشکل توضیح داد: برخی معتقد بودند که باید دولت را مکلف کنیم که سهم خود را به‌طور کامل بپردازد؛ به همین دلیل این موضوع اخیرا در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شد و دریافتیم مکلف کردن دولت به پرداخت این هزینه‌ها با اصل 85 قانون اساسی مغایر است و هزینه‌های دولت را افزایش می‌دهد.

به گفته وی، به همین دلیل و برای حل این مشکلات اکنون ما این امر را به‌عهده خود دولت گذاشتیم تا در صورت امکان و توان سهم خود را در پروژه‌های عمرانی بپردازد.

ترابی همچنین از بررسی قانون اصناف در این کمیسیون خبر داد و گفت: یکی از طرح‌های که اخیرا در دستور کار این کمیسیون قرار گرفته است، تصویب قانون مربوط به صنوف مختلف است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: برای بررسی و تصویب این قانون جلسات متعددی با حضور برخی از نمایندگان بخش خصوصی برگزار شده است و برخی پیشنهادات نیز از طرف نمایندگان و اعضای کمیسیون اقتصادی و برخی از نمایندگان بخش خصوصی مطرح شده و قرار است مقررات این بخش اصلاح و بررسی شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet