هدر اصلی
1390/04/13 14:22:11
سرویس دیگر رسانه‌ها

انتقاد مصباحی مقدم از تصمیم غیرکارشناسی شورای پول و اعتبار‏

رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در مجلس وضعیت بازار ارز را معلول تصمیم گیریهای غیرکارشناسی در شورای پول و ‏اعتبار نسبت به نرخ سود سپرده ها اعلام کرد و گفت: با سیاست تک نرخی ارز، قیمت ارز در نقطه مدنظر قانون متوقف می‌شود‎. ‎
انتقاد مصباحی مقدم از تصمیم غیرکارشناسی شورای پول و اعتبار‏ رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در مجلس وضعیت بازار ارز را معلول تصمیم گیریهای غیرکارشناسی در شورای پول و ‏اعتبار نسبت به نرخ سود سپرده ها اعلام کرد و گفت: با سیاست تک نرخی ارز، قیمت ارز در نقطه مدنظر قانون متوقف می‌شود‎. ‎ https://cdn.icana.ir/d/019/2448.jpg انتقاد,مصباحی,مقدم,از,تصمیم,غیرکارشناسی,شورای,پول,و,اعتبار‏ Icana

غلامرضا مصباحی مقدم در گفتگو با مهر درباره سیاستهای اجرایی بانک مرکزی در بازار ارز برای تک نرخی کردن قیمت دلار گفت: عملکرد بانک مرکزی در این خصوص افت و خیرهایی داشت، در شرایطی بانک مرکزی از ارائه ارز به بازار امساک کرد و این امر موجب تشدید تقاضا شد.

رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در مجلس با بیان اینکه البته امساک بانک مرکزی بی دلیل نبود، افزود: در مرحله بعد بانک مرکزی توانست بازار را کنترل کند، اما دوباره افزایش قیمت ارز را در بازار شاهدیم.

 

تصمیمات غیرکارشناسی

وی این امر را معلول تصمیم گیریهای غیرکارشناسی در شورای پول و اعتبار نسبت به نرخ سود سپرده ها عنوان و بیان کرد: اگر شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده ها را با توجه به نرخ تورم اصلاح می کرد، شاهد وجوه سرگردانی که هر روز به یک سمت حرکت می کند، نبودیم.

به گفته مصباحی مقدم، نقدینگی سرگردان هم اکنون گاهی به سمت بازار سکه، گاهی به سمت بازار ارز و روز دیگر ممکن است که به سمت کالای دیگری جهت گیری کند.

وی با اشاره ورود دلالان به بازار ارز و ایجاد تقاضای کاذب اظهارداشت: بانک مرکزی توانست با بالابردن قیمت ارز جلوی مابه التفاوت قیمت دلار در بازار و در بانک مرکزی را بگیرد و کم کم آن را به سمت کاهش سوق دهد و این بخش از کار را مدیریت صحیح بانک مرکزی تلقی می کنم.

 

دلار تک نرخی خواهد شد

رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سئوال که آیا با این روند قیمت دلار تک نرخی خواهد شد، عنوان کرد: تصور می کنم با توجه به منابع کافی ارزی که بانک مرکزی در اختیار دارد و مدیریت تقاضایی که صورت داده است، این امر محقق شود.

وی ادامه داد: هم اکنون بخشی از تقاضای ارزی مسافرین به پس از مهر خوردن گذرنامه و در زمان خروج موکول شده است و در این زمان مسافران می توانند به ارز دسترسی یابند، این امر به کاهش تقاضای دلالی در بازار کمک می کند و مدیریت تقاضا بوجود بیاورد.

مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه باید تقاضای ارزی برای فعالیتهای اقتصادی و تجاری با حواله های ارزی تامین شود که بانک مرکزی در این خصوص مشکلی ندارد، گفت: این امکان وجود دارد که قیمت ارز در نقطه مدنظر قانون که بانک مرکزی هم در صدد اجرای آن است، بتواند محقق شود.

 

پدیده ناخواسته بازار ارز

وی این توجیه را که بانک مرکزی برای مجاب کردن شورای پول و اعتبار جهت افزایش نرخ سود سپرده ها بازار ارز را دستکاری کرده است، قبول نکرد و افزود: اینگونه دستکاری‌ها حتما دهها زیان و ضرر برای نظام اقتصادی کشور دارد که مهمترین آن بی ثباتی است، مسلما بانک مرکزی از کاری که می داند موجب بی ثباتی در اقتصاد کشور می شود، استقبال نمی کند.

رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در مجلس اضافه کرد: بانک مرکزی ناخواسته با چنین پدیده ای روبرو شده است، البته اگر شورای پول و اعتبار به موقع نرخ سود سپرده ها را اصلاح می کرد، ما با چنین پدیده ای شاید روبرو نمی شدیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet