هدر موبایل
1390/04/14 16:04:32
سرویس استان ها
سادات‌ابراهیمی خبر داد:

اواخر تیرماه 90 آغاز آبگیری سد گتوندعلیا

نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس با بیان این که سد گتوند یکی از بزرگ‌ترین سدهای ایران به شمار می‌آید، گفت: تمام کار‌های اجرایی این پروژه به اتمام رسیده و این سد تا اواخر تیرماه سال ۹۰ آبگیری می‌شود.
اواخر تیرماه 90 آغاز آبگیری سد گتوندعلیا نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس با بیان این که سد گتوند یکی از بزرگ‌ترین سدهای ایران به شمار می‌آید، گفت: تمام کار‌های اجرایی این پروژه به اتمام رسیده و این سد تا اواخر تیرماه سال 90 آبگیری می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/3368.jpg اواخر,تیرماه,90,آغاز,آبگیری,سد,گتوندعلیا Icana

"سیدمحمد سادات‌ابراهیمی" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، با بیان این که سد گتوندعلیا یکی از بزرگ‌ترین سد‌های موجود در کشور است، افزود: این سد قادر است سیلاب‌های رودخانه کارون را به طور کامل مهار کرده و در زمان مورد نیاز سه میلیارد متر مکعب آب در اختیار اراضی و بخش‌های پایین دست قرار دهد.
نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: سد گتوند امکان ذخیره سازی 5/4 میلیارد متر مکعب آب را فراهم خواهد کرد و در مواقع سیلابی این میزان ذخیره‌سازی تا 2/5 میلیارد متر مکعب افزایش می‌یابد.
سادات‌ابراهیمی با بیان این که تمام مشکل‌های پیش روی پروژه احداث سد گتوند رفع شده است، افزود: یکی از مهم‌ترین معضلات این پروژه وجود کوه نمک در مرکز ذخیره‌سازی آب این سد بوده که پس از تحقیق و تفحص کارشناسان، معلوم شد که این کوه نمک هیچ مشکلی را برای آب سد و مردم پایین دست سد ایجاد نمی‌کند.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان این که اعتبارات اختصاص یافته به پروژه سد گتوند حدود هزار و 500 میلیارد تومان بوده است، گفت: تمام کار‌های اجرایی این پروژه به اتمام رسیده و این سد تا اواخر تیرماه سال 90 آبگیری می‌شود.
سد گتوند علیا یکی از بزرگ‌ترین سدهای ایران است که بر روی رودخانه کارون در جنوب غربی ایران ساخته شده است، این سد، در فاصله ۳۸۰ کیلومتری از ریزشگاه رودخانه کارون و در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی شهر گتوند در استان خوزستان قرار دارد، ارتفاع این سد حدود 182متر است.
سد گتوند، پس از آبگیری، دومین مخزن آبی ایران (پس از کرخه) و بزرگ‌ترین مخزن آبی بر روی کارون خواهد شد، این سد در بین سدهای ساخته‌شده و در دست ساخت بر روی کارون، از همه پایین‌دست‌تر قرار دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet