هدر اصلی
1390/04/15 11:28:09
سرویس فرهنگی
ستار هدایت‌خواه:

خرید آثار هنری از سوی دستگاه‌های دولتی، تولید آثار هنری فاخر و ارزشی را افزایش می‌دهد

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس افزایش حمایت‌های دولتی از هنرمندان را ضروری دانست و تإکید کرد: اجرای قانون مصوب مجلس مبنی بر خرید آثار هنری از سوی دستگاه‌های دولتی موجب ایجاد رقابت و رونق در بازار آثار هنری می‌شود و تولید محتوای فاخر و ارزشی در میان هنرمندان را افزایش می‌دهد.
خرید آثار هنری از سوی دستگاه‌های دولتی، تولید آثار هنری فاخر و ارزشی را افزایش می‌دهد سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس افزایش حمایت‌های دولتی از هنرمندان را ضروری دانست و تإکید کرد: اجرای قانون مصوب مجلس مبنی بر خرید آثار هنری از سوی دستگاه‌های دولتی موجب ایجاد رقابت و رونق در بازار آثار هنری می‌شود و تولید محتوای فاخر و ارزشی در میان هنرمندان را افزایش می‌دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/293.jpg خرید,آثار,هنری,از,سوی,دستگاه‌های,دولتی،,تولید,آثار,هنری,فاخر,و,ارزشی,را,افزایش,می‌دهد Icana

"ستار هدایت‌خواه" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) با اشاره به مصوبه مجلس درباره اختصاص یک درصد از اعتبارات دستگاه‌های دولتی به خرید آثار هنری، گفت: کمیسیون فرهنگی از چندی قبل پیگیر تدوین و تصویب این موضوع بود تا دستگاه‌های دولتی بتوانند درصدی از اعتبارات خود را برای خرید آثار هنری هزینه کنند که این موضوع امسال به ثمر نشت و تصویب شد.

نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس هدف از مصوبه مجلس برای خرید آثار هنری و فرهنگی ازسوی دستگاه‌های دولتی را حمایت از هنرمندان توصیف کرد و ادامه داد: اهداف اصلی تصویب این موضوع در مجلس، حمایت از هنرمندان، رونق بازار تولیدات داخلی و نیز جلوگیری از ورود آثار هنری بیگانه و ناسازگار با ارزش‌های فرهنگی بومی و ملی جامعه بوده است.

هدایت‌خواه با بیان اینکه خرید آثار هنری جایگاهی در سبد خرید مردم جامعه ندارد، اظهار داشت: خرید اندک محصولات و آثار فرهنگی و هنری هنرمندان، موجب بی‌انگیزگی آنها در تولید آثار فاخر و در مورادی حتی ایجاد مشکلات مالی و معیشتی برای این قشر از جامعه شده است، بنابراین حمایت دولتی از هنرمندان در قالب چنین طرح‌هایی لازم و ضروری است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی، دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را موظف به تدوین و ابلاغ آیین‌نامه اجرایی خرید آثار هنری از سوی دستگاه‌های دولتی دانست و تصریح کرد: دولت و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید هرچه سریع‌تر آیین‌نامه اجرایی مصوبه مجلس را تدوین و به دستگاه‌ها ابلاغ کند تا مصوبه مجلس اجرایی شود.

هدایت‌خواه با تأکید بر لزوم نگاه جامع و عادلانه در خرید آثار هنری گفت: دستگاه‌های دولتی باید در اجرای قانون مصوب مجلس، نگاهی جامع به همه آثار هنری داشته باشند و از همه طیف‌های هنری ارزشی و فاخر محصولات و آثار هنری را خریداری نمایند.

وی افزود: اجرای قانون مصوب مجلس مبنی بر خرید آثار هنری ازسوی دستگاه‌های دولتی موجب ایجاد رقابت و رونق در بازار آثار هنری می‌شود و تولید محتوای فاخر و ارزشی در میان هنرمندان را افزایش می‌دهد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه آثار خریداری‌ شده از سوی دستگاه‌های دولتی باید ارزشی و متناسب با ارزش‌های دینی و فرهنگی باشد، تأکید کرد: اجرای این قانون موجب می‌شود هنرمندان توجه بیشتری به محتوای مذهبی آثار هنری داشته باشند و کمیت و کیفیت تولید آثار هنری افزایش یابد.

به گفته مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مرکز هنرهای تجسمی این وزارتخانه برای کاربردی کردن مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر خرید آثار هنری ازسوی دستگاه‌های دولتی در حال رایزنی و گردآوری نظرات پیشکسوتان و فعالان حوزه فرهنگ و هنر است.

شالویی یادآورشد که تلاش مرکز تجسمی وزارت ارشاد براین است مصوبه مجلس مبنی بر خرید آثار هنری از سوی دستگاههای مختلف به پایه و اساسی قوی برای رونق آثار هنری در سال های آینده تبدیل شود. ضمن آنکه توجه جامعه هنری و علاقه مندان به این بخش نیز تامین شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet