هدر موبایل
1390/04/18 12:48:12
سرویس اجتماعی
کریمی فیروزجایی:

جوانان در وزارت ورزش وجوانان در حاشیه مانده‌اند

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از دلایلی که جوانان در وزارتخانه ورزش وجوانان به حاشیه رفته‌اند، گستردگی بحث ورزش است. در گذشته هم همین طور بوده است. سازمان ملی جوانان بسیار کوچک بود و بیشتر برنامه‌های ستادی انجام می‌داد، بر خلاف تربیت‌بدنی که در همه کشور شعبه داشت.
جوانان در وزارت ورزش وجوانان در حاشیه مانده‌اند نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از دلایلی که جوانان در وزارتخانه ورزش وجوانان به حاشیه رفته‌اند، گستردگی بحث ورزش است. در گذشته هم همین طور بوده است. سازمان ملی جوانان بسیار کوچک بود و بیشتر برنامه‌های ستادی انجام می‌داد، بر خلاف تربیت‌بدنی که در همه کشور شعبه داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/7678.jpg جوانان,در,وزارت,ورزش,وجوانان,در,حاشیه,مانده‌اند Icana

از آن جایی که کشور ایران با جمعیتی جوان روبه‌روست، دغدغه‌ها و آرزوهای این نسل از جمله موضوعاتی است که می‌باید به‌طور ویژه مورد توجه مسئولان قرار گیرد. در مجلس شورای اسلامی نیز با توجه به همین اهمیت، موضوع وزارت ورزش و جوانان مطرح شده است تا نمایندگان خانه ملت بتوانند بر عملکرد مسئولان این 2 حوزه نظارت بیشتری داشته باشند. علی کریمی‌فیروزجایی، نماینده مردم بابل و جوان‌ترین نماینده استان مازندران با هفته نامه وارش درباره دغدغه‌های امروز جوانان سخن گفته است:

 به‌نظر می‌رسد، با وجود اهمیت مقوله جوان، وزنه وزارت ورزش و جوانان بیشتر به سمت ورزش سنگینی می‌کند؟

یکی از دلایل مخالفت اولیه من با این ادغام این بود که سازمان تربیت‌بدنی و سازمان ملی جوان چندان سنخیتی با هم ندارند. ورزش مربوط به سنین کودکی و نوجوانی است، به همین دلیل بهتر بود سازمان تربیت بدنی در آموزش و پرورش ادغام می‌شد. اما یکی از دلایلی که جوانان در این وزارتخانه به حاشیه رفته‌اند، گستردگی بحث ورزش است. در گذشته هم همین طور بوده است. سازمان ملی جوانان بسیار کوچک بود و بیشتر برنامه‌های ستادی انجام می‌داد، بر خلاف تربیت‌بدنی که در همه کشور شعبه داشت. اتفاقا یکی از دلایلی که در مخالفت با حمید سجادی؛‌گزینه پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان مطرح شد، این بود که بیش از 3 چهارم برنامه‌های او مربوط به ورزش بود.

 فصل تابستان آغاز شده است و بار دیگر بحث غنی‌سازی اوقات فراغت به‌طور پررنگی مطرح شد. این در حالی است که هنوز وزارت ورزش و جوانان بدون وزیر مانده است. غنی‌سازی اوقات فراغت در حال حاضر متولی خاصی ندارد، چرا این مسئله سال‌های سال مورد غفلت واقع شده است؟

اوقات فراغت به‌ویژه در ایام تعطیل و تابستان موضوع مهمی است، به این دلیل که حدود 20 نهاد دولتی و غیردولتی درگیر آن هستند؛ سازمان تبلیغات، بسیج، سازمان ملی جوانان، مدارس، سازمان‌های غیردولتی و... از این جمله‌اند. این امر البته یک فرصت است، منتهی می‌تواند یک تهدید هم باشد. اگر بخشی یا وزارتخانه‌ای نباشد که این سازمان‌ها را هماهنگ کند، قطعا این امر می‌تواند مساله‌ساز شود. مشکل اصلی ما در این زمینه این است که برنامه هدفمند و روشنی که این اوقات فراغت را جهت‌دهی کند، نداریم. البته با ایجاد وزارت ورزش و جوانان این مشکل تا حدودی مرتفع می‌شود، اما پیشنهاد ما این است که شورایی از جانب رئیس‌جمهور تشکیل شود تا همه این نهادها در آن شورا جمع شوند و در جهت تدوین سیاست‌ها و استراتژی‌های این بخش تلاش کنند. اما مادامی که هر کدام از این سازمان‌ها جزیره‌ای برنامه بدهند، کاری پیش نخواهد رفت

 شما از اعضای کمیته آموزش و تحقیقات مجلس و رئیس کمیته آموزش هستید، نقش مدارس را در غنی‌سازی این اوقات فراغت در ایام تابستان چطور ارزیابی می‌کنید؟

بسیاری از افرادی را که مدنظر ما هستند، دانش‌آموزان تشکیل می‌دهند. به فرموده شهید رجایی، تابستان مدرسه تعطیل است، اما تربیت تعطیل نیست. باید امکانات آموزش و پرورش با رویکرد دینی و تربیتی و همچنین جهت‌گیری آموزشی و ورزشی در ایام تابستان مورد استفاده قرار گیرد. این امر البته تاحدودی محقق شده، اما باید به‌طور پررنگ‌تری مدنظر قرار گیرد.

 مهم‌ترین دغدغه امروز جوان کشور را چه می‌دانید؟

به عقیده من، معضل اشتغال، بزرگ‌ترین دغدغه جوانان در سطح ملی است. در استان مازندران نیز از آن جایی که تا چند سال پیش بحث ممنوعیت صنعت را داشتیم، از سوی دیگر توجهی نیز به کشاورزی نشده است، اشتغال مهم‌ترین معضل استان است. دغدغه دیگر جوانان را مسکن تشکیل می‌دهد، این معضل هم اگر چه مسئله‌ای ملی است، اما در استان مازندران از آن جایی که جوان می‌باید برای ساخت خانه از هفت‌خان محیط‌زیست، جهاد کشاورزی و غیره بگذرد تا جواز بگیرد، همچنین بحث گرانی زمین را نیز در پیش دارد، این مشکل را نیز باید جزو مسائل اصلی جوان مازنی دانست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet