هدر موبایل
1390/04/14 19:07:22
سرویس اقتصادی
الهلال به اظهارنظر نمایندگان درباره نصب پرچم امارات روی سکوی ایران واکنش نشان داد

حرف‌ و حدیث‌ها درباره نصب پرچم امارات بر سکوی نفتی ایران

برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به برافراشته شدن پرچم کشور امارات در آب‌های سرزمینی و بر روی سکوی نفتی ایران اعتراض کرده‌اند؛ مدیرعامل شرکت الهلال هم در نامه‌ای به پیوست چهار قطعه عکس اظهار کرده که بر روی دو سکوی الف و مبارک، پرچم امارات در کنار پرچم ایران برافراشته شده و پرچم ایران از روی این سکوها حذف نشده است.
حرف‌ و حدیث‌ها درباره نصب پرچم امارات بر سکوی نفتی ایران برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به برافراشته شدن پرچم کشور امارات در آب‌های سرزمینی و بر روی سکوی نفتی ایران اعتراض کرده‌اند؛ مدیرعامل شرکت الهلال هم در نامه‌ای به پیوست چهار قطعه عکس اظهار کرده که بر روی دو سکوی الف و مبارک، پرچم امارات در کنار پرچم ایران برافراشته شده و پرچم ایران از روی این سکوها حذف نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/6066.jpg حرف‌,و,حدیث‌ها,درباره,نصب,پرچم,امارات,بر,سکوی,نفتی,ایران Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت (www.icana.ir) "حمیدظاهری"‌‌ مدیرعامل شرکت نفت الهلال،‌ در پاسخ به انتشار خبری درباره نصب پرچم امارات بر سکوی ایرانی در چند مایلی جزیره ابوموسی، واکنش نشان داده است.

بر اساس خبر یاد شده، "عبدالله کعبی" نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون انرژی قوه مقننه، حضور اماراتی‌ها در چند مایلی جزیره ابوموسی و ایجاد سکوی نفتی در این منطقه را غیرقانونی خوانده است.

وی با بیان این که این سکو در آب‌های سرزمینی ایران ساخته شده است، برافراشتن پرچم امارات را در این منطقه به جای پرچم ایران، تجاوز به حریم قانونی و وسعت سرزمینی ایران توصیف کرده است.

در پاسخ به این خبر نیز،‌ دکتر حمید ظاهری با بیان این که در سال‌های گذشته نیز هر دو پرچم ایران و امارات بر فراز این سکوها نصب بوده‌اند،‌ نوشته‌ است: پیش از این، تعدادی از نمایندگان محترم ایران،‌ از جمله برخی از اعضای کمیسیون انر‍ژی مجلس هفتم به همراه جناب آقای غلامحسین نوذری، وزیر اسبق نفت ایران، کارشناسان شرکت فلات قاره مستقر در جزیره سیری و دیگر مسئولان، از این دو سکو بازدید کرده‌اند و شاهد نصب هر دو پرچم ایران و امارات روی سکوها بوده‌اند.

وی با درخواست از کارشناسان مختلف حوزه انرژی کشور برای دریافت توضیحات بیشتر شرکت الهلال در این باره، از آنان دعوت کرده است که از شرکت الهلال و منطقه نفتی ابوموسی بازدید کنند.

پیش از این نیز نمایندگان دیگری از مجلس شورای اسلامی هم درباره اقدامات غیرقانونی امارات در آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران هشدار داده بودند.

 

در ادامه متن خبر خانه ملت و پاسخ مدیرعامل شرکت الهلال به آن را، به ترتیب زمان انتشار می‌خوانید.

 

کعبی با اعلام احضار وزیر امور خارجه به مجلس:

صالحی پاسخ‌گوی انفعال وزارت خارجه در برابر اماراتی‌ها باشد

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس، اقدام اماراتی‌ها در نصب پرچم کشورشان بر سکوی گازی در آب‌های ایران را غیرقانونی خواند و گفت: وزیر امور خارجه را برای پاسخ‌گویی در باره رفتار منفعلانه در برابر اماراتی‌ها به کمیسیون احضار خواهیم کرد. "عبدالله کعبی" در گفت‌وگو با خبرنگارخانه ملت (www.icana.ir) با انتقاد از ورود اماراتی‌ها به آب‌های کشور گفت: ایران و امارات قراردادی را بسته بودند که  بر اساس آن ایران به امارات گاز بفروشد.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پس از این قرارداد، اماراتی‌ها بدون کسب مجوزو در اقدامی غیرقانونی سکویی برای انتقال گاز در چند مایلی جزیره ابوموسی و در کنار سکوی مبارک در حوزه سلیمان ایجاد کردند.

وی با بیان این که این سکو در آب‌های سرزمینی ایران ساخته شده است، ادامه داد: نکته آن است که اماراتی‌ها به جای پرچم ایران، پرچم امارات را روی این سکو نصب کرده‌اند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان این که اقدام اماراتی‌ها به نفع کشور نیست، افزود: دولت ایران و به‌ویژه وزارت امور خارجه باید نسبت به این موارد حساس باشد، اما  ظاهرا وزیر امور خارجه نسبت به اقدام اماراتی‌ها و حتی رفتار آنها در مورد جزایر سه گانه ایرانی انفعالی عمل کرده است؛ بر این اساس ما وزیر خارجه  را برای پاسخگویی نسبت به رفتار منفعلانه در برابر اماراتی ها به کمیسیون احضار خواهیم کرد.

عبدالله کعبی امروز (یکشنبه ۵تیر) در نطق میان دستور خود نیز از این موضوع انتقاد کرد و گفت: در حالی که اماراتی‌ها در آب‌های ایران سکو زده‌اند، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه در آخرین دیدار خود با مقام‌های اماراتی، مذاکره‌هایی داشته است، اما به این برخورد اماراتی‌ها اعتراضی نکرده است.

 

پاسخ مدیرعامل شرکت الهلال

 

سردبیر محترم خبرگزاری مجلس شورای اسلامی ایران سلام علیکم، عطف به گزارش آن خبرگزاری وزین در مورد "نصب پرچم امارات بر روی سکوی ایرانی"  مورخ 06/04/1390،‌ لازم می دانم مطالب ذیل را به استحضار شما برسانم:

- مسئله نصب تنها پرچم امارات بر فراز سکوی الف داخل مرز آبی ایران، اولین بار در آبان ماه سال 1387 توسط روزنامه اعتماد ملی گزارش شد که متعاقبا این شرکت ضمن ارسال تصاویر پیوست ، که نشان دهنده نصب هر دو پرچم ایران و امارات بر فراز دو سکوی الف و مبارک می باشند، به دفتر آن روزنامه ادعای روزنامه مذکور مورد تکذیب قرار گرفت.

-  طی سال‌های گذشته نیز هر دو پرچم ایران و امارات بر فراز این سکوها نصب بوده اند.

- شرکت ملی نفت ایران از قبل با ساخت این سکو موافقت نموده بود و با هزینه خود لوله گاز مربوطه را به سکوی مبارک متصل نموده است.

 -  در گذشته، تعدادی از نمایندگان محترم ایران،‌ از جمله برخی از اعضای کمیسیون انر‍ژی مجلس هفتم به همراه جناب آقای نوذری ،وزیر اسبق نفت ایران ، کارشناسان شرکت فلات قاره مستقر در جزیره سیری و دیگر مسئولین از این دو سکو بازدید نمودند و شاهد نصب هر دو پرچم ایران و امارات روی سکوها بودند. تقاضا می شود از این پس قبل از اعلام چنین خبرهایی جناب آقای کعبی ، سایر برادران عزیز در مجلس شورای اسلامی  و سایر مقامات مسئول ، ‌ضمن اخذ توضیحات لازم از این شرکت از سکوهای فوق نیز بازدید به عمل آورند تا از تاثیر منفی چنین خبرهایی بر روابط دو کشور اسلامی و برادر جلوگیری شود. از آن خبرگزاری محترم تقاضا دارد طبق عرف مطبوعاتی ، ‌این اطلاعات را در خبرگزاری مجلس شورای اسلامی منعکس نمایند.

با تشکرو تقدیم احترام دکتر حمید ظاهری

مدیر عامل شرکت نفت الهلال – ایران

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet