ولادت حضرت امام رضا (ع)
1390/04/15 11:01:00
سرویس بین الملل
مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای در سالگرد نسل‌کشی در "سربرنیتسا"؛

نسل‌کشی مسلمانان در سربرنیتسا گویای ناتوانی جامعه بین‌الملل بود

مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای در سالگرد نسل کشی در "سربرنیتسا" واقع در کشور بوسنی و هرزگوین کشته شدن هزاران مسلمان به دست جنایتکاران را محکوم کرد.
نسل‌کشی مسلمانان در سربرنیتسا گویای ناتوانی جامعه بین‌الملل بود مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای در سالگرد نسل کشی در "سربرنیتسا" واقع در کشور بوسنی و هرزگوین کشته شدن هزاران مسلمان به دست جنایتکاران را محکوم کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/6171.jpg نسل‌کشی,مسلمانان,در,سربرنیتسا,گویای,ناتوانی,جامعه,بین‌الملل,بود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، در متن بیانیه کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی آمده است:‌ جامعه جهانی در 11 ژوئیه سال 1995 شاهد یکی از فجیع‌ترین و هولناک‌ترین جنایات بشری در اواخر قرن بیستم بود. در این مقطع زمانی بیش از 8 هزار نفر از مسلمانان بیگناه شهر سربرنیتسا واقع در کشور بوسنی و هرزگوین به دست جنایتکاران کشته شدند. دردناک‌تر آنکه این نسل‌کشی در حالی رخ داد که سربرنیتسا از سوی سازمان ملل منطقه‌ای امن اعلام گردید و مسئولیت حفاظت از غیرنظامیان این منطقه نیز به جامعه بین‌الملل به‌ویژه نیروهای هلندی سپرده شده بود.

نسل‌کشی مسلمانان سربرنیتسا نه تنها گویای ضعف و ناتوانی جامعه بین‌الملل در حل بحران‌های جهانی و منطقه‌ای بوده، بلکه نگاه ابزاری و دوگانه مدعیان دفاع از حقوق بشر را آشکار ساخت.

بر این اساس، مجلس شورای اسلامی ایران ضمن محکوم کردن مجدد قتل‌عام مسلمانان سربرنیتسا و درخواست مجازات برای عاملان این جنایات و همچنین استقبال از اقدام دیرهنگام در دستگیری راتکو ملادیچ متهم اصلی این پرونده، قصور برخی دولت‌های اروپایی به ویژه دولت وقت هلند را در جلوگیری از جنایات ضدبشری سربرنیتسا نابخشودنی و قابل پیگیری می‌داند.

مجلس شورای اسلامی ایران همچنین ضمن گرامیداشت 20 تیر برابر با 11 ژوئیه به‌عنوان یادبود قربانیان این نسل‌کشی، مجالس سراسر دنیا را به انجام اقدامی مشابه در ثبت و زنده نگهداشتن هر ساله این روز دعوت می‌کند. با این امید که جهان دیگر شاهد تکرار چنین وقایعی نباشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet