هدر اصلی
1390/04/15 13:35:57
سرویس بین الملل
حیدر پور با اشاره به تلاش ریاض – ابوظبی برای برقرارنشدن رابطه قاهره با تهران؛

فشارها تاثیری در برقراری رابطه بین ایران و مصر نخواهد داشت

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزایش فشارها از سوی عربستان و امارات به دولت مصر برای قطع هرگونه ارتباط با ایران را گزافه گویی و بی‌تاثیر در روابط دو کشور ایران و مصر دانست.
فشارها تاثیری در برقراری رابطه بین ایران و مصر نخواهد داشت عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزایش فشارها از سوی عربستان و امارات به دولت مصر برای قطع هرگونه ارتباط با ایران را گزافه گویی و بی‌تاثیر در روابط دو کشور ایران و مصر دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/716.jpg فشارها,تاثیری,در,برقراری,رابطه,بین,ایران,و,مصر,نخواهد,داشت Icana

"عوض حیدرپورشهرضایی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت(www.icana.ir)، درباره سفر اخیر نخست‌وزیر مصر به امارات و تلاش مقامات دو کشور عربستان و امارات برای ایجاد اختلال در برقراری رابطه بین ایران و مصر، گفت: مصر به عنوان کشوری با سابقه فرهنگی در میان سایر کشورهای اسلامی از جایگاه برتر فرهنگی و تاریخی برخوردار است؛ بر این اساس ارتباط این کشور با سایر کشورها می تواند دارای جنبه‌های اقتصادی و تجاری،‌ فرهنگی و تاریخی باشد.

نماینده شهرضا و سمیرم سفلی افزود: در مورد ایران و مصر به دلیل وجود اشتراکات فرهنگی کهن به نظر می‌رسد که ارتباطات این دو کشور به روابط فرهنگی و تاریخی معطوف خواهد بود تا روابط اقتصادی و تجاری.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اما به نظر می رسد روابط مصر با سایر کشورها به ویژه کشورهای جنوبی حوزه خلیج فارس رنگ و بوی تجاری و اقتصادی به ویژه در حوزه تامین نیروی کار داشته باشد.

او با اشاره به فشارهای اعمال شده از سوی امارت و عربستان برای اخراج نیروهای کار مصری از این دو کشور به دولت مصر برای قطع هرگونه ارتباط با ایران،‌ تصریح کرد: این تهدیدها گزافه گویی بیش نیست؛ به دلیل تجربه، تخصص و فعالیتی که نیروهای کار مصری در کشور عربستان و امارات دارند چنانچه این کشورها قصد اخراج نیروهای مصری را داشته باشند کشور خودشان  دچار مشکل خواهد شد، بنابراین هیچ‌گاه چنین طرحی را عملی نخواهند کرد.

حیدرپوردر پایان با اعلام اینکه خروج نیروهای کار مصری از عربستان و امارات به ضرر این دو کشور تمام خواهد شد، تاکید کرد: این اقدامات قطعا تاثیر در تصمیم گیری مصری‌ها برای ارتباط سیاسی، فرهنگی و تاریخی با ایران نخواهد داشت.

وزیر خارجه مصر پس از سقوط مبارک گفته بود که این کشور هیچ مانعی برای ازسرگیری روابط با ایران و ارتقای آن ندارد. این اظهارات بلافاصله با اعتراض و ناخرسندی شدید کشورهای جنوب خلیج فارس از جمله عربستان و امارات رو به رو شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet