هدر اصلی
1390/04/15 15:18:57
سرویس اقتصادی
شرایط ورود کشاورزی به بازار جهانی در گفت‌وگو با جهان‌دیده‌ترین نماینده مجلس

بروجردی: برای ورود به بازار جهانی نیازمند خانه‌تکانی اساسی کشاورزی هستیم

نبود صنایع تبدیلی، ناتوانی در بازاریابی برای محصولات ایرانی، کم‌کاری در تجمیع اراضی کشاورزی و واردات نابجای برخی محصولات باغی، از علت‌هایی است که علاء‌الدین بروجردی آنها را موجب جاماندن کشاورزی ایران از حضور در بازار بین‌المللی محصولات کشاورزی اعلام کرد.
بروجردی: برای ورود به بازار جهانی نیازمند خانه‌تکانی اساسی کشاورزی هستیم نبود صنایع تبدیلی، ناتوانی در بازاریابی برای محصولات ایرانی، کم‌کاری در تجمیع اراضی کشاورزی و واردات نابجای برخی محصولات باغی، از علت‌هایی است که علاء‌الدین بروجردی آنها را موجب جاماندن کشاورزی ایران از حضور در بازار بین‌المللی محصولات کشاورزی اعلام کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/648.jpg بروجردی:,برای,ورود,به,بازار,جهانی,نیازمند,خانه‌تکانی,اساسی,کشاورزی,هستیم Icana

"علاء‌الدین بروجردی" دیپلمات کهنه‌کاری است که سال‌ها در دستگاه دیپلماسی کشور فعالیت کرده و وضعیت صنعت و کشاورزی بسیاری از کشورهای جهان را از نزدیک مشاهده کرده است؛ با او که امروز ریاست کمیسیون امنیت ملی مجلس را بر عهده دارد به تفصیل درباره وضعیت کشاورزی ایران و شرایط ورود آن به بازار جهانی گفتگو کرده‌ایم.

 

گام نخست برای حضور در بازار جهانی، تجمیع اراضی کشاورزی است

نبود اراضی یکپارچه برای کشاورزی مدرن نخستین نکته‌ای است که بروجردی درباره شرایط ورود به بازار جهانی از آن سخن گفت.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، تداوم کشاورزی سنتی و کار بدون برنامه بر روی زمین‌های خرد را از علت‌های اصلی مقرون به صرفه نبودن کشاورزی برای کشاورزان ایرانی ارزیابی کرد.

وی گفت: یکی از دلایل غیراقتصادی بودن فعالیت کشاورزی و بالا بودن قیمت تمام شده محصولات کشاورزی در ایران، تداوم کشاورزی به شیوه سنتی در مزارع کوچک است؛ زیرا کشاورزی اقتصادی و مقرون به صرفه در تعریف جهانی خود نیازمند کار بر روی مزارع بزرگ بر اساس برنامه کشت مشخص و هدفمند است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تصریح کرد: کشاورزی ما برای حضور در بازار جهان نیازمند تبدیل زمین‌های کوچک و ناهمگن به اراضی تجمیع شده و یک‌دست است، تا بتواند با استفاده از ابزارهای مدرن کشاورزی، هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت را به حداقل برساند و میزان تولید را نیز به طرز چشمگیری افزایش دهد.

 

نیازمند ایجاد فرهنگ کشاورزی مکانیزه در میان کشاورزان هستیم

بروجردی که سابقه سه دوره نمایندگی مجلس را در کارنامه خود دارد، با بیان این که تجمیع اراضی در کشور نیازمند برنامه‌ریزی بلند مدت و فرهنگ‌سازی در بین کشاورزان است، تأکید کرد: تجمیع اراضی کشاورزی به معنای یکپارچه شدن این اراضی و نهادینه شدن کشاورزی مکانیزه در سیستم کشاورزی ما است؛ از همین رو رسیدن به این هدف نیاز به یک برنامه‌ریزی بلند مدت و عزم جدی برای تغییر فرهنگ کشاورزی در کشور دارد.

وی همچنین افزود: کشاورزان ما برای حرکت به سمت کشاورزی مدرن، نیازمند آموزش مستمر و حمایت برنامه‌ریزی شده از سوی مسئولان کشاورزی هستند، زیرا تا زمانی که فرهنگ کشاورزی مدرن و با برنامه جایگزین سیستم کشاورزی سنتی نشود، کشاورزی ما توان حضور در بازار بین‌المللی را نخواهد داشت.

 

لزوم اصلاح ساختار استفاده از انرژی

نماینده مردم بروجرد در مجلس، یکی از علت‌های حضور نداشتن محصولات ایرانی در بازار جهانی را بالا بودن قیمت تمام شده محصولات کشاورزی در ایران اعلام کرد و افزود: سیستم‌های استفاده از آب و سوخت در کشاورزی ما در مقایسه با سیستم‌های مدرن کشاورزی بازده بسیار کمی دارند و همین موضع موجب می‌شود تا نتیجه کار کشاورزان ایرانی  از لحاظ کمیت در تولید کمتر از رقبای خارجی و قیمت تمام شده محصولاتشان نیز بیشتر از نمونه‌های خارجی باشد.

بروجردی تأکید کرد: برای حضور در بازار جهانی کشاورزی، باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم تا کشاورزان ما با اصلاح ساختارهای استفاده از انرژی، مانع از هدر رفتن سوخت مصرفی خود شوند و با کمترین میزان انرژی که مصرف می‌کنند بیشترین بازدهی ممکن را به دست بیاورند.

 

در مهار روان‌آب‌هایی که می‌توانند نجات بخش کشاورزی باشند؛ جدی‌تر باشیم

وی، استفاده بهینه از آب‌های جاری در کشور را موجب پربازده شدن کشاورزی ایران ارزیابی کرد و گفت: در بسیاری از استان‌های کشور روان‌آب‌هایی وجود دارد که بدون هیچ مانعی از این استان‌ها خارج می‌شود و در حجم چشمگیری از این آب در مسیر خود بدون هیچ استفاده‌ای تبخیر می‌شود و یا از بین می‌رود.

نماینده مردم بروجرد در مجلس، فقدان برنامه‌ریزی برای مهار روان‌آب‌ها در استان لرستان را یک نمونه از این مشکلات در بخش کشاورزی برشمرد و در تشریح آن، گفت: سالانه بیش از ۱۳ میلیارد مترمکعب از روان‌آب‌های جاری در استان لرستان به علت وجود نداشتن حتی یک سد در مسیر این روان آب‌ها از لرستان خارج می‌شود و در نهایت پس از ورود به خوزستان به دریا می‌ریزد.

 

جهان در حال حرکت به سمت کشت ارگانیک است

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، یکی از ضروریات حضور ایران در بازارهای بین‌المللی را حرکت به سمت کشت محصولات سالم و شیوه‌های سازگار با محیط زیست خواند و تصریح کرد: بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان، امروز استفاده از کودهای شیمیایی را ممنوع کرده‌اند و به جرأت می‌توان گفت که جهان در حال حرکت به سمت استفاده از شیوه‌های کشت ارگانیک است، زیرا این‌ شیوه کشت افزون‌بر حفاظت از زمین موجب تولید محصولاتی سالم و بی‌خطر برای انسان می‌شود.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس، همچنین افزود: در بسیاری از کشورهای جهان فاصله معناداری بین قیمت محصولات به دست آمده از شیوه ارگانیک و محصولات پرورش یافته با کود شیمیایی وجود دارد که این موضع نشان‌دهنده اهمیت کشت ارگانیک و سلامت محصولات غذایی در کشورهای پیشرفته است، از همین رو ما نیز باید هر چه سریع‌تر با از بین بردن فرهنگ غلط استفاده از کود شیمیایی کشاورزان خود را با شیوه‌های کشت ارگانیک آشنا کنیم.

 

باید برای محدودیت استفاده از کود شیمیایی برنامه‌ریزی کرد

بروجردی تداوم استفاده از کودهای شیمیایی در اراضی کشاورزی را خطرناک ارزیابی کرد و گفت: استفاده گسترده از کود شیمیایی علاوه بر کاهش کیفیت محصولات کشاورزی ما موجب از بین رفتن اراضی کشاورزی نیز می‌شود و باید هر چه سریع‌تر برای توقف استفاده گسترده از کود شیمیایی در کشور برنامه‌ریزی کرد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: استفاده از کودهای یکی از نمونه‌های سنت نادرست در کشاورزی ایرانی است که متأسفانه روزبروز هم بر حجم و گستره استفاده از آن افزوده می‌شود و با وجود آگاهی از زیان‌های این نوع کودها، هنوز برنامه‌ریزی مناسبی برای کاهش استفاده از آنها در دستور کار وزارت کشاورزی قرار نگرفته است.

 

واردات بلای جان کشاورزان؛ ایران بهشت واردکنندگان

نماینده مردم بروجرد در مجلس، با انتقاد از واردات میوه‌های خارجی به کشور، واردات را موجب تضعیف باغداری کشور خواند و افزود: واردات میوه نادیده گرفتن باغداران ایرانی و خرج کردن پول کشور در بازار میوه سایر کشورها است که نه مبنای اقتصادی دارد و نه با منافع ملی ما سازگار است.

بروجردی وضعیت میوه‌های تولید داخل در رویارویی با میوه‌های وارداتی در بازار ایران را تأسف‌بار خواند و گفت: متأسفانه با وجود این که باغداران ایرانی، میوه‌های باکیفیت و مرغوبی تولید می‌کنند، همچنان در رجوع به میوه‌فروشی‌ها شاهد این هستیم که مغازه‌های ما به تسخیر انگور شیلی و پرتقال مصری و انبه پاکستانی در آمده‌اند.

وی تصریح کرد: واردات بی‌رویه میوه که موجب خروج سالانه مقدار چشمگیری ارز از کشور می‌شود؛ به معنای نادیده گرفتن ظرفیت‌های داخلی است و هیچ سنخیتی با منافع ملی ما ندارد.

 

واردات میوه، ظرفیت تولید انبوه محصولات باغی در کشور را از بین می‌برد

 

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی واردات را موجب تضعیف تولیدکنندگان داخلی و کم کردن توان رقابتی آنان برای حضور در بازار جهانی اعلام کرد و با بیان این که محصولات باغی تولید شده در ایران، کیفیت بهتر و ماندگار بیشتری در قیاس با نمونه‌های خارجی خود دارند، تأکید کرد: واردات میوه، ظرفیت تولید انبوه میوه در کشور را از بین می‌برد و باغات سیب و انگور ما را که امروز قابلیت خوبی برای تأمین نیاز داخلی کشور دارند به سوی تعطیلی سوق می‌دهد.

وی همچنین افزود: هیچ یک از کشورهایی که امروز به عنوان قطب صادرات محصولات کشاورزی معروف شده‌اند، اجازه واردات گسترده محصولات کشاورزی به واردکنندگان نمی‌دهند، زیرا واردات بی‌رویه این گونه محصولات در وهله اول تولید آنان را تهدید می‌کند.

 

باید به سمت خرید تضمینی محصولات باغی حرکت کنیم

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس، همچنین افزود: برای گسترش تولید محصولات باغی و بالا بردن حجم تولید این محصولات در کشور باید مکانیزم جدیدی برای حمایت از باغداران تعریف شود و دولت همان طور که اقدام به خرید تضمینی گندم می‌کند، برای خرید تضمینی محصولات باغی نیز باید وارد عمل شود تا کشاورزان با خاطری آسوده بتوانند برای ادامه فعالیت خود در سال‌های آینده برنامه‌ریزی کنند.

 

فقدان صنایع تبدیلی، مانعی برای حضور در بازار جهانی

بروجردی، ضعف در صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی برای تبدیل این محصولات به اقلام فرآوری شده را یکی از ضعف‌های تولیدکنندگان ایرانی مواد غذایی برشمرد و تصریح کرد: صنایع تبدیلی در کشور ما هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده‌اند و همچنان محصولات مرغوب ما به شیوه‌هایی نامطلوب فرآوری و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند که همین موضوع قدرت رقابت در بازار جهانی را از آنان گرفته است.

 

پیشرفت صنعت بسته‌بندی، محرک خریداران بین‌المللی برای استقبال از کالای ایرانی

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، یکی از مهمترین عوامل و ضرورت‌های موفقیت در بازار بین‌المللی را پیشرفت صنعت بسته‌بندی و عرضه محصولات کشاورزی ایران اعلام کرد و با بیان این که صنعت بسته‌بندی ما در مقایسه با صنعت بسته‌بندی جهان در ابتدای راه قرار دارد، تأکید کرد: استفاده از هنر بسته‌بندی و حرکت به سمت عرضه محصولات کشاورزی در بسته‌های جذاب و مشتری پسند، امری است که تا رعایت نشود، توان رقابت با رقبای خارجی خود را در بازار نخواهیم داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet