هدر اصلی
1390/04/17 12:21:26
سرویس فرهنگی
رئیس کتابخانه‌ مجلس خبر داد:

احتمال انتشار مجله‌ «مطبوعات بهارستان» از سوی کتابخانه‌ مجلس

رئیس کتابخانه‌ مجلس در مقدمه‌ خود بر شماره‌ یازدهم پیام بهارستان از تلاش این کتابخانه‌ برای انتشار مجله‌ای مستقل در حوزه‌‌ مطبوعات با ناممجله‌ «مطبوعات بهارستان» خبر داد.
احتمال انتشار مجله‌ «مطبوعات بهارستان» از سوی کتابخانه‌ مجلس رئیس کتابخانه‌ مجلس در مقدمه‌ خود بر شماره‌ یازدهم پیام بهارستان از تلاش این کتابخانه‌ برای انتشار مجله‌ای مستقل در حوزه‌‌ مطبوعات با ناممجله‌ «مطبوعات بهارستان» خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/6350.jpg احتمال,انتشار,مجله‌,«مطبوعات,بهارستان»,از,سوی,کتابخانه‌,مجلس Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، به نقل از کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس، رسول جعفریان در مقدمه‌ خود بر شماره‌ یازدهم پیام بهارستان، ضمن بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مجله‌‌های پیام بهارستان، نامه‌ بهارستان و اسناد بهارستان، از تلاش و پی‌گیری درباره‌ انتشار مجله‌ای مستقل از پیام بهارستان در زمینه‌ مطبوعات را نوید داد.

در مقدمه جعفریان آمده است:

«به جرأت می‌توان گفت هزاران متن ارزشمند از متون خطی یا چاپی کهن در حد یک رساله یا به اصطلاح امروز یک مقاله در لابلای اوراق و کتابهای کتابخانه‌های شخصی و عمومی وجود دارد که نیاز به بازچاپ دارد. این رساله‌ها هر کدام روشنگر گوشه‌ای از تاریخ و فرهنگ ماست؛ اما مع‌الاسف به هزار و یک دلیل از چاپ آنها غافلیم و به همین دلیل، در آنچه به‌نام تاریخ عمومی برای فرزندانمان می‌نویسم، از آن مسائل یادی نکرده و کاری ناقص و گاه مبتنی بر داده‌های غلط ارائه می‌کنیم.

به همین شماره [یازدهم] پیام بهارستان بنگرید، از این قبیل رساله‌ها چندین مورد چاپ شده و هر کدام در نوع خود حاوی آگاهی‌های تازه و جالبی است. این یادآوری از آن روی صورت گرفت که کسی بر ما خرده نگیرد که چرا این رسائل به ویژه به صورت عکسی چاپ می‌شود. بیشتر این رساله‌های چاپ شده، گاه بیش از یک یا چند نسخه، و حد اکثر به عدد انگشتان دست از آنها بر جای نمانده و نشر مجدد آنها با یک مقدمه، می‌تواند پژوهشگران جدید را با آنها آشنا کند و همان‌گونه که گذشت، راهی برای رسیدن به واقعیت فرهنگ و تمدن ما، همین طور فراز و نشیب‌های آن نشان دهد.

اکنون که شماره نخست اسناد بهارستان چاپ شده است، بیم آن می‌رود که مجله «پیام بهارستان» به تدریج از درج مقالات اسنادی فاصله بگیرد و به طور عمده در دو زمینه متون، مطبوعات و تحقیقات نوین ادامه مسیر دهد. اما حقیقت آن است که تلاش می‌کنیم تا به تدریج حوزه مطبوعات‌ را مستقل کرده و راهی و گامی برای تولید یک نشریه مستقل در این زمینه تدارک ببینیم. برداشتن این قدم با این که در برنامه‌های جاری ماست، اما مطمئنا زمان‌بر خواهد بود و نیاز به برنامه‌ریزی بیشتری دارد.

عجالتا خوشحالیم که توانسته‌ایم یازده شماره از پیام [بهارستان] را در این حجم عرضه کرده و با توجه به مراقبتی که وجود دارد، هر شماره را بهتر از شماره قبل و دست کم در سطح همان عرضه کنیم. بدون شک، ایراداتی از لحاظ ویرایش مقالات از یک طرف و یک‌دست نبودن مقالات یا به عبارتی تنوع، دارد. این کار با تخصصی شدن مجلاتی که مجلس چاپ می کند، بهبود خواهد یافت.

در حال حاضر، مجله «نامه بهارستان» در حوزه نسخ خطی، مجله اسناد بهارستان در حوزه اسناد و مجله پیام بهارستان در سه موضوع پیش‌گفته است. با جدا شدن مطبوعات یک گام دیگر برداشته خواهد شد. پس از آن انتشار مجله‌ای در حوزه «متون» و مجله‌ای در حوزه «تحقیقات» نوین پیش رو خواهیم داشت که امیدواریم این آرزوها جامه عمل بپوشد. این دور‌نما می‌تواند برنامه راه آینده ما و خلف ما باشد. به امید آن روز.»

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet