هدر اصلی
1390/04/18 12:24:41
سرویس بین الملل

گزارش مرکز پژوهش‌ها درباره پارلمان سخنگو

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارشی تحت عنوان پارلمان سخنگو منتشر کرد.
گزارش مرکز پژوهش‌ها درباره پارلمان سخنگو مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارشی تحت عنوان پارلمان سخنگو منتشر کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/7699.jpg گزارش,مرکز,پژوهش‌ها,درباره,پارلمان,سخنگو Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، دفتر مطالعات حقوقی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در این گزارش که ترجمه متنی با عنون دموکراسی و پارلمان در قرن بیست‌ویکم است، خاطرنشان ساخت که امروزه پاسخگویی صاحبان مناصب، شرط ضروری برای زندگی عمومی در یک جامعه مبتنی بر دموکراسی محسوب می‌شود. برای بررسی پاسخگویی پارلمان تمایز دو جنبه کاملا متمایز از یکدیگر ضرورت دارد. اولی نقش محوری پارلمان به نیابت از رای‌دهندگان است که دولت از طریق اعمال کارکرد نظارتی پاسخگو نگه می‌دارد و جنبه دوم به پاسخگویی پارلمان و اعضای آن نسبت به رای‌دهندگان مربوط می‌شود.

این گزارش می‌افزاید: ایده پاسخگویی دارای ابعاد بسیاری است که دو بعد از ابعاد همپوشان آن در اینجا بحث می‌شود. یکی از ابعاد این ایده ان است که یک صاحب منصب راجع به اقدامات خود پس از انجام آن به دستگاهی که به آن پاسخگو و در مقابل آن مسئولیت دارد گزارشی ارائه دهد. در یک دموکراسی که شریان حیاتی آن بحث و رایزنی در حوزه عمومی است. پاسخگو بودن مقامات عمومی برای اقداماتشان در نزد نمایندگان رای‌دهندگان از طریق گفت‌وگوی مستمر یک شرط اساسی است. یکی از ابعاد دیگر که با جنبه پیش‌گفته همپوشانی دارد این ضرورت است که صاحب یک منصب عمومی واجد استانداردهای خاصی در عمل بوده و در سمتی که برعهده دارد نوعی انسجام و هماهنگی داشته باشد که تشخیص این امر برعهده نهاد مسئولی است که قدرت دارد و در صورت فقدان چنین استانداردهایی مجازات‌هایی را اعمال کند.

به این معنا نیز نمایندگان پارلمان در مقابل رای‌دهندگان یعنی آنهایی که می‌توانند از طریق عدم انتخاب مجدد نمایندگان در فرآیند انتخابات نمایندگان را مجازات کنند مسئول هستند همانطور که در کد رفتاری اعضای مجلس نمایندگان ایرلند آمده، اعضای مجلس در جایگاه ممتازی قرار دارند که باید در این سمت به انتخاب‌کنندگان پاسخگو باشند، انتخاب‌کنندگان داور نهایی رفتار نمایندگانشان هستند و حق عزل را از سمت نمایندگی از طریق انتخابات مستمر دارند. اما از آنجایی که این ضمانت اجرای انتخاباتی طولانی‌مدت است و اغلب قاطع و مشخص نیست اخیرا برخی نهادها و کمیسیون‌ها تاسیس شده‌اند  که نمایندگان پارلمان مستقیماً در قبال احراز و رعایت این معیارها در مقابل آنها مسئول هستند که از جمله این نهاد کمیسیون‌های خود پارلمان است. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet