هدر موبایل
1390/04/18 12:38:48
سرویس بین الملل
آقازاده با تاکید بر راهکار بومی- منطقه‌ای برای حل معضلات امنیتی خاورمیانه:

همکاری‌های امنیتی ایران و عراق ضرورت دارد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم توسعه همکاری امنیتی تهران و بغداد، ‌ یادآور شد: معضلات امنیتی خاورمیانه با راهکارهای بومی- منطقه‌ای قابل حل است.
همکاری‌های امنیتی ایران و عراق ضرورت دارد عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم توسعه همکاری امنیتی تهران و بغداد، ‌ یادآور شد: معضلات امنیتی خاورمیانه با راهکارهای بومی- منطقه‌ای قابل حل است. https://cdn.icana.ir/d/019/518.jpg همکاری‌های,امنیتی,ایران,و,عراق,ضرورت,دارد Icana

سید"علی آقازاده دافساری" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) درباره تاثیر توسعه همکاری امنیتی تهران و بغداد بر روابط بین دو کشور، گفت: نظامیان آمریکایی در عراق خود را قیم ملت این کشور می‌دانند و برهمین اساس دولت باراک اوباما تلاش می‌نماید به بهانه‌های مختلف از جمله ناامنی، زمان حضور نظامیان ایالات متحده را در خاک همسایه غربی ایران تمدید کنند.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عراقی‌ها توانایی اداره کشورشان را در عرصه‌های اقتصادی، ‌ سیاسی، ‌ اجتماعی و فرهنگی دارند، تصریح کرد: ‌ مقامات کاخ سفید با مداخله در امور داخلی عراق و کارشکنی بر سر راه دولت نوری مالکی، ملت این کشور را تحقیر می‌کنند و صلاحیت آنها را در اداره مملکت زیر سوال می‌برند.

وی افزود: نظرسنجی‌های عمومی و اظهار نظرهای مسئولان عراقی همه از انزجار و نفرت مردم از نیروهای اشغالگر حکایت می‌کند، بنابراین جمهوری اسلامی ضمن تاکید بر ارائه راهکارهای بومی- منطقه‌ای برای حل معضلات امنیتی خاورمیانه، خواستار تحکیم و توسعه روابط تجاری- بازرگانی، سیاسی- امنیتی، فرهنگی و اجتماعی با همسایه غربی خود است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: مبارزه فعال و قاطع با فعالیت گروهک‌های تروریستی، ترانزیت مواد مخدر و قاچاق کالا با حضور نیروهای فرامنطقه‌ای امکان پذیر نیست، بنابراین پس از خروج نظامیان آمریکایی از عراق، تهران و بغداد می‌توانند گامی موثر در این زمینه‌ها بردارند.

وی ادامه داد: گسترش مناسبات و روابط امنیتی میان دو کشور، تاثیر بسزایی بر کنترل ناامنی‌ها در خلیج فارس و جلوگیری از دخالت‌های بی‌مورد قدرت‌های جهانی در معادلات و تحولات منطقه می‌گذارد.

طبق توافقنامه امنیتی بغداد و واشنگتن تمامی نیروهای آمریکایی باید تا اواخر سال جاری میلادی خاک عراق را ترک کنند. در حال حاضر مقامات آمریکایی تلاش می‌کنند به بهانه‌های مختلف از جمله ناامنی در عراق حضور نظامیان خود را در این کشور تمدید کنند. از این رو حسن دانایی فر سفیر جمهوری اسلامی در بغداد اعلام کرد: ایران آمادگی دارد پس از خروج نیروهای آمریکایی از عراق پس از سال ۲۰۱۱ با این کشور همکاری امنیتی داشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet