هدر اصلی
1390/04/18 17:39:46
سرویس بین الملل
امینی با اشاره به اعلام آمادگی تهران بر همکاری‌های امنیتی بغداد:

توسعه مناسبات ایران و عراق تمام دسیسه‌های غرب را خنثی می‌کند

نماینده کرمانشاه با تاکید بر ضرورت همکاری‌های منطقه‌ای برای حل معضلات امنیتی خاورمیانه، یادآور شد: نیروهای فرا منطقه‌ای عامل تشدید ناامنی‌ها در خاورمیانه هستند.
توسعه مناسبات ایران و عراق تمام دسیسه‌های غرب را خنثی می‌کند نماینده کرمانشاه با تاکید بر ضرورت همکاری‌های منطقه‌ای برای حل معضلات امنیتی خاورمیانه، یادآور شد: نیروهای فرا منطقه‌ای عامل تشدید ناامنی‌ها در خاورمیانه هستند. https://cdn.icana.ir/d/019/634.jpg توسعه,مناسبات,ایران,و,عراق,تمام,دسیسه‌های,غرب,را,خنثی,می‌کند Icana

"جهانبخش امینی" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) درباره تاثیر توسعه همکاری‌های امنیتی تهران و بغداد بر روابط بین دو کشور، گفت: آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم و منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی به عراق حمله کرد، اما تقریبا یک دهه از زمان سرنگونی صدام می‌گذرد و نظامیان آمریکایی هیچ اقدام موثری در این زمینه انجام ندادند.

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی حضور نیروهای فرامنطقه‌ای را عامل تشدید ناامنی‌ها در منطقه دانست و تصریح کرد: انفجار‌ها، ترور‌ها و تحرک گروهک‌های تروریستی از جمله القاعده، منافقین و پژاک کاسه صبر عراقی‌ها را لبریز کرده، به طوری که آنها برای خروج اشغالگران لحظه شماری می‌کنند.

وی افزود: پیشنهاد سفیر جمهوری اسلامی به دولت "نوری مالکی" برای گسترش همکاری‌های امنیتی به خاطر آن است که پس از خروج نظامیان آمریکایی، تلاش‌هایی برای شکل گیری شورش، کشمکش‌های قومی- مذهبی و اقدامات تروریستی صورت می‌گیرد تا عرصه بر ملت عراق تنگ شود و آنها به بازگشت نیروهای بیگانه رضایت دهند، از این رو همکاری‌های امنیتی میان کشورهای منطقه می‌تواند توطئه‌های یاد شده را بی‌اثر کند.

عضو هیئت رئیسه گروه دوستی پارلمانی ایران و عراق توسعه همکاری‌های امنیتی را بر گسترش روابط اقتصادی و سیاسی دو جانبه موثر خواند و اظهار کرد: ثبات و آرامش در مرز‌ها، مراودات بازرگانی بین تهران و بغداد را افزایش می‌دهد، ضمن آنکه این وضعیت بر توسعه و پیشرفت دو کشور نیز تاثیر بسزایی دارد.

وی با اشاره به پروژه شیعه هراسی غرب در جهان اسلام، ادامه داد: توسعه و گسترش مناسبات میان ایران و عراق تمام دسیسه‌های غرب در این رابطه را خنثی می‌کند و موجب می‌شود تا دیگر کشور‌ها نیز به جای توسل به غرب، بر روی راهکارهای بومی- منطقه‌ای برای حل بحران‌های خاورمیانه حساب باز کنند.

طبق توافقنامه امنیتی بغداد و واشنگتن تمامی نیروهای آمریکایی باید تا اواخر سال جاری میلادی خاک عراق را ترک کنند. در حال حاضر مقامات آمریکایی تلاش می‌کنند به بهانه‌های مختلف از جمله ناامنی در عراق حضور نظامیان خود را در این کشور تمدید کنند. از این رو "حسن دانایی فر" سفیر جمهوری اسلامی در بغداد اعلام کرد: ایران آمادگی دارد پس از خروج نیروهای آمریکایی از عراق پس از سال ۲۰۱۱ با این کشور همکاری امنیتی داشته باشد. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet