هدر اصلی
1390/04/19 11:23:57
سرویس بین الملل
اسلامی‌پناه در واکنش به اعمال محدودیت علیه ۵۰ مقام ایرانی:

تحریم مقام‌های ایرانی خارج از نزاکت و عرف بین‌المللی است

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: هر کشوری حق دارد برای ورود اتباع دیگر کشورها به کشورش شروطی گذاشته و یا نسبت به استفاده دیگران از مزایای موجود در کشورش محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی قائل شود.
تحریم مقام‌های ایرانی خارج از نزاکت و عرف بین‌المللی است نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: هر کشوری حق دارد برای ورود اتباع دیگر کشورها به کشورش شروطی گذاشته و یا نسبت به استفاده دیگران از مزایای موجود در کشورش محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی قائل شود. https://cdn.icana.ir/d/019/122.jpg تحریم,مقام‌های,ایرانی,خارج,از,نزاکت,و,عرف,بین‌المللی,است Icana

"علی اسلامی­پناه" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت(www.icana.ir)، درباره تحریم و منع صدور روادید 50 مقام ایرانی از سوی سه کشور آمریکا، انگلیس و کانادا، افزود: چنانچه قرارداد دو جانبه­ای بین ایران با هر یک از این سه کشور وجود داشت، صدور چنین حکمی و تحریم مقامات ایرانی برای ورود به این کشورها نقض قرارداد فی مابین تلقی می شد؛ اما در شرایط فعلی که قراردادی بین ایران با آمریکا، انگلیس و کانادا وجود ندارد پس صدور چنین حکمی از نظر حقوقی مشکلی ایجاد نمی­کند.

نماینده جیرفت و عنبرآباد با بیان این­که وضع چنین قوانینی جزء حقوق حاکمیتی این کشورهاست، خاطر نشان کرد: اما از نظر بین­المللی انجام چنین رفتارهایی با عرف بین­المللی سازگار نیست آن هم به گونه­ای که اتباع یک کشور از سوی کشوری دیگر تحریم و با عدم صدور روادید روبرو شوند.

وی با بیان این که این روش جدیدی است که آمریکا در پیش گرفته و دیگران هم از آن پیروی می کنند، ادامه داد: این تحریم هم در راستای دیگر تحریم‌هایی است که تا کنون به ایران تحمیل شده است.

اسلامی‌پناه این گونه اقدامات را خارج از نزاکت و عرف بین‌المللی در بین سایر کشورها دانست و تاکید کرد: از نظر عرف بین‌الملل نمی توان بدون هیچ مدرک و سند و یا حکم معتبر دادگاه بین‌المللی حقوق مشروع و متعارف شهرندان و اتباع دیگر کشورها را نادیده گرفت.

نماینده جیرفت و عنبرآباد،‌ اظهار کرد: با این حال سه کشور آمریکا، انگلیس و کانادا حق دارند از حقوق قانونی خود استفاده کنند و بر این اساس از آن جا که قراردادی بین ایران و آنها وجود نداشته از نظر حقوقی مشکلی وجود ندارد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در پایان این گونه اقدامات را سیاسی کاری مرسوم در سطح بین‌الملل اعلام کرد و افزود: نباید این گونه موضوعات را خیلی جدی گرفت چرا که به محض بی تاثیری این تحریم‌ها هر لحظه امکان لغو آنها وجود دارد.

"هیلاری کلینتون" وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا و بریتانیا به همراه کانادا برای 50 مقام ایرانی که بنا بر ادعای وی "در نقض حقوق بشر در ایران دخیل بوده‌اند"، محدودیت صدور روادید اعمال کرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet