هدر اصلی
1390/04/19 10:52:57
سرویس اجتماعی
مرادی:

نهادهای جرم شناسی در کشور تشکیل شود

نائب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر شناسایی علل وقوع جرائم و پیشگیری از وقوع جرم گفت: باید نهادهای مربوط به جرم شناسی در کشور راه‌اندازی شود و تا زمانی که این نهادها در کشورمان فعالیت خود را آغاز نکرده باشند، نمی‌توانیم برای جلوگیری از ارتکاب جرائم اقدامی انجام دهیم.
نهادهای جرم شناسی در کشور تشکیل شود نائب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر شناسایی علل وقوع جرائم و پیشگیری از وقوع جرم گفت: باید نهادهای مربوط به جرم شناسی در کشور راه‌اندازی شود و تا زمانی که این نهادها در کشورمان فعالیت خود را آغاز نکرده باشند، نمی‌توانیم برای جلوگیری از ارتکاب جرائم اقدامی انجام دهیم. https://cdn.icana.ir/d/019/1366.jpg نهادهای,جرم,شناسی,در,کشور,تشکیل,شود Icana

 "عبدالرضا مرادی" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، تصریح کرد: باید علل و عوامل حوادثی را که در جامعه رخ می‌دهد و  منجر به متاثر شدن بخشی از احساسات جامعه می‌شود،  بررسی کرد. متاسفانه مساله‌ای که در کشور کمتر به آن پرداخته شده است.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی درادامه درباره ریشه یابی ارتکاب جرائم توضیح داد: باید مشخص شود جرم برچه اساس و مبنایی و با چه شرایطی به وقوع پیوسته است و بررسی این عوامل به بحث جرم‌شناسی باز می‌گردد که در کشور ما متاسفانه پرونده‌ای در این خصوص نزد مراجع انتظامی و قضایی تشکیل نمی‌شود.

وی همچنین افزود: در دنیا مرسوم است که جرم شناسان وکارشناسان زبده و ماهر به طور کلی روی ریشه‌های عمومی جرائم و علت وقوع آن تحقیقات گسترده‌ای انجام می‌دهند که به آن جرم شناسی عمومی گفته می‌شود، همچنین در کنار جرم‌شناسی عمومی، جرم شناسی اختصاصی مدنظر قرار می‌گیرد و در این حوزه اقدام به خشکاندن ریشه‌های ارتکاب جرائم مختلف در جامعه می‌کنند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: بند 5 اصل 156 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران این موضوع مورد اشاره قرار گرفته اما کمتر به آن پرداخته شده است، چندی پیش قوه قضاییه و دولت لایحه‌ای را تحت عنوان پیشگیری از وقوع جرم تدوین کردند که در کمیسیون قضایی و حقوقی به بررسی شد و در صحن علنی مجلس به تصویب رسید؛ شورای نگهبان نیز ایراداتی را بر این لایحه وارد کرد که تاکنون این ایرادات رفع نشده و قطعا اگر این کار به نتیجه برسد قدم مثبتی است برای پیش‌گیری از وقوع جرم خواهد بود.

نائب رئیس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس بیان داشت: باید نهادهای مربوط به جرم شناسی در کشور راه‌اندازی شود و تا زمانی که این نهادها در کشورمان فعالیت خود را آغاز نکرده باشند، نمی‌توانیم برای جلوگیری از ارتکاب این جرائم اقدامی انجام دهیم.

مرادی با اشاره به قتل دختر دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی در چهارشنبه هفته گذشته، گفت: بررسی قتل این دختر دانشجو مستلزم کار روانشناسی و کارشناسی دقیق است، باید از روانشناسان زبده و جرم شناسان دعوت شود و پرونده شخصیت و جرم شناسی برای این مجرم تشکیل دهند تا این پرونده مبنایی قرار گیرد برای اینکه ریشه‌های ارتکاب جرم به طور دقیق مشخص شود.

وی اظهار کرد: این قتل خشونتی را در شخص نشان می‌دهد، فرد در لحظه وقوع جرم کنترلی بر روی رفتار خود نداشته البته نداشتن کنترل به معنای نداشتن اراده نیست بلکه نشان می‌دهد فرد بدون فکر کردن به عاقبت کار اقدام به چنین عملی کرده است و پس از ارتکاب جرم این جامعه و خود فرد هستند، که دچار خسارت می‌شوند و بخش عظیمی از احساسات جامعه را نیز جریحه‌دار کرده است.

نماینده مردم ممسنی و رستم یادآور شد: اینگونه جرائم بر اثر خشونت‌هایی که در درون برخی از اشخاص وجود دارد، رخ می‌دهد وتنها در مورد این فرد صدق نمی‌کند، تاکید می‌کنم باید بر روی این جرائم کار کارشناسی دقیقی صورت گیرد و علت وقوع اینگونه جرائم مشخص شود.

نائب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی در رابطه با نوع برقراری امنیت در کشور، تاکید کرد: برای برقراری امنیت در سطح جامعه مراجع امنیتی، قضایی و انتظامی تمام تلاش خود را در این راستا گذاشته‌اند،  ینکه نیروی انتظامی و مراجع دیگر هر لحظه همراه افراد در جامعه باشند و افراد را  کنترل و مراقبت کنند در حالی که امکان اجرایی شدن آن وجود ندارد بلکه از سویی دیگر تداعی کننده و القای ناامنی در جامعه خواهد بود.

مرادی در پایان تصریح کرد: برای جلوگیری از وقوع این جرائم، باید ریشه‌های جرائم را برای مردم آشکار کنیم و به بررسی آن بپردازیم تا در جامعه فرهنگ‌سازی شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet