هدر اصلی
1390/04/20 11:53:00
سرویس بین الملل
نقوی‌حسینی با اشاره به سفر صالحی به 2 کشور اروپایی:

ایران می‌تواند از اختلافات آمریکا و اروپا به نفع خود استفاده کند

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی،‌ تاکید کرد: آمریکا و لابی صهیونیسم همواره تلاش دارد تا روابط ایران و اتحاریه اروپا را خدشه‌دار کرده و باعث بحرانی شدن روابط ایران با کشورهای عضو اتحادیه اروپا شود.
ایران می‌تواند از اختلافات آمریکا و اروپا به نفع خود استفاده کند عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی،‌ تاکید کرد: آمریکا و لابی صهیونیسم همواره تلاش دارد تا روابط ایران و اتحاریه اروپا را خدشه‌دار کرده و باعث بحرانی شدن روابط ایران با کشورهای عضو اتحادیه اروپا شود. https://cdn.icana.ir/d/019/2326.jpg ایران,می‌تواند,از,اختلافات,آمریکا,و,اروپا,به,نفع,خود,استفاده,کند Icana

"سید حسین نقوی حسینی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت(www.icana.ir)، درباره سفر وزیر امور خارجه ایران به دو کشور اسلوونی و اتریش، گفت: از آن جا که ایران از تلاش محور آمریکا و اسرائیل برای بسیج کشورهای اروپایی علیه ایران آگاه است، ضرورت دارد دستگاه دیپلماسی کشورمان فعالیت بیشتری در حوزه اروپا در دستور کار خود قرار دهند.

نماینده ورامین با اشاره به اختلاف­های موجود بین آمریکا و اروپا افزود: با توجه به این که اروپا و آمریکا در بسیاری از کانون­های منافع مشترک درگیری و اختلاف نظر دارند بر این اساس ایران می تواند از این فرصت نهایت استفاده را ببرد.

وی با بیان این­که ایران می­تواند با بهره‌برداری از کانون­های اختلاف بین اروپا و آمریکا به تجدید و سازماندهی روابط خود با اتحادیه اروپا بپردازد، خاطرنشان کرد: البته برخی کشورهای اروپایی همچون فرانسه و انگلیس همواره در راستای سیاست­های آمریکا حرکت کرده و بر این اساس بحرانی که آمریکا را تهدید می­کند متوجه آنها هم هست بر این اساس به دنبال تضعیف موقعیت ایران در اروپا هستند.

نقوی ادامه داد: به جز دو کشور مذکور می توانیم با سایر کشورهای اروپایی روابط دیپلماتیک فعال‌تری را دنبال کنیم و در پی آن جو اتحادیه اروپا را در راستای راهبردهای دیپلماتیک ایران تغییر دهیم.

عضو کمیسیون امنیت با اشاره به سفر وزیر خارجه کشورمان به اروپا برقراری روابط اقتصادی با حوزه اروپا را از اولویت‌ها دانست و تصریح کرد: با توجه به این که اروپا به اقتصاد ایران نیاز و وابستگی شدید دارد لازم است روابط تجاری بین ایران و اروپا تقویت شود.

نماینده ورامین با اشاره به قطعنامه اخیر علیه ایران مبنی بر تحریم ارتباطات تجاری با تهران، خاطرنشان کرد: شاهد بودیم که به دنبال تصویب این قطعنامه بسیاری از شرکت‌های اروپایی اعلام کردند امکان قطع روابط تجاری را با ایران ندارند چرا که دچار ورشکستگی خواهند شد.

او به حوزه خلیج فارس و منابع نفت و گاز ایران اشاره کرد و افزود: اروپاییان از مشتریان پرو پا قرص انرژی ایران هستند.

نقوی حسینی برقراری روابط سیاسی را از دیگر موضوعات قابل توجه در ارتباط با اروپا عنوان کرد و ادامه داد: آمریکا از ابزار حقوق بشر و تروریسم سوء استفاده کرده و معمولا ایران را از این دو ناحیه مورد اتهام قرار می دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی،‌ افزود: با توجه به این که اروپایی­ها به این موضوعات حساس هستند، بنابراین همواره تحت تاثیر تبلیغات آمریکا قرار گرفته و علیه ایران موضع گیری می کنند و بر این اساس ضرورت دارد ایران در حوزه سیاست خارجی برنامه‌های واقعی خود را تبیین کند.

او با اشاره به این که ایران خود از قربانیان تروریسم در جهان بوده و همواره بر حفظ حقوق بشر تاکید داشته است، خاطرنشان کرد: طرح این واقعیت­ها در فضایی که همواره علیه ایران جوسازی شده است قطعا اثرات مثبتی در سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقابل ایران خواهد داشت.

نخستین سفر "علی­اکبر صالحی" در مقام وزارت امور خارجه  امروز - دوشنبه -  به دو کشور اسلوونی و اتریش آغاز شد.

 

 

 

  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet