هدر اصلی
1390/04/20 11:37:51
سرویس سیاسی
مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی تشریح کرد:

آثار نامطلوب عوامل اقتصادی بر سلامت طبقات پایین‌تر جامعه

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان پیش بینی میزان تاثیرپذیری بخش سلامت از هدفمندسازی یارانه ها تاکید کرد عوامل اجتماعی- اقتصادی آثار نامطلوب خود را بیشتر بر سلامت طبقات پایین‌تر جامعه بر جای می‌گذارند و از این‌رو ایجاد بی‌عدالتی در وضعیت سلامت در جوامع می‌شوند و لذا لازم است تصمیم‌گیران در سیاستگذاری عمومی نگاه ویژه‌ای به عوامل اجتماعی- اقتصادی به‌عنوان تهدیدکننده اصلی سلامت به‌خصوص در طبقات پایین‌تر و محروم‌تر جامعه داشته باشند.
آثار نامطلوب عوامل اقتصادی بر سلامت طبقات پایین‌تر جامعه مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان پیش بینی میزان تاثیرپذیری بخش سلامت از هدفمندسازی یارانه ها تاکید کرد عوامل اجتماعی- اقتصادی آثار نامطلوب خود را بیشتر بر سلامت طبقات پایین‌تر جامعه بر جای می‌گذارند و از این‌رو ایجاد بی‌عدالتی در وضعیت سلامت در جوامع می‌شوند و لذا لازم است تصمیم‌گیران در سیاستگذاری عمومی نگاه ویژه‌ای به عوامل اجتماعی- اقتصادی به‌عنوان تهدیدکننده اصلی سلامت به‌خصوص در طبقات پایین‌تر و محروم‌تر جامعه داشته باشند. https://cdn.icana.ir/d/019/7703.jpg آثار,نامطلوب,عوامل,اقتصادی,بر,سلامت,طبقات,پایین‌تر,جامعه Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت (www.icana.ir)  دفتر مطالعات اجتماعی این مرکز با بیان این مطلب که برخورداری از یک زندگی سالم، مولد و باکیفیت، توأم با طول عمر قابل قبول و عاری از بیماری و ناتوانی حقی است همگانی که در مکتب اسلام، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (اصول 43،29 و 3 قانون اساسی) و اعلامیه جهانی حقوق بشر (ماده 25) مورد تاکید قرار گرفته است، افزود: مسئولیت و تولیت این امر برعهده دولت‌ها بوده و یکی از پیش‌شرط‌های تحقق توسعه پایدار به شمار می‌رود. اساسنامه سازمان جهانی بهداشت نیز برخورداری از بالاترین حد استانداردهای منطقی و قابل قبول حصول سلامت، بدون در نظر گرفتن نژاد، مذهب، عقاید سیاسی و موقعیت اقتصادی و اجتماعی را حق مسلم هر انسانی ذکر کرده است.

این گزارش می‌افزاید: سلامت در فرهنگ متعالی اسلام به‌عنوان یک ارزش با تعبیرهای زیبایی مانند برترین نعمت‌ها، گواراترین بهره‌ها و نصیب‌ها، سرمایه زندگی و ... توصیف شده است. سلامت مطلوب از دیدگاه معصومین، سلامتی است که کامل، همه‌جانبه شفابخش و مهمتر از همه رو به تکامل، تزاید و در بردارنده سلامت دنیا و آخرت باشد بدون هیچ گونه شک و تردیدی می‌توان ادعا کرد در هیچ مکتب فکری خواه قدیم و خواه جدید و هیچ نظام اعتقادی و الهی و یا غیر آن به اندازه اسلام زمینه رشد، شکوفایی و گسترش و تکامل سلامت فراهم نبوده و همچنین پشتوانه‌ای با قدرت اجرایی (درونی و بیرونی و مسئولیت شرعی و ثواب و عقاب دنیوی و اخروی) همانند اسلام وجود ندارد.

در ادامه این گزارش آمده است: با این وصف ابعاد مختلف سلامت به طور مستقیم یا غیرمستقیم تحت تاثیر مثبت یا منفی عواملی هستند که تعیین‌کننده‌های سلامت نامیده می‌شوند و بررسی‌ها نشان می‌دهد که سهم اثر هر یک از عوامل تعیین‌کننده بر ابعاد مختلف سلامت به ترتیب عبارت است از: وضعیت اجتماعی- اقتصادی (50 درصد)، نظام مراقبت سلامت (25 درصد)، ژنتیک یا بیولوژی فردی (15 درصد) و محیط فیزیکی (10 درصد).

در این گزارش سعی شده با نگاهی بر روند تورم در گروه کالای سبد مصرفی خانوار طی سال‌های 1364 تا 1386 و تورم زیرگروه‌های بخش بهداشت و درمان، تصویری از تاثیرات تورم بر بخش بهداشت و درمان ارائه شود. در این راستا تجارب کشورهای مختلف در زمینه تاثیر تورم بر بخش سلامت با معدود تجارب موجود از تاثیر هدفمندسازی یارانه‌ها بر بخش سلامت مورد توجه قرار گرفته است. هدف اصلی این گزارش تشریح این نکته مهم است که عوامل اجتماعی- اقتصادی آثار نامطلوب خود را بیشتر بر سلامت طبقات پایین‌تر جامعه بر جای می‌گذارند و از این‌رو ایجاد بی‌عدالتی در وضعیت سلامت در جوامع می‌شوند و لذا لازم است تصمیم‌گیران در سیاستگذاری عمومی نگاه ویژه‌ای به عوامل اجتماعی- اقتصادی به‌عنوان تهدیدکننده اصلی سلامت به‌خصوص در طبقات پایین‌تر و محروم‌تر جامعه داشته باشند.

مرکز پژوهش‌ها در پایان پیشنهاداتی برای کاهش مخاطرات ناشی از تاثیر هدفمندسازی یارانه‌ها بر بخش سلامت ارائه کرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet