هدر اصلی
1390/04/20 15:20:03
سرویس سیاسی
عضو فراکسیون انقلاب اسلامی:

پارلمان پاسخگو با سازوکار حزبی محقق می‌شود

عضو فراکسیون انقلاب اسلامی با انتقاد از کم رنگ بودن نقش احزاب در عرصه‌های قانون‌گذاری، ‌ اجرایی و حاکمیتی، گفت: ‌ پارلمان پاسخگو با سازوکار حزبی محقق می‌شود.
پارلمان پاسخگو با سازوکار حزبی محقق می‌شود عضو فراکسیون انقلاب اسلامی با انتقاد از کم رنگ بودن نقش احزاب در عرصه‌های قانون‌گذاری، ‌ اجرایی و حاکمیتی، گفت: ‌ پارلمان پاسخگو با سازوکار حزبی محقق می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/8355.jpg پارلمان,پاسخگو,با,سازوکار,حزبی,محقق,می‌شود Icana

"ولی اسماعیلی" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) درباره نحوه ایجاد یک پارلمان سخنگو، گفت: نمایندگان مجلس براساس آیین‌نامه داخلی ملزم به حفظ شأن، منزلت و اقتدار مجلس و دفاع از حقوق و جایگاه قانونى وکلای مردم هستند که نهادینه کردن این امر به طور قابل ملاحظه‌ای پارلمان را مقابل مردم پاسخگو می‌کند.

نماینده گرمی در مجلس شورای اسلامی با یادآوری تاکید مقام معظم رهبری در رابطه با تدوین طرح نظارت بر نمایندگان، تصریح کرد: اگر در قالب این طرح ساز و کار جامع و کامل برای نظارت بر نهاد قانونگذاری تبیین شود بسیاری از اعمال و کارهای نمایندگان شفاف و قابل بررسی و ارزیابی می‌شود.

وی با انتقاد از کم رنگ بودن نقش احزاب در عرصه‌های قانونگذاری، ‌ اجرایی و حاکمیتی، افزود: به همین خاطر است که اکثر کارهای تقنینی و نظارتی مجلس سنتی پیگیری می‌شوند و بهره وری، ثبات و قوام لازم را ندارند و با وجود صرف انرژی فراوان برای آنها، انتظار مردم نیز تامین نمی‌شود.

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس ۹۵ درصد مشکل موکلان خود را اشتغال و دریافت وام عنوان کرد و ادامه داد: هم اکنون نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه با مراجعه کنندگان زیادی روبرو هستند که تحقق مطالبات همه آنها غیرممکن است ضمن آنکه پاسخگویی به بخشی از انتظارات نیز دیگر فرصتی برای پرداختن به امور قانونگذاری و نظارتی باقی نمی‌گذارد.

عضو هیئت رئیسه فراکسیون اصولگرایان ادامه داد: اگر حزب به مردم و نماینده به حزب پاسخگو باشد همه امور درقالب وعده‌ها و برنامه‌های حزبی دنبال خواهند شد و دیگر نیاز نیست تا وکلای مجلس بیشترین زمان خود را صرف پیگیری مطالبات حوزه‌های انتخابیه کنند بلکه آنها با دفاع و تامین اعتبار مناسب پروژه‌ها زمینه تسریع در تکمیل طرح‌های عمرانی را مهیا خواهند کرد.

دفتر مطالعات حقوقی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی روز شنبه - ۱۸ تیرماه- در گزارشی که ترجمه متنی با عنون دموکراسی و پارلمان در قرن بیست‌ویکم بود، یادآور شد که امروزه پاسخگویی صاحبان مناصب، شرط ضروری برای زندگی عمومی در یک جامعه مبتنی بر دموکراسی محسوب می‌شود. برای بررسی پاسخگویی پارلمان تمایز دو جنبه کاملا متمایز از یکدیگر ضرورت دارد. اولی نقش محوری پارلمان به نیابت از رای‌دهندگان است که دولت از طریق اعمال کارکرد نظارتی پاسخگو نگه می‌دارد و جنبه دوم به پاسخگویی پارلمان و اعضای آن نسبت به رای‌دهندگان مربوط می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet