هدر اصلی
1390/04/21 09:26:42
سرویس سیاسی
اسلامی پناه با اشاره بر لزوم پاسخگو بودن پارلمان:

دستگاه‌ها موظف به پاسخگویی در قبال مطالبات مردم هستند

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره بر لزوم شکل‌گیری احزاب فراگیر در کشور، یادآور شد: عرصه سیاسی کشور به جای احزاب فراگیر متاثر از گرایشات ائتلافی افراد است.
دستگاه‌ها موظف به پاسخگویی در قبال مطالبات مردم هستند عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره بر لزوم شکل‌گیری احزاب فراگیر در کشور، یادآور شد: عرصه سیاسی کشور به جای احزاب فراگیر متاثر از گرایشات ائتلافی افراد است. https://cdn.icana.ir/d/019/122.jpg دستگاه‌ها,موظف,به,پاسخگویی,در,قبال,مطالبات,مردم,هستند Icana

"علی اسلامی‌پناه" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) درباره نحوه ایجاد یک پارلمان سخنگو، گفت: قوه مقننه طبق قانون اساسی وظیفه قانون‌گذاری و نظارت بر حسن اجرای قوانین را دارد، اما از آنجا که کارهای مردم در سایر قوا به سهولت انجام نمی‌شوند، سر ریز مطالبات به سمت مجلس می‌آید و بخش عمده وقت نمایندگان را اشغال می‌کند.

نماینده جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کم رنگ بودن نقش احزاب در عرصه‌های قانون‌گذاری، ‌اجرایی و حاکمیتی، تصریح کرد: نمایندگان در پارلمان ایران تابعی از جمع هستند، از این رو نمی‌توانند درباره تصویب یک قانون براساس باور و اعتقاد شخصی وعده‌ای به مردم بدهند.

وی با بیان اینکه مردم هر حوزه انتخابیه در انتخابات مجلس به افراد پر نفوذ آنجا رأی می‌دهند، افزود: عرصه سیاسی کشور به جای احزاب فراگیر متاثر از گرایشات ائتلافی افراد است که پس از پیروزی در انتخابات مجلس، هیچ الزام قانونی و اخلاقی در پیگیری و عمل به مطالبات مردم ندارند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با انتقاد از رویه و فرهنگ غلط رسیدگی دستگاه‌های دولتی به مشکلات اجرایی مردم، اظهار کرد: یکی از موانع بزرگ بر سر راه انجام وظایف نمایندگی آن است که سازمان‌ها، ‌ نهاد‌ها و ارگان‌ها برای رسیدگی به کارهای ارباب رجوع، از آنها می‌خواهند که از طرف نماینده شهرستان خود در مجلس نامه بیاورند.

وی ادامه داد: اگر یک کاری غیرقانونی است، لزومی ندارد نماینده برای انجام آن وساطت کند، اگر هم قانونی است دستگاه‌های اجرایی بدون آنکه نامه سفارشی دریافت کنند موظف به پاسخگویی در قبال مطالبات مردم هستند.

عضو فراکسیون خط امام (ره) مجلس شورای اسلامی شیوه‌های شخصی نمایندگان را برای تامین نظر مردم ناکارآمد خواند و اظهار کرد: تا زمانی که نمایندگان بر مبنای گرایشات سیاسی عمل کنند پارلمان قابلیت پاسخگویی پیدا نمی‌کند، چرا که یا مردم به وکلای خود دسترسی نمی‌یابند یا آنکه وعده‌های شخصی نمایندگان راه به جایی نمی‌برد. ‌

دفتر مطالعات حقوقی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی روز شنبه - ۱۸ تیرماه- در گزارشی که ترجمه متنی با عنون دموکراسی و پارلمان در قرن بیست‌ویکم بود، یادآور شد که امروزه پاسخگویی صاحبان مناصب، شرط ضروری برای زندگی عمومی در یک جامعه مبتنی بر دموکراسی محسوب می‌شود. برای بررسی پاسخگویی پارلمان تمایز دو جنبه کاملا متمایز از یکدیگر ضرورت دارد. اولی نقش محوری پارلمان به نیابت از رای‌دهندگان است که دولت از طریق اعمال کارکرد نظارتی پاسخگو نگه می‌دارد و جنبه دوم به پاسخگویی پارلمان و اعضای آن نسبت به رای‌دهندگان مربوط می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet