شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1390/04/21 12:48:12
سرویس اقتصادی

رکود بازار داخلی، رونق چک‌های برگشتی

برگشت خوردن روزانه بیش از ۱۶ هزار چک در کشور، علاوه بر نشان دادن وضعیت نابسامان شاخص‌های اقتصادی و تولیدی کشور، از نامعتبر شدن سندی مالی به نام چک حکایت می‌کند. افزایش روزبروز حجم چک‌های برگشتی و پیش‌بینی برگشت خوردن حدود ۶ میلیون برگ چک در سال۹۰، نگرانی بسیاری از اقتصاددانان و سیاست‌گذاران اقتصادی کشور را برانگیخته است.
رکود بازار داخلی، رونق چک‌های برگشتی برگشت خوردن روزانه بیش از 16 هزار چک در کشور، علاوه بر نشان دادن وضعیت نابسامان شاخص‌های اقتصادی و تولیدی کشور، از نامعتبر شدن سندی مالی به نام چک حکایت می‌کند. افزایش روزبروز حجم چک‌های برگشتی و پیش‌بینی برگشت خوردن حدود 6 میلیون برگ چک در سال90، نگرانی بسیاری از اقتصاددانان و سیاست‌گذاران اقتصادی کشور را برانگیخته است. https://cdn.icana.ir/d/019/8109.jpg رکود,بازار,داخلی،,رونق,چک‌های,برگشتی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت (www.icana.ir) روند صعودی افزایش حجم چک‌های برگشتی که از 6 سال پیش در کشور آغاز شده است، همچنان ادامه دارد و در سه ماهه نخست سال 90 از هر هشت برگ چک صادر شده در بازار اقتصادی ایران، یک چک برگشت خورده است.

نگاهی گذرا به آمارهای ۶سال گذشته بانک مرکزی نشان می‌دهد که حجم چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر در فرآیندی صعودی به مرز برگشت خوردن 16 هزار چک در روز و 6 میلیون چک در سال رسیده است و هر چه بیشتر زمان می‌گذرد، بر تعداد این چک‌های برگشتی افزوده می‌شود.

تعداد چک‌های برگشت خورده در سال ۸۴، معادل ۳میلیون و ۵۴۶هزار برگ، در سال ۸۵، معادل ۳میلیون و ۵۹۹هزار برگ، در سال ۸۶، معادل ۳میلیون و ۹۲۵هزار برگ، در سال ۸۷، معادل ۴میلیون و ۹۴۴هزار برگ، در سال ۸۸، معادل ۵میلیون و ۸۷هزار برگ، در سال ۸۹، نزدیک به ۵میلیون و ۹۰۰هزار برگ چک بوده است و پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال 90 از مرز 6 میلیون برگ چک نیز بگذرد.

درباره علت‌ها و عوامل افزایش حجم چک‌های برگشتی نگرش‌های متفاوتی در میان نمایندگان مجلس وجود دارد که می‌توان آنها را حول سه محور تعریف کرد؛ عملکرد نادرست بانک‌ها، لزوم اصلاح قانون چک و مشکلات بازار اقتصادی، محورهای اصلی سخنان نمایندگان برای تبیین دلالی افزایش حجم چک‌های برگشتی  است.

بخشی از نظرهای نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره نحوه مقابله با افزایش حجم چک‌های برگشتی ذیل این یادداشت ارائه شده است:

 

 

رکوردزنی چک‌های برگشتی در سال جهاد اقتصادی

 

حمیدرضا فولادگر:
افزایش حجم چک‌های برگشتی نتیجه اصلاح نامناسب قانون چک است

 

یوسفیان‌ملا با انتقاد از عملکرد بانک‌ها در اعطای دسته چک به افراد بی‌صلاحیت:

روزانه ۱۶هزار چک برگشت می‌خورد

 

کاظم دلخوش: بارها برای اصلاح قانون چک اعلام آمادگی کرده‌ایم

نقص قانون چک و افزایش حجم چک‌های برگشتی

 

غلامرضا مصباحی مقدم:

افراد باید در حد توان مالی خود، اجازه چک کشیدن داشته باشند

 

محمدحسین فرهنگی:

آغاز به‌کار صندوق توسعه ملی، حجم چک‌های برگشتی را کاهش می‌دهد

 

سعادت تأکید کرد:

ترویج بانکداری الکترونیک، راهکار مقابله با افزایش چک‌های برگشتی

 

یوسفیان از اقدام‌هایی برای مقابله با افزایش چک‌های برگشتی خبر داد

بانک‌ها متهم ردیف اول افزایش حجم چک‌های برگشتی

 

ونایی دلایل افزایش چک‌های برگشتی را تشریح کرد:

رکود تولید داخلی، رونق چک‌های برگشتی

 

فتحی‌پور با تشریح برنامه مجلس برای مقابله با افزایش حجم چک‌های برگشتی:

اصلاح قانون چک در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet