هدر اصلی
1390/04/22 12:23:20
سرویس اجتماعی
حسینی صدر:

کمیته حفاظت از دریاچه ارومیه در کشور تشکیل شود

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر تشکیل کمیته حفاظت از دریاچه ارومیه در کشور، گفت: با درخواست از کارشناسان و صاحبنظران در جهان برای اعلام نظر خود در راستای نجات دریاچه ارومیه می‌توان به راه حل مناسبی رسید.
کمیته حفاظت از دریاچه ارومیه در کشور تشکیل شود عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر تشکیل کمیته حفاظت از دریاچه ارومیه در کشور، گفت: با درخواست از کارشناسان و صاحبنظران در جهان برای اعلام نظر خود در راستای نجات دریاچه ارومیه می‌توان به راه حل مناسبی رسید. https://cdn.icana.ir/d/019/2510.jpg کمیته,حفاظت,از,دریاچه,ارومیه,در,کشور,تشکیل,شود Icana

"موید حسینی صدر" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) در رابطه با روند احیای دریاچه ارومیه، تصریح کرد: اگر اقدام اساسی صورت نگیرد، این اقدامات کوتاه مدت تنها باعث هدر رفتن هزینه‌ها خواهد شد و با این اقدمات کوچک مشکلات این دریاچه حل نخواهد شد.

نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی در مورد هزینه شدن اعتبارات حفظ دریاچه ارومیه، خاطرنشان کرد: در این مورد من اطلاعاتی ندارم و نمی‌دانم که این مساله صحت دارد یا خیر.

وی همچنین افزود: باید یک تصمیم مشخصی در این مورد گرفته شود تا مشخص شود که آیا  اقدامات اساسی یا زیر بنایی که دولت می‌تواند، انجام دهد به احیای دریاچه ارومیه کمک می کند؟

حسینی صدر افزود: برخی از کارشناسان پیشنهاد کرده‌اند که بخشی از دریاچه باید حفظ شود و بخشی دیگر خشک شود، عده‌ای هم معتقدند آب از دریای خزر به این دریاچه منتقل شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه درباره تنها راه حل نجات دریاچه ارومیه اظهار کرد: باید از اشخاص صاحب نامی که در این حوزه صاحب نظر هستند در تمام جهان دعوت کرد تا نظرات خود را در این باره ارائه دهند؛ باید مسئولان کشور درخواستی را برای تمام صاحب‌نظران، کارشناسان و دانشگاهیان در سرتاسر جهان بفرستند و موضوع دریاچه ارومیه و مشکلات آن را برایشان شرح دهند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس پیشنهاد داد: باید از این افراد در رابطه با اقداماتی که برای حفظ دریاچه ارومیه انجام شده و نشده نظر خواست؛ به طور مثال باید پرسید با این سرعت تخریب دریاچه آیا اگر آب‌های رودخانه و کشاورزی را به سمت دریاچه هدایت کنیم این مشکل حل می شود؟ آیا اگر قرار است کشاورزی با مشکل جدی روبرو شود، در مقابل دریاچه ارومیه حفظ خواهد شد؟ آیا انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه شدنی است؟ آیا کوچک سازی دریاچه و حفظ بخشی از آن راه حل علمی است؟ و ده‌ها سوال دیگر.

وی تاکید کرد: این سوالات را من که نماینده مردم در مجلس هستم نباید جواب دهم، باید افراد متخصص در شرایط مشابه نظرات خود را ارائه دهند. وقتی کارشناسان نظرات خود را اعلام کردند این نظرات با حضور نماینده‌های معاونت حفاظت از محیط زیست، جهاد کشاورزی، استانداری ارومیه بررسی تا نظرات جمع بندی شود و نباید پای افراد سیاسی به این ماجرا باز شود.

حسینی صدر گفت: در عین حال باید کمیته حفاظت از دریاچه ارومیه در کشور نیز تشکیل شود تا جمع‌بندی نظراتی که انجام می‌شود در این کمیته بررسی شود و پس از آن بهترین راه‌حل برای نجات دریاچه ارومیه انتخاب شود.

 

هرکسی در مورد دریاچه ارومیه اظهارنظر نکند

نماینده مردم خوی بیان داشت: باید با مردم صادق باشیم و با اقداماتی که تاثیری بر روی روند فعلی دریاچه نمی‌گذارد وقت مردم و رسانه‌ها بگیریم و زمانی که اقدام اساسی انجام شد همه را در جریان امور بگذاریم، این برخوردهایی که اکنون در این ارتباط می‌شود خیلی پیش‌پا افتاده و غیر علمی است و نباید هرکسی در راین راستا اظهار نظر کند.

عضو کمیسیون انرژی در مجلس با اشاره به وعده رئیس‌جمهور برای نجات دریاچه ارومیه، عنوان کرد: این قول نیز از همان حرف‌هایی است که خیلی‌ها پیش از این زده بودند.

"محمود احمدی‌نژاد" رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح فاز اول راه آهن مراغه به ارومیه با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده برای احیای دریاچه ارومیه گفت: کشاورزان آذربایجان غربی به طور نامحدود هر چقدر برای ایجاد آب‌یاری تحت فشار تسهیلات نیاز داشته باشند با سود بسیار اندک و در حد قرض الحسنه وام خواهند گرفت.

وی صرفه جویی در مصرف آب را اقدامی ارزشمند دانست که هم موجب ذخیره سازی آب در منابع زیر زمینی شده و در عین حال دریاچه ارومیه احیا می شود. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet