هدر اصلی
1390/04/22 11:51:31
سرویس فرهنگی
انتظار از هنرمندان؛ وظیفه مسوولان

شجاعی کیاسری : موظفیم قوانین را به نفع هنرمندان تغییر دهیم

‌نایب رییس کمیسیون فرهنگی معتقد است هنرمندان با وجود آنکه کار سخت و دشواری دارند، اما هنوز به حقوق واقعی خودشان دست پیدا نکردند و وزارت ارشاد باید نواقص قانونی موجود را که مانع از خدمت به هنرمندان می‌شود، به صورت لایحه به مجلس پیشنهاد بدهد. وی همچنین اعلام کرد: اگر کمیسیون فرهنگی مجلس ضرورت ورود خود به این بحث را احساس کند، راسا وارد عمل می‌شود.
شجاعی کیاسری : موظفیم قوانین را به نفع هنرمندان تغییر دهیم ‌نایب رییس کمیسیون فرهنگی معتقد است هنرمندان با وجود آنکه کار سخت و دشواری دارند، اما هنوز به حقوق واقعی خودشان دست پیدا نکردند و وزارت ارشاد باید نواقص قانونی موجود را که مانع از خدمت به هنرمندان می‌شود، به صورت لایحه به مجلس پیشنهاد بدهد. وی همچنین اعلام کرد: اگر کمیسیون فرهنگی مجلس ضرورت ورود خود به این بحث را احساس کند، راسا وارد عمل می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/1460.jpg شجاعی,کیاسری,:,موظفیم,قوانین,را,به,نفع,هنرمندان,تغییر,دهیم Icana

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت (www.icana.ir) اخیرا بحث‌های فراوانی از جانب هنرمندان درباره بیمه نبودن، نبود امنیت شغلی، در اختیار نداشتن امکانات رفاهی و استخدامی مطرح می‌شود و هنرمندان عرصه‌های مختلف، تلاش می‌کنند تا با توجه دادن ذهن مسوولان دستگاه‌های فرهنگی، آنها را متوجه نواقص و کمبودهای این حوزه کنند. با این حال متاسفانه تاکنون اقدام موثری از سوی دستگاه‌های مسوول برای حل مشکلات هنرمندان صورت نپذیرفته است و هرروز مشکلات پیش روی هنرمندان بیشتر می شود.

با توجه به اهمیت این موضوع، سراغ "سید رمضان شجاعی کیاسری"، ‌نایب رییس کمیسیون فرهنگی و نماینده مردم شریف ساری در مجلس شورای اسلامی رفتیم و با وی درباره انتظار جامعه از هنرمندان و هنرمندان  از مسئولان به گفت و گو نشسته ایم.

 

در بحث انتظاری که از هنرمندان وجود دارد و وظیفه‌ای که مسوولان در قبال آنها دارند، چقدر تناسب رعایت می‌شود؟

تقاضای ما از هنرمندان کشور این است که نسبت به باورهای مردم تعهد داشته باشند و تعهد آنها نسبت به باورهای ملی و دینی مردم اینگونه بروز پیدا می‌کند که هنرمندان پیشاپیش مسائل و موضوعات مبتلابه جامعه را رصد کنند، در امورات و مسائل جاری کشور در همه بخش‌ها، حضور عمیق و دقیقی داشته باشند و از آن سوی مرزها نسبت به باورهای خود، خودباختگی نشان ندهند. نباید جامعه هنری ما که متعلق به هویت و فرهنگ ماست، با تقلید کردن از دیگر هنرمندانی که با ما هیچ سنخیتی نه از جهت فرهنگی و نه از جهت تمدنی ندارند، مخدوش شود و بنابراین اگر نواقص و کوتاهی در قانون وجود داشته باشد، ما موظفیم قوانین را به نفع هنرمندان تغییر دهیم تا بتوانند راحت‌تر و با طیب خاطر و آرامش بیشتری به کار خود بپردازند.

 

یعنی شما معتقدید در شرایط کنونی نقص قانونی وجود ندارد؟

وجود دارد؛ ‌اما اگر ضعف قانونی موجود داشته باشد ما موظفیم آن را اصلاح کنیم.

 

چقدر به این وظیفه خود عمل می‌کنید یا کردید؟

وزارت ارشاد باید نواقص قانونی موجود را که مانع از خدمت به موقع به هنرمندان می‌شود، به صورت لایحه به مجلس پیشنهاد بدهد تا مجلس هم به وظیفه خود عمل کند.

 

بحث انتظار مسوولین کشور از هنرمندان را مطرح کردید و توقعاتی که از آنها وجود دارد؛ اما همین مسوولین در حمایت از هنرمندان زمانی که بیمار می‌شوند، چه اقدامی می‌کنند؟

صندوق حمایت از هنرمندان در وزارت ارشاد وجود دارد؛ اما اینکه چقدر کارآیی دارد را نمی‌دانم.

 

اگر هنرمندان در آثار خود سهوا یا از سر غفلت مطلب اشتباهی را عنوان کنند، مسوولان خود را  محق می‌دانند که واکنش داشته باشند؛ ولی در بحث تامین امکانات رفاهی، بیمه خدمات درمانی و اینکه بسیاری از هنرمندان بیمار بر روی تخت بیمارستان هزینه مداوای خود را ندارند و عده‌ای از آنها در فقر می‌میرند، کسی واکنشی نشان نمی‌دهد.

البته مسوولان در خصوص شرایط نامناسب هنرمندان باید رسیدگی داشته باشند و هنرمندان را تقویت و حمایت کنند؛ اما هر کدام از اینها را باید در جایگاه خود تعریف کرد و اگر هنرمندی مشکل دارد و یا با فقر مالی روبرو است، نمی‌توان به او حق داد که زبان به هر سخن و گفته‌ای باز کند.

 

به دلیل شرایط سختی که هنرمندان به خصوص پیشکسوتان دارند، آقای عزت‌الله انتظامی پیشنهاد داده برای سر و سامان دادن به زندگی هنرمندان پیشکسوت گلریزان برگزار شود؛ آیا این امر نشان‌دهنده آن نیست که تعریفی از جایگاه هنرمند در کشور ما وجود ندارد؟

من گلریزان برای هنرمندان را قبول ندارم.

 

اما آنها مجبورند.

صندوق حمایت ازهنرمندان وظیفه دارد که از آنها حمایت کند.

 

اصلا این صندوق اعتبار دارد ؟

اگر هم ندارد، وزارت ارشاد باید پیشنهاد و طرح بدهد تا ما بتوانیم از آن حمایت کنیم.

 

مستحضر هستید که هنرمندان در بحث امنیت شغلی نگرانند و بیمه درمانی ندارند؛ اما با وجود اینکه سالهاست این بحث طرح می‌شود، اما هیچ ساز و کار قانونی برای حمایت از هنرمندان نه وجود دارد و نه به وجود می‌آید؟

می دانم؛ اما خود هنرمندان باید مشکلاتشان را به وزارت ارشاد منعکس کنند و این وزارت می‌تواند موارد لازم را طی یک لایحه‌ به مجلس پیشنهاد بدهد و ما هم خدمتگزاری می‌کنیم..

 

اگر وزارت ارشاد کاری نکرد؟

کمیسیون فرهنگی مجلس می‌تواند خودش راسا اقدام کند و در صورتی که ضرورت آن احساس شود، کمیته هنر و رسانه این کمیسیون با دریافت مسائل و مشکلات هنرمندان اقدام به ارائه طرح کند.

 

و هنوز این ضرورت را احساس نکرده؟

قطعا باید این کار از وزارت ارشاد شروع شود و اصلا متولی این کار وزارت ارشاد است. مجلس قانونگذار است و باید کمبود قانون‌های لازم را از دستگاه‌های ذی ربط دریافت کند زیرا آنها اشراف بیشتری دارند.

 

البته کمیسیون فرهنگی زمانی که در بحث مطبوعات تعلل دولت را مشاهده کرد، خودش وارد عمل شد ولی در بحث هنرمندان چنین اتفاقی نیفتاده و احساس می‌شود کمیسیون فرهنگی تاکنون چنین ضرورتی ندیده که خودش بخواهد راسا وارد عمل شود.

 ما اگر ببینیم این ضرورت وجود دارد که کمیسیون فرهنگی وارد عمل شود، این کار را انجام خواهیم داد؛ اما اصل بر این است که دولت لایحه بدهد زیرا او با مشکلات هنرمندان، خود هنرمندان و قانونی یا غیر قانونی بودن فعالیت آنها مستقیما مرتبط است و بیشتر در ارتباط با این مسائل اشراف دارد.

 

مگردر بحث مطبوعات هم به همین صورت نبود؟

چرا؛ آنها که متولی کار مطبوعات قانون مطبوعات را قبول دارند؛ ولی مجلس مشاهده کرد در این امر کوتاهی می‌شود و با پیشنهادی که مرکز پژوهشها داشت، نمایندگان طرحی را آماده کردند.

 

به نظر شما مسوولان فرهنگی کشور در قبال هنرمندان به خوبی عمل کرده‌اند و آیا کارنامه قابل قبولی دارند؟

خیر؛ هنرمندان علی‌رغم اینکه کار سخت و دشواری دارند، هنوز به حقوق واقعی خودشان دست پیدا نکردند و با وجود محبوبیت فراوانی که بین مردم دارند، پشتوانه‌های حمایتی لازم را ندارند و آن محبوبیت فراوان و پشتوانه ضعیف مالی با یکدیگر در تعارض است درحالی‌که باید در یک جا جمع شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet