هدر موبایل
1386/05/29 13:13:00
سرویس سیاسی

حدادعادل: مسجد نماد پرچم اسلام در کره زمین است

رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش گرامیداشت هفته جهانی مساجد با پر اهمیت شمردن نقش مسجد در اسلام، آن را نماد پرچم اسلام در کره زمین خواند.

حدادعادل مرکز رسیدگی به امور مساجد را از موسسات بسیار مهم پس از انقلاب برشمرد و در خصوص نقش مسجد در اسلام گفت: مسجد نماد پرچم اسلام در کره زمین است بطوری که در هر کجای دنیا وقتی مسجدی می‌بینیم به یاد اسلام می‌افتیم و ما نهادی گسترده‌تر از مسجد در اسلام نداریم.

وی افزود: ما صاحب یک انقلاب اسلامی و دینی هستیم که بنیادنگذار انقلاب اسلامی آن را از مسجد آغاز کردند و با سازماندهی در مساجد بود که این انقلاب به پیروزی رسید و این نقشی است که همچنان باید ادامه پیدا کند.

وی در مقایسه نقش مساجد در 50 سال اخیر گفت: زمانی که نقش مسجد را در 50 سال گذشته با امروز مقایسه می‌کنیم مشاهده می‌کنیم مسجد در جهان اسلام و کشور ما گویی از خواب بیدار شده و این همان بیداری اسلامی است که در جهان رخ داده است.

وی تصریح کرد: مساجد در نیم قرن گذشته به غیر از نماز جماعت و برگزاری مراسم خاص، کار دیگری نداشتند و حضور توده مردم و جوانان مانند امروز نبود ضن اینکه بوی کهنگی از مساجد به مشام می‌رسید. اما با ظهور انقلاب مساجد آرام آرام رو به رشد شدند مانند ایجاد صندوق‌های قرض الحسنه، درمانگاه، کتابخانه، کلاس‌های درسی مختلف برای جوانان که در قبل از انقلاب بصورت محدود وجود داشت اما با ظهور انقلاب در ابعاد مضاعف تقویت شد و این تحولی مبارک است و اگر این برای ما جدی است که هست و انقلاب ما یک انقلاب اسلامی است نقش مساجد باید جدی گرفته شود و دیگر نمی‌توان مساجد را مانند قبل از انقلاب رها کرد.

وی همچنین بهترین الگو را برای مساجد، مسجد النبی خواند.

حدادعادل فرق مهم اسلام و مسیحیت را در تفاوت میان مسجد و کلیسا خواند و گفت: این تفاوت از آن جهت است که کلیسا فقط در یک روز خاص بدان مراجعه می‌شود و به کلیسا اجازه داده نمی‌شود در کار حکومت دخالت کند مانند واتیکان که با همه عظمت خود اجازه ندارد اگر پارلمان ایتالیا مصوبه‌ای را تصویب کرد این مرکزیت کلیسا در آن دخالت کند و این همان معنای سکولاریسم و جدایی دین از سیاست است.

وی همچنین با اشاره به شیوه‌های نفوذ و تسلط آمریکا بر کشورهای دیگر از قبیل انقلاب‌های مخملی، زرد و غیره گفت: آنچه می‌تواند در مقابل نقشه‌ها و این توطئه‌ها بایستد مسجد است. چرا که هیچ نهادی مانند مسجد در همه جا حضور گسترده ندارد.

رئیس مجلس در خصوص بحث دولتی شدن مسجد گفت: در کشور ما قبل از انقلاب روحانیت، مساجد و مرجعیت مستقل از دولت بودند، امروز نیز اصل بر استقلال مسجد است. با این تفاوت که در قبل از انقلاب معنای متفاوت با امروز را داشته است. دولت باید مسجدی شود به جای آنکه مسجد دولتی شود و دولت و نظام باید به مسایل مسجد اهمیت بدهند.

وی با اشاره به فعالیت‌های مجلس هفتم در خصوص تخصیص و تصویب اعتبار و پر کردن خلاهای قانونی مربوط به مساجد گفت: برای اولین بار بودجه مساجد در مجلس هفتم به تصویب رسید. هر چند مبلغ اندک است اما مهم ایجاد این راه است و ما باید خلاهای قانونی مربوط به مساجد را دریابیم و در حد امکان مشکلات آنها را برطرف کنیم و با حفظ استقلال مساجد، دولت نیز باید به آنها کمک کند.

حدادعادل افزود: مسجد باید مانند یک زنجیر تمام حلقه‌های آن موجود باشد. یعنی باید با یک برنامه‌ریزی دقیق در جهت توسعه مسجد قدم برداشت.

وی با اشاره به حادثه مسجد ارگ، این اتفاق را عاملی برای جدی گرفتن بحث ایمنی در مساجد خواند.

رئیس مجلس در پایان اظهار داشت: امام جماعت هر منطقه باید با زبان مردم آن منطقه، که همان فرهنگ آن منطقه است سنخیت فرهنگی داشته باشند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet