پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1386/05/30 13:54:00
سرویس کمیسیون ها

مجلس موادی از لایحه بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی را تصویب کرد

نمایندگان مجلس در بررسی جزییات لایحه بیمه‌های اجتماعی کارگران مقرر کردند کارگران شاغل در کارهای ساختمانی با نام نویسی و اخذ کد ملی نزد سازمان تامین اجتماعی بیمه شوند.

 به گزارش خبرنگار پارلمانی خانه ملت،براساس نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی جزییات لایحه بیمه‌های اجتماعی کارگران مقرر کردند کارگران شاغل در کارهای ساختمانی اعم از ایجاد یا توسعه ساختمان، تجدید بنا، تعمیرات اساسی و یا تخریب مربوط به ساختمان با نام نویسی و اخذ کد ملی نزد سازمان تامین اجتماعی بیمه می‌شوند.

این مصوبه کارگران شاغل در کارهای ساختمانی تا زمان تحت پوشش قرار گرفتن به موجب این قانون، کماکان از حیث خدمات مشمول قانون بیمه اجباری کارگران ساختمانی مصوب 52 و اصلاحات بعدی آن هستند و در صورت احراز شرایط از مزایای قانون یاد شده برخوردار خواهند شد.

براساس مصوبه دیگر مجلس کارگران شاغل در کارهای ساختمانی در موارد زیر از شمول این قانون خارج و کماکان تابع قانون تامین اجتماعی مصوب 54 و اصلاحات بعدی آن هستند.

وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت، موسسات عمومی غیر دولتی، شهرداری‌ها، بانک‌ها و موسسات عام المنفعه و نیز کارخانجات دارای پروانه بهره‌برداری اعم از اینکه انجام کار را به پیمانکار واگذار نمایند یا راسا انجام دهند.

همچنین در مورد آن دسته از کارهای ساختمانی مشمول این قانون که انجام آنها از طریق انعقاد پیمان به پیمانکار واگذار می‌شود حق بیمه کارگران پیمانکار براساس ماده 38 قانون تامین اجتماعی وصول خواهد شد.

براساس مصوبه دیگر مجلس، وزارت کار و امور اجتماعی (سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای) موظف شد نسبت به فراخوان و آموزش کارگران شاغل در کارهای ساختمانی اقدام و کارت مهارت فنی برای آنها صادر نماید.

همچنین زمانبندی، شرایط و ترتیب صدور، تمدید، تعلیق و کارت مهارت فنی و نحوه شناسایی کارگران شاغل در کارگاه‌های ساختمانی موضوع این ماده و اشتغال آنها در طول دوره اعتبار کارت، طبق آیین نامه‌ای خواهد بود که مشترکا توسط وزارتخانه‌های رفاه و کار، مسکن و کشور تهیه و به تصویب شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی خواهد رسید.

کارگران شاغل دارای کارت مهارت فنی معتبر از تاریخ نام نویسی در سازمان تامین اجتماعی مبتنی بر کد ملی مشمول مقررات این قانون هستند و از تعهدات آن بهره‌مند خواهند شد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet