خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1390/07/09 12:02:09
سرویس اجتماعی
دهقانی عنوان کرد:

استقبال از طرح تابعیت دوگانه در صورت مغایر نبودن با منافع کشور

عضو هیات رئیسه مجلس طرح تابعیت دوگانه را، طرحی متفاوت با طرح تابعیت ایرانی فرزندان حاصل از ازدواج مادران ایرانی و پدران خارجی دانست و گفت: اگر در طرح تابعیت دوگانه، منافع کشور لحاظ شده باشد از آن استقبال می‌کنیم.
استقبال از طرح تابعیت دوگانه در صورت مغایر نبودن با منافع کشور عضو هیات رئیسه مجلس طرح تابعیت دوگانه را، طرحی متفاوت با طرح تابعیت ایرانی فرزندان حاصل از ازدواج مادران ایرانی و پدران خارجی دانست و گفت: اگر در طرح تابعیت دوگانه، منافع کشور لحاظ شده باشد از آن استقبال می‌کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/4664.jpg استقبال,از,طرح,تابعیت,دوگانه,در,صورت,مغایر,نبودن,با,منافع,کشور Icana

محمد دهقانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، درباره لایحه اعطای تابعیت دوگانه که از سوی دولت تصویب شده است، گفت : ما در مجلس طرحی یک فوریتی با عنوان تابعیت ایرانی فرزندان حاصل از ازدواج مادران ایرانی و پدران خارجی را تصویب کردیم اما در مورد تابعیت دوگانه و تابعیت مضاعف بحثی نداشتیم.

نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تابعیت ایرانی فرزندان حاصل از ازدواج مادران ایرانی و پدران خارجی در مجلس هفتم طراحی شده بود، اما ایرادی داشت که قرار بود رفع و دوباره در صحن مطرح شود، اما زمانی که در دوره مجلس هشتم مجددا طرح مطرح شد آن ایراد مرتفع نشده بود و به همین دلیل هم کمیسیون قضایی با توجه به نظرات کارشناسان و پیامدها‌یی که طرح برای کشور داشت آن را رد کرد.

وی در مورد ایراد طرح گفت: ما در مجلس هفتم مصوب کردیم فرزندان متولد از مادران ایرانی و پدران خارجی که تا سن 18 سال در ایران زندگی می‌کنند از حق آموزش و حقوق دیگر برخوردار باشند و بعد از 18 سالگی اگر قصد دارند در ایران بمانند تا 19 سالگی وقت دارند تابعیت خود را - که بر حسب خون تابعیت پدر است - ترک کنند و تابعیت ایرانی را بپذیرند.

این عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس افزود: آنچه ما تصویب کردیم مقداری سختگیری به همراه داشت، یکسال زمان کمی برای فرد است تا به کشوری که پدر او اهل آنجاست برود و ترک تابعیت کند، زیرا با مشکلات زیادی مثل دریافت ویزا، ثبت رسمی ازدواج پدر و مادر و عدم موافقت کشوری را که فرد می‌خواهد ترک تابعیت آن کند، مواجه می‌شود و در واقع حقی که قانون برای کودکان حاصل از ازدواج زن ایرانی و مرد خارجی در نظر گرفته است عملا قابل اجرا نیست.

دهقانی گفت : قرار بود طراحان این ایراد را رفع کند اما چیزی فراتر از آن را در طرح آوردند که به دلیل مخالفت‌هایی نمی‌توانست خواسته‌های ما را برآورده کند زیرا طرحی که در مجلس هشتم داده شده به طور اختصاصی سعی نکرده بود ایراد طرح قبلی را برطرف کند و چیزی فراتر از آن آورده بود.

وی تصریح کرد: اگر طرح تابعیت دوگانه که دولت آن را ارائه داده است ناظر بر این ایراد باشد و منافع کشور در آن لحاظ شده باشد از آن استقبال می کنیم.

طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مصوب ۱۳۸۵که با ۶۸امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده بود، درجلسه علنی روز سه شنبه -۱۱مرداد ماه – با ۱۵۰رای موافق، ۱۸رای مخالف و ۲۱رای ممتنع تصویب شد.

در صورت تصویب نهایی این طرح،  فرزندان متولد از مادر ایرانی و پدر خارجی که مطابق ماده ۱۰۶۰قانون مدنی با اخذ مجوز ازدواج کرده اند، ایرانی محسوب می‌شدند.

بر اساس این طرح فرزندانی که پیش از تصویب این قانون از مادر ایرانی و پدر خارجی متولد شده باشند نیز به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند.

در صورتی که این تبصره  تصویب شود فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی که تابعیت ایرانی می گیرند ،می‌توانند در مشاغل دولتی و حاکمیتی حضور داشته باشند.

همچنین  تبصره دو این طرح به وضعیت اشتغال فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی می‌پرداخت،طبق این قانون نحوه اشتغال به مشاغل دولتی و حاکمیتی اشخاصی که تابعیت جمهوری اسلامی ایران را می‌گرفتند ظرف ۶ماه طبق آیین نامه‌ای که باید توسط وزارتاطلاعات،وزات خارجه و قوه قضاییه تدوین و به تصویب هیات وزیران برسد، مشخص می شد.

کمیسیون قضایی و حقوق مجلس این طرح را به دلیل مشکلات امنیتی و مخالفت های وزارت اطلاعات وزارت کشور و ناجا رد کرد و پس از آن دولت  در 27 شهریور طرحی را با عنوان تابعیت دوگانه در جلسه هیات دولت تصویب کرد که هنوز تقدیم مجلس نشده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet