خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1390/07/20 10:13:50
سرویس دیگر رسانه‌ها_
یادداشتی از امیر طاهرخانی/

بررسی عملکرد دولت در نیمه اول سال جهاد اقتصادی

مهم‌ترین بخش مربوط به جهاد اقتصادی، نظارت بر فعالیت‌های اقتصادی است که دولت در این زمینه کاری انجام نداده و در نتیجه شاهد بروز برخی از ناهنجاری‌ها و بداخلاقی‌های اقتصادی بوده‌ایم، نمونه بارز این ناهنجاری‌ها را در موضوع مربوط به اختلاس موسوم به سه‌هزار میلیارد تومانی مشاهده می‌کنیم.
بررسی عملکرد دولت در نیمه اول سال جهاد اقتصادی مهم‌ترین بخش مربوط به جهاد اقتصادی، نظارت بر فعالیت‌های اقتصادی است که دولت در این زمینه کاری انجام نداده و در نتیجه شاهد بروز برخی از ناهنجاری‌ها و بداخلاقی‌های اقتصادی بوده‌ایم، نمونه بارز این ناهنجاری‌ها را در موضوع مربوط به اختلاس موسوم به سه‌هزار میلیارد تومانی مشاهده می‌کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/313.jpg بررسی,عملکرد,دولت,در,نیمه,اول,سال,جهاد,اقتصادی Icana

به‌گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت، امیر طاهرخانی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات و نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی، در یادداشتی که در نشریه ولایت منتشر شده است، به بررسی عمل‌کرد دولت در نیمه اول سال جهاد اقتصادی پرداخته است، که در ذیل می‌خوانید.

جهاد اقتصادی یکی از مهم‌ترین هدف‌گذاری‌هایی بود که مقام معظم رهبری ابتدای سال برای شتاب بخشیدن به فعالیت‌های اقتصادی مطرح کردند، طبیعی بود که دولت و مسئولان اجرایی می‌بایست برای این تدبیر رهبری، برنامه‌ریزی مناسب می‌کردند، از ابتدای سال می‌بایست فعالیت همه بخش‌های اقتصادی دولت با محوریت جهاد اقتصادی پیش می‌رفت، اما حتی اگر بسیار خوشبینانه به عمل‌کرد دولت در بخش اقتصادی نگاه کنیم، می‌بینیم که اتفاق خاصی در این زمینه نیفتاده و دولت همان روند عادی خود را در فعالیت‌های اقتصادی طی کرده است.

حتی می‌توان ادعا کرد که فعالیت‌های اقتصادی دولت در سال‌جاری، نه تنها شتاب نگرفته بلکه دچار رکود هم شده است.

نکته دیگر این که، مهم‌ترین بخش مربوط به جهاد اقتصادی، نظارت بر فعالیت‌های اقتصادی است که دولت در این زمینه کاری انجام نداده و در نتیجه شاهد بروز برخی از ناهنجاری‌ها و بداخلاقی‌های اقتصادی بوده‌ایم، نمونه بارز این ناهنجاری‌ها را در موضوع مربوط به اختلاس موسوم به سه‌هزار میلیارد تومانی مشاهده می‌کنیم.

اگر دولت نظارت لازم و مفیدی می‌داشت و حداقل نظارت‌های مجلس را مورد توجه قرار می‌داد، به‌طور قطع شاهد چنین فاجعه اقتصادی نمی‌شدیم.، بنابراین، هم‌اکنون، هر ایرانی می‌تواند ارزیابی کند که فرمایش مقام معظم رهبری در‌باره بحث جهاد اقتصادی تا چه میزان تحقق پیدا کرده است، البته انتظار نداشته و نداریم که شعار جهاد اقتصادی به‌صورت صد‌در‌صد، محقق شده باشد اما با توجه به گذشت نیمی از سال، باید چشمه‌هایی از جهاد اقتصادی دیده می‌شد، متأسفانه بیشتر مواقع، رهنمودهای مقام معظم رهبری تنها به‌عنوان شعار مورد ‌توجه قرار گرفته و به‌طور مثال در سخنرانی‌ها، موضوع جهاد اقتصادی مطرح شده و در سربرگ‌ها و پلاکاردها فرمایش‌های ایشان نوشته می‌شود ولی به طور عملی در فعالیت‌های اقتصادی، تحولی را شاهد نیستیم.

با روند فعلی، بعید می‌دانم در زمینه جهاد اقتصادی، در باقیمانده سال هم اتفاق خاصی بیفتد، بلکه شاید رکود اقتصادی را شاهد خواهیم بود، نمونه‌هایی از بی‌توجهی به رهنمود جهاد اقتصادی را می‌توان در افزایش قیمت ارز و بالا رفتن قیمت سکه و طلا دید، اگر چه بخشی از این‌ها مربوط به قیمت‌های جهانی بوده اما بخش دیگر آن به وضعیت اقتصادی داخلی مرتبط است که اگر جهاد اقتصادی تحقق پیدا می‌کرد و برای فعالیت‌های اقتصادی، برنامه‌ریزی می‌شد، افزایش بی‌رویه قیمت ارز و سکه و طلا نیز مهار می‌شد.

هم‌اکنون، رکود در بسیاری از برنامه‌های اقتصادی و طرح‌های عمرانی را در هر شهر و استانی به وضوح می‌بینیم و از طرفی ریخت‌و‌پاش‌های اقتصادی را شاهد هستیم که نشان می‌دهد شعار جهاد اقتصادی تحقق پیدا نکرده است.

از جمله علت‌های موفق نبودن دولت در تحقق شعار جهاد اقتصادی، افزون‌بر مسئله نظارت و برنامه‌ریزی می‌توان به عدم ‌سیاست‌گذاری و هدف‌گذاری تأکید کرد، وقتی هدف‌گذاری در اقتصاد صورت نگیرد، سردرگمی ایجاد می‌شود، برنامه‌ریزی و هدفگ‌ذاری مانع از اختلال اقتصادی و فله‌ای عمل کردن می‌شود، ضمن این‌ که به‌کارگیری نیروهای متخصص و کارشناس در موضوع‌های اقتصادی، می‌تواند کمک زیادی به دولت کند تا از گره‌های کور اقتصادی عبور کند.

شاخص دیگر برای سنجیدن میزان تحقق جهاد اقتصادی در کشور، نرخ تورم و بیکاری است، این شاخص‌ها به‌خوبی نشان می‌دهند که جهاد اقتصادی تحقق پیدا نکرده است.

جذب سرمایه‌گذاری از شاخص‌های دیگر جهاد اقتصادی است، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و حفظ سرمایه‌گذاری داخلی در رونق بخشی به اقتصاد کشور می‌تواند بسیار مفید باشد.

واحدهای تولیدی و صنعتی نیز بسیار حائز اهمیت هستند که دولت باید از آن‌ها حمایت لازم را کند، متأسفانه امروز وضعیت اقتصادی به‌گونه‌ای است که سرمایه‌گذاران اقتصادی در نگرانی به‌سر می‌برند و مطمئن نیستند که سرمایه‌هایشان بازدهی خواهد داشت یا نه، ریسک‌پذیری اقتصادی سرمایه‌گذاران پایین‌آمده و آن‌ها توان ریسک ندارند و مطمئن نیستند که اگر در جایی سرمایه‌گذاری می‌کنند، به نتیجه خواهند رسید یا نه، به‌طور کلی، شاخص رشد اقتصادی در کشور، بسیار پایین است و این شاخص یکی از مهم‌ترین ملاک‌های سنجش موفقیت در فعالیت اقتصادی است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet