خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1390/07/25 11:12:36
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عوض حیدرپورشهرضایی:

بروز اختلاس سه‌هزار میلیاردی نشان‌گر فروپاشی نظام بانکی کشور است

نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس، با بیان این که متأسفانه هم‌اکنون سامانه بانکی کشور به‌علت بروز اختلاس سه‌هزار میلیاردی در وضعیت بحرانی قرار دارد، گفت: این موضوع نشان می‌دهد که سامانه بانکی ما ورشکسته است.
بروز اختلاس سه‌هزار میلیاردی نشان‌گر فروپاشی نظام بانکی کشور است نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس، با بیان این که متأسفانه هم‌اکنون سامانه بانکی کشور به‌علت بروز اختلاس سه‌هزار میلیاردی در وضعیت بحرانی قرار دارد، گفت: این موضوع نشان می‌دهد که سامانه بانکی ما ورشکسته است. https://cdn.icana.ir/d/019/4527.jpg بروز,اختلاس,سه‌هزار,میلیاردی,نشان‌گر,فروپاشی,نظام,بانکی,کشور,است Icana

به‌گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت، عوض حیدرپورشهرضایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نماینده مردم شهرضا، دهاقان و منظریه در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو تفصیلی با نشریه نسل فردا، به بررسیموضوع اختلاس سه‌هزار میلیاردی اخیر پرداخته است، که در ذیل می‌خوانید.

درباره اختلاس سه‌‌هزار میلیارد تومانی دادستان کل کشور اعلام کرده که رئیس بانک مرکزی از این اتفاق اطلاع داشته و باید موارد را اعلام می‌کرده، به‌نظر شما این اختلاس از کجا نشأت گرفته است؟

به‌نظر می‌رسد که سامانه بانکی کشور در وضعیت بحرانی قرار گرفته و علت اصلی این است که مسئولان اداره‌کننده و مدیران سامانه بانکی، به‌‌ویژه در نهادهای کلان و بانک مرکزی اشرافی بر نحوه اداره بانک‌ها ندارند، اگر به اتفاقاتی که در سال 1389 در سامانه بانکی رخ داد نگاهی داشته باشیم متوجه می‌شویم که حدود 270 هزار میلیارد تومان تسهیلات در این سال داده شده و از این مبلغ حدود 42 هزار میلیارد تومان آن به سامانه بانکی بر نگشته است، ضمن این‌ که 21 هزار میلیارد تومان مطالبات مشکوک الوصول است، با این حساب این آمار ضعف سامانه بانکی را نشان می‌دهد.

درواقع این آمار نشان می‌دهد افزون‌بر 18 ماه است که این مبلغ به سامانه بانکی کشور برنگشته است، ضمن این‌ که 15 درصد تسهیلاتی که بانک‌ها در اختیار متقاضیان قرار داده‌اند وضعیت نامعلومی دارند، به زبان دیگر این رقم یعنی کل سودی که بانک‌ها باید می‌بردند و در اختیار کسانی که سپرده‌گذاری کرده‌اند قرار می‌دادند، نکته دیگر این ‌که 42 هزار میلیارد تومانی که به سامانه بانکی بر نگشته نشان می‌دهد این رقم بیشتر از اصل سرمایه بانک‌ها است، فکر می‌کنم در حالی که کل سرمایه بانک‌ها افزون‌بر 30 هزار میلیارد تومان نیست وقتی 42 هزار میلیارد تومان، یعنی افزون‌بر سرمایه بانک‌ها باز نگشته همین نشان می‌دهد که سامانه بانکی ما ورشکسته است، رئیس‌کل بانک مرکزی هیچ اشرافی در مدیریت سامانه بانکی ندارد و حتی حاضر نیست به مجلس و دولت پاسخ‌گو باشد.

مجلس تلاشی برای پاسخ‌گو شدن بانک مرکزی نکرده است؟

مجلس در هنگام تصویب برنامه پنجم توسعه تلاش کرد بانک مرکزی را موظف کند که پاسخ‌گوی سرمایه‌های مردم باشد اما وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم که رئیس بانک مرکزی از سر لجاجت یا دستور از مراکزی فکر می‌کند که نباید پاسخ‌گو باشد، هم‌اکنون باید گفت که بانک صادرات کشور ورشکسته است و پولی در آن وجود ندارد، به همین علت به‌نظر می‌رسد باید سازوکار نظارتی قوی‌تری در قیاس به آن‌چه امروز وجود دارد وجود آید تا مردم در کمال آرامش سپرده‌های خود را به بانک‌ها بسپارند.

دادستان تهران پرونده اعلام کرده در این پرونده با هر مقام در هر پستی برخورد خواهد شد آیا چنین پرونده‌ای مشمول زمان نخواهد شد؟

قوه قضاییه عمق حادثه را فهمیده است، باید گفت اگر ما کل اختلاس‌های گذشته در کشور را جمع کنیم به اندازه اختلاس 1390 نمی‌شود، این اتفاق یعنی فرو پاشی نظام بانکی و پولی کشور که در دستور کار برخی از دشمنان بوده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet