خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1390/07/19 17:09:33
سرویس اقتصادی
سودانی، بر توانمندی شرکت‌های ایرانی در اجرای طرح‌های صنعت‌نفت تأکید کرد

زمان، آلت دست روس‌ها برای بازی در طرح‌های نفتی ایران

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان این که در هفت ماه گذشته شرکت روسی طرف قرارداد ایران در میدان نفتی آذر، فقط وقت هدر داده است، با یادآوری کارشکنی غربی‌ها در پروژه‌های نفتی ایران، گفت: سرمایه‌گذاران بسیاری در داخل و خارج از کشور می‌توانند به کمک تخصص داخلی میدان‌های نفتی خودمان را اداره کنند.
زمان، آلت دست روس‌ها برای بازی در طرح‌های نفتی ایران نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان این که در هفت ماه گذشته شرکت روسی طرف قرارداد ایران در میدان نفتی آذر، فقط وقت هدر داده است، با یادآوری کارشکنی غربی‌ها در پروژه‌های نفتی ایران، گفت: سرمایه‌گذاران بسیاری در داخل و خارج از کشور می‌توانند به کمک تخصص داخلی میدان‌های نفتی خودمان را اداره کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/1637.jpg زمان،,آلت,دست,روس‌ها,برای,بازی,در,طرح‌های,نفتی,ایران Icana

ناصر سودانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقصادی خبرگزاری خانه ملت با بیان این که روسیه در طرح‌های نفتی ایران همواره کند و پرحاشیه عمل کرده است، گفت: وزارت نفت بارها به شیوه عملکرد روس‌ها در قبال طرح‌های نفتی و گازی تذکرهای زیادی داده است.

توان داخلی ایران از لحاظ تخصص بسیار مطلوب است و درباره سرمایه‌گذاری‌ها نیز می‌توان از سرمایه‌گذاران ایرانی داخل و خارج از کشور که اعلام آمادگی کرده‌اند، استفاده کرد

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی، از احتمال تعلیق قرارداد طرح‌های نفتی در میدان نفتی آذر (میدان مشترک میان ایران و عراق) خبر داد و افزود: شرکت روسی گازپروم که در شرایط کنونی مسئولیت انجام طرح‌های میدان نفتی آذر بر عهده دارد، حدود هفت ماه است که فعالیت خاصی انجام نداده است.

وی، مهمترین عنصر در انجام طرح‌های نفتی در میدان‌های مشترک را زمان خواند و تصریح کرد: متأسفانه شرکت روسی یادشده، در اجرای طرح توسعه میدان نفتی آذر، زمان را برای کشور ما به هدر داده است.

رفتار شرکت‌های طرف قرارداد با ایران در نحوه تعامل ایران با آن‌ها تأثیرگذار است

سودانی، از اعلام آمادگی شرکت‌های داخلی برای ادامه کار پیمانکاری طرح توسعه میدان مشترک آذر گفت و ادامه داد: توان داخلی ایران از لحاظ تخصص بسیار مطلوب است و درباره سرمایه‌گذاری‌ها نیز می‌توان از سرمایه‌گذاران ایرانی داخل و خارج از کشور که اعلام آمادگی کرده‌اند، استفاده کرد.

 

ادامه همکاری با روس‌ها دیگر صلاح نیست

وی با تأکید بر این که ادامه همکاری با روس‌ها دیگر صلاح نیست، بیان کرد: شرکت‌های چینی، روسی و فرانسوی همواره در فعالیت‌های نفتی خود با ایران تحت تأثیر سیاست‌های غرب بوده‌اند.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس هشتم تأکید کرد: رفتار شرکت‌های طرف قرارداد با ایران در نحوه تعامل ایران با آنها تأثیرگذار است.

 

آیا رنگ و بوی تازه در سیاست‌های نفتی؟!

شاید بتوان این‌طور استنباط کرد که با انتقال رستم قاسمی از قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء به وزارت نفت، سیاست‌های تازه‌ای در قبال شریکان خارجی و نحوه انعقاد قرارداد با آنها در پیش گرفته شده است تا این شرکت‌ها احساس نکنند که شریکان مادرزاد و انحصاری نفت و گاز ایران هستند و می توانند در زمانه تحریم، بهترین بهره‌برداری و بیشترین امتیاز را از میدان‌های هیدروکربوری کشورمان برداشت کنند.

 

 زیاده‌خواهی شرکت روسی گازپروم

به نظر می‌رسد مواردی اختلاف‌برانگیز میان ایران و شرکت روسی گازپروم در متن قرارداد طرح توسعه میدان نفتی آذر وجود دارد که طرف روسی مصرانه بر تغییر آنها به نفع خود تأکید می‌کند.

تهران نیز حاضر به تغییر و تخفیف شرایط نیست؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران پیش بینی کرده است تا یک ماه آینده قرارداد میدان نفتی آذر با کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های داخلی امضا شود، اما با این وجود اگر روس‌ها همچنان علاقمند به حضور در این طرح باشند، بار دیگر در اولویت مذاکره قرار می‌گیرند.

 

 قرارداد توسعه میدان نفتی آذر با کنسرسیوم ایرانی امضاء شد

این در حالی است که عصر امروز - سه‌شنبه 19 مهر - با حضور وزیر نفت قرارداد توسعه میدان نفتی آذر (مشترک با میدان بدرای عراق) به ارزش 1.9 میلیارد دلار با کنسرسیوم متشکل از شرکت‌های داخلی به امضا رسید./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet