شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1390/07/19 16:39:50
سرویس اجتماعی
نصیری قیداری:

به تولید علم در علوم انسانی در کشور توجهی نشده است

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گفت: ما در زمینه تولید علم در علوم انسانی بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم و در وضعیت خوبی قرار نداریم و تماما از تولیدات غرب در علوم انسانی استفاده می‌کنیم، علت این ضعف نیز به آن دلیل است که استعدادهای درخشان کشور هیچ وقت به علوم انسانی نمی‌روند و ترجیح می‌دهند در رشته‌‌های پزشکی و مهندسی به تحصیل بپردازند.
به تولید علم در علوم انسانی در کشور توجهی نشده است سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گفت: ما در زمینه تولید علم در علوم انسانی بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم و در وضعیت خوبی قرار نداریم و تماما از تولیدات غرب در علوم انسانی استفاده می‌کنیم، علت این ضعف نیز به آن دلیل است که استعدادهای درخشان کشور هیچ وقت به علوم انسانی نمی‌روند و ترجیح می‌دهند در رشته‌‌های پزشکی و مهندسی به تحصیل بپردازند. https://cdn.icana.ir/d/019/955.jpg به,تولید,علم,در,علوم,انسانی,در,کشور,توجهی,نشده,است Icana

سعدالله نصیری قیداری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعى از نخبگان و برگزیدگان علمى تصریح کرد: ایشان طبق معمول مسائل را با دید آینده‌نگر و وسیع خود تشریح می‌کنند و صحبت‌های رهبری مانند همیشه باید در خط مقدم توسعه علمی کشور قرار بگیرد.

نماینده مردم زنجان وطارم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: رهبر معظم انقلاب همواره بر توسعه علمی، علم‌وفناوری، پیشرفت نرم افزاری و توسعه سرمایه‌های انسانی تاکید داشته‌اند؛ بدین جهت باید از مسئولان اجرایی کشور گله کرد که چرا فرمایشات حضرت‌ آیت‌الله خامنه‌ای در حوزه علم و فناوری در عرصه اجرایی شدن قرار نمی‌گیرد.

وی افزود: با وجود اینکه ایشان بارها و بارها برمسائل نخبگان تاکید می‌کنند اما سرمایه‌گذاری ما در حوزه توسعه علمی کمتر از حوزه‌های دیگر است درحالی که چه سرمایه‌گذاری ارزش افزوده‌اش بیشتر از سرمایه گذاری روی نخبگان خواهد بود؛ این مساله را دنیا تجربه کرده و بیشترین ارزش افزوده در سرمایه‌گذاری‌ها بر انسان‌های عالم، دانشمند و دانش فنی بالا بوده است.

 

 در قانون برنامه پنجم نیز به توسعه فناوری اشاره شده است

نماینده مردم در مجلس، بیان کرد: تربیت چنین انسان‌هایی باعث پیشرفت سریع جامعه و کشور می‌شود و به همین دلیل باید در حوزه کشاورزی، صنعت و سایر مواردی که لازم است میزان سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر شود؛ همانطور که در فصل فناوری قانون برنامه پنجم توسعه ماده ۱۷ تا ۲۳ به ایجاد ظرفیت‌های توسعه علمی اشاره شده است.

وی تاکید کرد: از زمان تصویب قانون برنامه پنجم هفت‌ماه می‌گذرد و اقدامات مسئولان اجرایی کشور نشان می‌دهد که به مواردی که برای پیشرفت فناوری در کشوربیان شده، هیچ توجهی نشده است.

 

 سند نخبگان باید قبل از هر سندی تدوین می‌شد

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه به تدوین سند نخبگان اشاره و بیان کرد: تدوین سند نخبگان که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار دارد باید شامل مواردی باشد که به این قشر مربوط است؛ وضعیت فعلی نخبگان، مقایسه این وضعیت با سایر نخبگان کشورها، جایگاه نخبگان، منزلت آنها و اینکه نخبگان و مسئولان کشور در این زمینه و آینده‌ آنها چه برنامه‌هایی دارند از جمله مساولی است که باید در سند نخبگان لحاظ شود.

نصیری قیداری گفت: ما باید قبل از تدوین و تصویب هرسندی، سند نخبگان را تعریف می‌کردیم زیرا آنچه که باعث توسعه یک کشور می‌شود، نخبگان هستند.

 

 علوم پایه موتور محرک همه شاخه‌های علوم است 

عضو هیئت رئیسه فراکسیون دانشگاهیان مجلس، بیان کرد: علوم پایه موتور محرک همه شاخه‌های علوم است به همین دلیل باید به آن توجه کرد و آن را جدی گرفت اما متاسفانه در سال‌های اخیر کمتر به علوم پایه توجه شده است.

 

 در علوم انسانی بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم

نماینده مردم زنجان و طارم درباره دغدغه‌های مقام معظم رهبری درمورد وضعیت علوم انسانی در دانشگاه‌های کشور، افزود: علوم انسانی با انسان سرکارو دارد اما با این وجود ما در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم و در وضعیت خوبی قرار نداریم و علت این ضعف نیز به این دلیل است که استعدادهای درخشان ما هیچ وقت به علوم انسانی نمی‌روند و ترجیح می‌دهند در رشته‌های پزشکی و مهندسی به تحصیل بپردازند.

نصیری قیداری گفت: به همین دلیل به تولید علم در علوم انسانی در کشور توجهی نشده است و تماما از تولیدات غرب در علوم انسانی استفاده می‌کنیم.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، بیان کرد: باید توزیع استعدادها در تمامی رشته‌ها مورد توجه قرار گیرد.

رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعى از نخبگان و برگزیدگان علمى، این نکته اساسی را خطاب به جامعه نخبگانی کشور، چه سیاسی و چه علمی ـ‌ فرهنگی، خاطرنشان کردند که: نخبه باید با احساس دلبستگی معنوی به کشور و ملت، در عرصه کاری خود، تلاش و فداکاری کند چرا که بدون عشق به سرنوشت کشور و ملت، نخبه نمی‌تواند در جامعه خود، تأثیری واقعی و راه‌گشا داشته باشد.

ایشان پیشرفت‌های ملت ایران را در سی‌و‌سه سال اخیر، ناشی از ایمان و احساس دلبستگی نخبگان به کشور برشمردند و خاطرنشان کردند: با وجود فشارهای همه‌جانبه بیگانگان، صدها شخصیت و نخبه برجسته نظیر شهید شهریاری در رشته‌های مختلف، به تلاش فداکارانه و کارهای برجسته و ماندگار مشغولند.

رهبر فرزانه انقلاب در ادامه سخنانشان، دولتمردان را به سرمایه‌گذاری هر چه بیشتر در تولید علم و نوآوری علمی فراخواندند و خاطرنشان کردند: این کارِ بسیار ضروری، باید با ارتقای مدیریتی در دانشگاه‌ها و مراکز و نهادهای علمی همراه شود تا آثار درخشان خود را به بار آورد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین از رشد کمّی و گاه کیفی مقالات علمی ابراز خرسندی کردند، اما افزودند: نباید رشد کمّی مقالات هدف قرار داده شود بلکه کیفیت مقالات و مهمتر از آن جهت‌گیری مقالات در تأمین نیازهای کشور، باید اصل قرار گیرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود، با قدردانی از تلاش‌ها و اقدامات خوبی که در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و بنیاد ملی نخبگان انجام گرفته بویژه انجام مراحل تدوین سند ملی نخبگان، افزودند: تهیه سند ملی نخبگان یکی از اقدامات بسیار ضروری و مهم است زیرا مسیر شناسائی استعدادها، پرورش استعدادها برای تربیت نخبگان، و مراحل بعد از احراز عنوان نخبه را، مشخص خواهد کرد.

ایشان اظهار امیدواری کردند: این سند هر چه زودتر تصویب و اجرایی شود./

 

 پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet